Kdy se sází břízy?
Semena před výsevem stratifikujte v lednici, poté vysejte na substrát a jen lehce zatlačte. Bříza vyžaduje plně osluněné stanoviště, nebo jen mírně zastíněné. Často se vysazuje jako solitéra v zahradě. Na půdu není náročná.Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.Výskyt. Je vysazována i v monokulturách, (paseky a osluněná místa s narušenou půdou, skrývky, výsypky, výskyt uhelných slojí apod.), je jako příměs přítomná prakticky ve všech lesích (mimo lužní) od nížin, přes pahorkatiny až do hor, kde ji střídá její příbuzný druh bříza pýřitá.

Kdy zacinaji rust břízy : Kdy kvete bříza

Květenství břízy, která obsahuje samčí a samičí květy, se objevují na stromech na jaře, obvykle v březnu a dubnu, až se listy začínají objevovat. Květenství břízy jsou drobná a nepříliš nápadná, což znamená, že může být snadno přehlédnuta. Samčí květy obsahují pyl, zatímco samičí květy mají bliznu.

Jak se dá rozmnožit bříza

Bříza bělokorá potřebuje světlé stanoviště, vlhkou nebo suchou, chudou, písčitou půdu. Je to nenáročný strom, kterému se bude dařit prakticky všude. Množení: Množíme na začátku jara výsevem semen nebo řízkováním.

Jakou břízu do zahrady : Jeden z nejznámějších, vhodný i pro menší zahrady je kultivar Youngii, vyznačující se přísně převislým, deštníkovitým růstem. Opakem tohoto tvaru je odrůda Fastigiata, která tvoří velmi úzké, sloupovité, až 15 metrů vysoké stromy.

Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Za syrova se řeže (dláty) mnohem lépe než po vyschnutí. Jako ostatně většina dřev.

Květy v jehnědách, samčí jehnědy po 1 až 3 na konci loňských větévek, přisedlé, 3 až 7 cm dlouhé, převislé, žluté až žlutohnědé, samičí jehnědy 1 až 4 cm dlouhé, stopkaté, zelené, zpočátku vzpřímené, po opylení převislé. Kvete v IV až VI, plodit začíná ve stáří 10 až 15 let a dožívá se až 150 let.

Jak dlouho vydrží bříza

Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se ovšem dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ale zvyšuje.Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.A:Nejlepší doba na množení břečťanu popínavého je na jaře nebo na podzim. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak klonovat břečťan popínavý A:Pro klonování břečťanu popínavého je třeba odříznout zdravou větev a umístit ji do vlhké půdy nebo do vody.

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Co si zasadit do zahrady : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Co roste pod břízou : Rostou zde letní a podzimní jabloně, třešně, špendlíky, švestky. Z ovocných keřů tu najdete vinnou révu, angrešt, rybíz, různé maliny, zahradní i lesní ostružiny, černý bez, šípková růže, aronii, jahody. Zahrada má své skrýše a zákoutí, jezírko je plné žab, žije zde ježčí rodina.

Jakou výhřevnost má bříza

Výhřevnost dřeva

Typ dřeva kWh/prm kW/kg
bříza 1900 4.3
dub 2100 4.2
olše 1500 4.1
jasan 2100 4.2


Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky. Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky.Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.

Kolik pít březové mízy : Nejlepší je načasovat si sběr přes noc a ráno pít šťávu na lačno. Má velmi příjemnou osvěžující chuť. Po sběru nezapomeňme otvor uzavřít štěpařským voskem, propolisem nebo stromovým balzámem. Z jednoho stromu bychom si měli vzít maximálně 2-3 litry mízy.