Kdy se sází šalotka?
Sázení cibule na jaře

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.Pěstování ze sazečky je rychlejší než ze semen, sklizně čerstvé cibule se dočkáte i dříve. Sázíme na konci března nebo začátkem dubna. Cibule miluje propustnou, ale ne příliš vyschlou půdu. Vyhovuje jí i pěstování na vyvýšeném záhoně, postačí 10 cm nad úrovní okolního terénu.Cibuli sazečku vysazujeme na záhon brzy z jara, kdy už nehrozí mrazy tak, aby konec krčku mírně vyčníval nad povrch záhonu. Na metr čtvereční vysazujeme 100 – 300 g cibulek ve sponu 20 x 8 až 10 cm. Cibule pěstované ze sazečky mají oproti přímo setým cibulím horší skladovatelnost, ale podstatně ranější sklizeň.

Jak uskladnit šalotku : Po vytažení cibulek z půdy necháme týden zasychat na záhoně a teprve pak odstraníme kořínky a zbytky natě. Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až 2 roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.

Jak hluboko se sází cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.

Na co se hodí šalotka : Šalotka se používá do jemných omáček a polévek, hodí se také k rybám, mořským plodům a k pečenému či grilovanému masu. Díky své jemné chuti nalezne uplatněnítaké v mnoha pokrmech studené kuchyně, například v zeleninových salátech, dipech či při přípravě nejrůznějších ochucených octů.

Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi. V pěstování šalotka vyžaduje okopávku a odplevelování.

Čím se moři cibule

Proti širokému spektru houbových chorob se cibule ošetřují fungicidními přípravky Rovralem nebo Sulkou. Podle návodu se naředí vodou, do Rovralu se vkládají na 20 – 30 minut, do Sulky na 6 – 12 hodin. Po vyjmutí se bez otálení vysadí. Hotový roztok v dalších dnech už opakovaně nepoužíváme.Šalotka má jemnější, sladší chuť a vůni, používá se proto i zasyrova. Nejlepší je na ní ovšem to, že při vaření se v omáčkách téměř dokonale rozpustí a vytvoří žádoucí sametovou konzistenci. Šalotku můžeme někdy nahradit právě červenou cibulí.Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Cibulky okrasných česneků sázíme do důlku o hloubce mezi 5-15 cm podle velikosti cibulky. Doporučujeme na začátku přidat kompost a pokud je zrovna sucho, tak trochu zalít. Jak už jsme zmínili, česneky ocení sucho, takže až vám česneky vyrostou, doporučujeme se zalévání vyhnout.

Co nesnáší česnek : Kam česnek nesázet

Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny.

Jaký je rozdíl mezi šalotkou a cibuli : Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.

Proč se moři česnek

Moření česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Pro zabránění výskytu houbových chorob na česneku, je vhodné jednotlivé stroužky namořit v roztoku obsahující fungicidní přípravek určený pro moření česneku. Vhodným přípravkem je Zdravý česnek Plus. Proti roztoči – vlnovníku česnekovému se používá Sulka Extra.

Semínka vysévejte na jaře do jemně upravené, urovnané půdy. Sejte je velmi mělce (max. do hloubky 2 cm) do řádků vzdálených 20–50 cm od sebe, podle toho, jak budete mít možnost a místo rostlinky okopávat. Cibuli pak vyjednoťte, protrhejte slabší a nadbytečné kusy, na 5–10 cm mezi jednotlivými rostlinkami.Šalotka vs červená cibule

Cibule existuje v mnoha variantách. Pokud nechceme výraznou pálivost a aroma, můžeme se podívat po cibuli červené nebo po šalotce. A jaký je mezi nimi rozdíl Šalotka má jemnější, sladší chuť a vůni, používá se proto i zasyrova.

Na co je dobrá šalotka : Je bohatá na kyselinu listovou, vitaminy skupiny B, vitaminy C, E i cenné karoteny. Je vynikajícím preventivním prostředkem proti infekčním zánětlivým onemocněním. Podává se ve formě šťávy, která se přidává do čaje. Je rovněž účinným prostředkem proti kašli, zahlenění, chrapotu, zánětu průdušek a angíně.