Kdy se stříhá muchovník?
Borůvku kanadskou (Vaccinium corymbosum), nebo také zahradní, hroznovitou, chocholičnatou či velkoplodou a muchovník (Amelanchier), jinak nazývaný indiánská borůvka, je vhodné řezat buď brzy na jaře nebo po opadání listů na podzim, tedy v období od listopadu do března.Muchovník potřebuje pravidelné zalévání, zejména v období sucha. Je důležité zalévat rostlinu pomalu a hlouběji, aby kořeny mohly absorbovat vodu. Pokud zaléváte muchovník často, ale mělce, může to vést k mělkému kořenovému systému, což způsobí oslabení rostliny.Nejlepší muchovník

Muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) – Tento druh je oblíbený pro své květy a plody, které atraktivně zbarví jaro a léto krajinu.

Jak daleko sazet muchovník : Do předpřipravené jámy je vhodné přidat a zapracovat dobře uzrálý kompost. Rozestup mezi jednotlivými keři by měl být kolem 3m.

Kdy a jak se stříhají borůvky

Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.

Kdy dozrává muchovník : Muchovník kvete již od dubna, plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Plody jsou malvice, zpočátku červené, pak až modročerné, ojíněné, chuti sladké a šťavnaté.

Muchovník lamarkův dorůstá do výšky 4 – 6 metrů a šířky 3 – 5 metrů. Rok trvá než se keř adaptuje na nové prostředí a zakoření a poté roste celkem rychle. Je běžné, že plodí 2-3 roky po výsadbě, ale u nás plodil již další rok.

Plody je možné sklízet od začátku června po celý měsíc, protože vydrží zralé docela dlouho. Jsou v nich obsaženy vzácné antioxidanty, zdraví prospěšné flavonoidy a vitamín C. Chutí připomínají borůvky. Pro udržení kompaktního vzhledu na jaře před rašením sestříhat.

Co je muchovník a jeho účinky

podporuje mozek a mozkové funkce. přispívají tím k prevenci nemocí jako jsou nádorová onemocnění, Alzheimerova choroba, srdeční choroby, mozkové příhody, šedý zákal, artritída a další chronické choroby spojené se stářím. podpůrný doplněk stravy při onkologických onemocněních. při žaludečních a střevních potížích.Muchovník Lamarkův roste rychle a ochotně snáší tvarovací řez – bez něj dorůstá brzy výšky až 10 metrů. Do živého plotu se muchovník nebojte vysázet „nahusto“, stejně tak vyzkoušejte kombinaci muchovníku s dalšími ovocnými keři.Hlavní sezóna borůvek trvá od července do září.

Příčinou je obvykle silný úpal sluncem. Listy mohou mít hnědé vypálené skvrnky, nebo pokud je extrémně horké a suché léto, tak se tímto klimatickým stresem mohou zbarvit listy do podzimních barev, uvadat, nebo svinovat listy. Zde postačí posílit zálivku a případně přistínit.

Proč neroste muchovník : Muchovník totiž kvete na konci jednoletých větví. Pokud živý plot stříháte příliš často nebo v nevhodném období, nebude kvést a ani přinášet úrodu.

Kdy začne plodit muchovník : Muchovník se může pěstovat ve vyšších polohách i na krajním severu, kde plodí a dozrává každoročně, i když zde ovocné stromy nerostou a neplodí. V zimě snese i -40 °C. Vysazené rostliny začnou plodit již třetí rok po výsadbě a plodí každoročně 40 až 50 let.

Kolik stojí muchovník

Amelanchier lamarckii

Číslo produktu: 073c
Velikost rostliny: 80-100 cm
Objem balu: 2L kontejner
naše cena bez DPH : 222,32 Kč
naše cena s DPH (12 %): 249,00 Kč


Muchovník oválný je občas, coby okrasný keř, vysazován jako solitéra nebo v živých plotech. Jeho plody, obsahující hodně vitamínu C i B12 a flavonoid antokyan, jsou používané v lidovém léčitelství. Zralé malvice bývají také zpracovávané na želé, džemy, sušené ovoce, cukrovinky a dělá se z nich i víno.Zázračné listy pomohou s trávením

Borůvkové listí můžeme sbírat mezi červnem a zářím. Listy mají téměř magické účinky na vaše tělo: působí proti průjmům a kolikám. Dokonce mohou napomáhat s diabetickými obtížemi podobně, jako inzulin. Dvě lžíce sušených listů (pouze zelených!)

Jak se stříhají borůvky : Jarní střih borůvek:

Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.