Semena lze ven vysévat nejlépe počátkem května, do řádků ve vzdálenostech 50-100 cm jednotlivě, nebo do hrůbků po třech, přičemž po vyklíčení se ponechává dále růst pouze nejsilnější rostlina. Když semínka před výsevem namočíte, vyklíčí dřív. Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi.Doba výsadby na záhon
Vzešlé sazenice či semena vysaďte na záhon až v druhé polovině května a před výsadbou je můžete postupně otužovat snížením teploty nebo přenášením ven. Cuketám a dýním se bude dařit na teplém a chráněném stanovišti, kde půdu obohatíte kompostem.Cukety můžete vysadit na záhon v době, kdy již nehrozí nebezpečí nočních mrazíků. Protože je letos jaro chladnější, bude vhodné přikrýt rostlinky bílou netkanou textilií, ale jen na nezbytnou dobu, jinak by se opylovači nemohli dostat ke květům. Stanoviště by mělo být slunné a chráněné před větrem.
Kolik cuket z jedne rostliny : 🥒 Cukety: Abyste se v nich netopili, stačí vám 1 až 2 rostliny na osobu. Sklízejte je malé a získáte 5 až 40 kg z 3 metrového řádku. Sazenice dejte od sebe na 60 – 100 cm a řady cca po 120 cm.
Kdy zasadit semena cukety
Ideální dobou pro výsadbu cuket je květen. Výsev semen si můžeme načasovat do více měsíců a postupně pokračovat až do konce června – úrodu tak budeme sklízet až do prvních mrazíků. Čili ještě nyní – na konci června – není pozdě na výsev či výsadbu sazenic cukety na volné záhony.
Jak dlouho klíčí cukety : Jedná se o poměrně odolné rostliny, takže je možné buď semena předpěstovat nebo je sázet přibližně v polovině května přímo na venkovní záhon. S předpěstováním semen můžete začít už v březnu či dubnu. Klíčení trvá zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp.
Dýně hokaido pěstování
Potřebuje dále i teplo a dostatek prostoru. Vysévejte ji proto na slunné místo ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe, a to do hloubky kolem 3 až 5 cm. Ideální čas pro výsev je období kolem poloviny května.
Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.
Co nesnáší cuketa
I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu. Nastává čas na výsadby, dorostou i květnové výsevy. Cukety je jednoduché pěstovat, přitom nás zásobují chutnými plody na letní grilování i lehké večeře.
Tipy pro předpěstování semen
Semena byste měli vysévat do misek v květináčích na začátku až v polovině března. Nechte je klíčit při pokojové teplotě 20-25 °C. Jakmile se vytvoří první listy, přesaďte rostliny do větších květináčů. Pokud máte vytápěný skleník, má smysl začít s pěstováním v lednu nebo únoru.
Jak dlouho klíčí hokaido : Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat. Semeno ve vhodných podmínkách (tedy při teplotě přes den vyšší než 20 °C, na přímém slunci a ve vlhku) vyklíčí do pěti dnů. Je tedy nejlepší vysít dýni v době kolem „zmrzlých mužů“ přímo na záhon.
Kdy sázet dýně : Ideální čas nastává pro výsev už na konci dubna, pokračovat můžeme až do konce května. Vysévat můžete rovnou do záhonu. V zemině vyhloubíme důlky, kam vysejeme 2 až 3 semena, která vyséváme do hloubky 3 až 5 cm. Klíčení můžete očekávat zhruba do 10 dnů.
Jak hluboko se sází cuketa
Pak věřte, že to není nemožné a vy můžete svou úrodu sklízet třeba i na balkóně. Při výsevu cuket do nádoby nezapomeňte půdu důkladně zvlhčit. Semena umístěte zhruba 2,5 cm hluboko. Rostlině se obecně bude dařit v případě, že jí dopřejete dostatek slunce.
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.
Jak dlouho klíčí semena : Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.