Kdy se stává měsíčním plátcem DPH?
Jaké je zdaňovací období a kdy je splatnost DPH Základní zdaňovací období u DPH je kalendářní měsíc. Při splnění zákonem stanovených předpokladů však může být zdaňovací období jiné než kalendářní měsíc, a to kalendářní čtvrtletí.U daní, které se vybírají v pravidelných časových intervalech, se vymezuje zdaňovací období. Základním zdaňovacím obdobím je 12 měsíců, u nás zpravidla kalendářní rok. Ten se používá u všech přímých daní, pokud se nejedná o daně bez zdaňovacího období.Přechodná ustanovení stanoví, že plátcem DPH se nestanou osoby povinné k dani, které za období, které končí v měsíci listopad 2022 nebo prosinec 2022, přesáhnou obrat2 1 000 000 Kč, ale nepřesáhnou obrat 2 000 000 Kč.

Jak funguje DPH příklad : Příklad (při sazbě DPH 15 procent):

Obchodník koupí od svého dodavatele zboží za 2300 korun – z toho 2000 Kč tvoří cena zboží a 300 korun DPH, kterou dodavatel odvede státu. Obchodník zboží rozveze dalším odběratelům a prodá jej za 3220 korun. Z toho částka 2800 Kč představuje stanovenou cenu zboží a 420 korun DPH.

Kdy se stává měsíční plátce DPH

Plátcem DPH se stáváte povinně, pokud máte obrat vyšší než 2 miliony korun za uplynulých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. V některých případech je však výhodné se k plátcovství přihlásit dobrovolně. V tomto článku zjistíte, jak se jako plátce DPH zaregistrovat na finančním úřadě a co to pro vás znamená.

Jak se podává DPH : Od roku 2016 se přiznání k dani z přidané hodnoty podává jen elektronicky na online finančním úřadu MOJE daně. Pro elektronické daňové přiznání k DPH využijete datovou schránku, od roku 2023 ji povinně vedou všichni podnikatelé.

Zjednodušeně řečeno, měsíční plátce DPH musí podávat daňové přiznání každý zdaňovací měsíc, kvartální subjekt jednou za čtvrtletí – tedy za každé tři měsíce. Po registraci k DPH v České republice se každý subjekt stává automaticky měsíčním plátcem DPH.

Účetní období

Účetním obdobím je nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct kalendářních měsíců, není-li stanoveno jinak. Účetní období se buď shoduje s kalendářním rokem, nebo je hospodářským rokem. Hospodářským rokem je účetní období, které může začít pouze prvním dnem jiného měsíce, než je leden.

Kdy se stávám plátcem DPH 2024

Plátcem DPH se stáváte povinně, pokud máte obrat vyšší než 2 miliony korun za uplynulých 12 po sobě jdoucích měsíců. V některých případech se ale může vyplatit přihlásit se k plátcovství DPH dobrovolně.Zjednodušeně: můžete si odečíst daň z přidané hodnoty zaplacenou dodavateli (vaše náklady) od daně, kterou vyberete od svých odběratelů a musíte odvést státu (příjmy). Teoreticky může vzniknout nulová daň nebo dokonce přeplatek, který vám správce daně (finanční úřad) musí vrátit.Definována může být pouze osoba, která konkrétní nepřímou daň odvádí státu, tedy plátce daně. V České republice byla tato daň zavedena 1. ledna 1993 a nahradila tak dříve používanou daň z obratu.

Jak spočítat DPH

Daň spočítáte jednoduše podle vzorce cena – (cena / x), kde x je násobek sazby daně. Pro 21% daň to bude 1,21, pro 15% daň 1,15 a pro 10% daň 1,10. 21% DPH z příkladné částky 135.000 Kč tedy spočítáte následujícím vzorcem: 135000 – (135000 / 1,21) = 135000 – 111570,2479 = 23429,7521.

Kdy musí být uhrazeno DPH : Plátce, který je právnickou osobou (nebo zastupující člen skupiny), podává kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce (bez ohledu na zdaňovací období plátce, tj. plátci s měsíčním i čtvrtletním zdaňovacím obdobím podávají kontrolní hlášení za kalendářní měsíc).

Kdy se podává přiznání k DPH : Daňové přiznání pro daň z přidané hodnoty se odevzdává na příslušný finanční úřad do 25. dne měsíce následujícího po skončení zdaňovacího období. Má-li poplatník pro účely DPH měsíční zdaňovací období, je povinen každý měsíc nejpozději do 25. dne podat daňové přiznání.

Kdy se provádí účetní závěrka

Účetní jednotky sestavují účetní závěrku k rozvahovému dni, tj. ke dni, kdy uzavírají účetní knihy. Řádnou účetní závěrku sestavují účetní jednotky k poslednímu dni účetního období; v ostatních případech sestavují účetní jednotky mimořádnou účetní závěrku.

V některých organizacích vyberte například fiskálního kalendář, které začíná datem 1. července jednoho roku a končí 30. června následujícího roku. Počet fiskálních kalendářů, které můžete vytvořit, není nijak omezen a není omezen ani počet fiskálních roků, které lze vytvořit pro fiskální kalendář.Kdy se platí DPH Měsíčně, nebo čtvrtletně Platbu DPH je nutné provést do 25 dnů od skončení předchozího zdaňovacího období. To znamená buď 25 dní po skončení předchozího měsíce nebo čtvrtletí.

Kdy si mohu odečíst DPH : V běžném daňovém přiznání k DPH můžete uplatnit nárok na odpočet maximálně do 3 let od uskutečnění plnění. Výjimka platí jen v případě zhodnocení staveb, bytů a nebytových prostor. Zde platí lhůta 10 let. V registru plátců DPH si raději zkontrolujte, jestli váš dodavatel není takzvaným nespolehlivým plátcem DPH.