Kdy se sází Liška?
Lísku vysazujeme na jaře a na podzim, na vzdálenost 3 až 4 metry od sebe.Jak lišky loví Lišky útočí na slepice ve všechny hodinách dne. Loví ve dne i v noci. Jsou rychlé, záludné, vypočítavé a někdy je i těžké identifikovat, zda útočila liška nebo jiný predátor.Lískové keře dorůstají výšky 3-5 metrů, výjimečně 7-8 metrů. Při společné výsadbě s ořešáky, kaštanovníky nebo lískou tureckou sázíme keře cca 2 – 3 m od pásu těchto stromů. Líska sice nemá ráda studené zimní větry zejména v době květu (únor/březen), může být ale dobrou ochranou před letními větry.

Jak daleko od sebe sázet lišky : Půda by měla být lehčí, hlinoto-písčitá, až písčito-hlinitá, teplá, dobře propustná, nicméně vlhká, nepřemokřená. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3-4m.

Kdy plodí líska

Lombardská líska plodí nejdříve 4 roky od výsadby, její ořechy dozrávají v půlce září během čtrnácti dnů. Sice jsou střední velikosti, ale je jich mnoho.

Jak se zbavit lišky : Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.

Obvykle zabíjí slepice tím, že jim kousne do krku nebo do hlavy, a pak je zardousí. Může také slepici zranit nebo omráčit tím, že ji udeří do těla nebo do křídel. Liška pak slepici odnese do bezpečí, nebo ji roztrhá na kusy a sní na místě.

Liška obecná

z Polska ji ale mít mohou. Obrana: Po kontaktu s domácími zvířaty si umýt ruce a pečlivě omývat i lesní plody. Při pokousání zvířetem kontaktovat lékaře.

Jak rychle roste líska

Lísky rostou zásadně v severním mírném pásu a rostou velice rychle, pouze stromovité drihy a odrůdy rostou pomaleji. Za 10 let dosáhnou dvou metrů a čtyř až sedmi metrů dorostou až za 30 let.Patřím mezi všežravce a dávám přednost tomu, co snadno chytím. Převážnou část mé kořisti tvoří myši a jiní drobní hlodavci. Dále mám ráda malé ptáky či králíky a nepohrdnu ani žížalou, broukem či housenkou. Troufnu si však i na větší kořist – například mladé či zesláblé kusy srnčí zvěře.Volně rostoucí živé ploty, jako například zlatice, šeřík, trojpuk, dřín a zákula mají doporučený rozestup pro výsadbu cca 1 metr.

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.

Jak dlouho kvete liška : Květ. Kvete v lednu až dubnu před rašením listů. Samčí a samičí květy vyrůstají odděleně na téže rostlině. Samčí květy tvoří dlouhé převislé jehnědy o velikosti až 6 cm, vyrůstají na loňských větévkách.

Co dělat když potkám Lišku : Liška obecná

z Polska ji ale mít mohou. Obrana: Po kontaktu s domácími zvířaty si umýt ruce a pečlivě omývat i lesní plody. Při pokousání zvířetem kontaktovat lékaře.

Co přenáší lišky

Vzteklina se přenáší kontaminací rány infekční slinou nakaženého zvířete. Hlavním rezervoárem vztekliny v Evropě je liška obecná, od ní se často infikují psi. Pomocí orální vakcinace lišek byla vzteklina úspěšně eliminována v zemích západní a střední Evropy.

Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.Kuna nebo lasička slípku nejprve zakousne, ukousne ji hlavu a nechá ji ležet na místě. Liška si ulovenou slepici zase celou odnese až noře, zvlášť v případě, pokud je matkou – myslí totiž na svá malá liščata.

Co platí na lišku : „Na lišku platí jediné – pes a jeho štěkání, pak se tam znovu nepřiblíží,“ tvrdí Jaroslav Šumpich z Českomoravské myslivecké jednoty ve Znojmě.