Kdy se stříhá kari?
Bylinkář doporučuje rostlinku ostříhat před začátkem zimy. Vyžaduje slunečné místo s dobře odvodněnou půdou. Budou mu vyhovovat kamenité suché stráně, skalky apod. Zálivka by měla být pravidelná, ale spíše mírná.Bylinu můžeme sbírat po celý rok. Sušení: Stonky Smilu Italského sbíráme nejlépe za slunečného dne. Teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 stupňů.Návod na pěstování: Vyžaduje slunné, sušší stanoviště s propustnou půdou. Nároky na vláhu nejsou velké, protože časté zavlažování může způsobit hnití kořenového systému. Smil italský se pěstuje i jako přenosná rostlina v nádobě a na zimu je možné jej ukládat do světlé místnosti nebo do studeného skleníku.

Jak rozmnožit smil : Množení: Rostlinu lze množit semeny nebo řízkováním. Semena lze zasít na jaře přímo do písčité půdy. Řízky lze získat zdravých rostlin na jaře a případně je zakořenit ve vlhkém písku. Péče: Smil písečný nepotřebuje zvláštní péči.

Jak zpracovat bylinku kari

Popis. Používá se na ochucení polévek, omáček, masa i zeleniny. Při vaření či grilování vhoďte do jídla celé stonky a před servírováním je opět vytáhněte. Léčivá bylina, z květů i listů se dělá čaj na průdušky.

Kam zasadit kari : Rostlina vyžaduje slunečné a teplé stanoviště. Půda má být hlinitopísčitá a dobře propustná. Bylinka nemá ráda přemokření. Zalévejte tak sice pravidelně, ale malými dávkami vody.

Listy smilu můžete sbírat po celý rok a přidat je do salátů, polévek, k rybě anebo k pečenému masu. Nadrcené čerstvé lístky prý léčí modřiny anebo otoky. Čaj se doporučuje na odhlednění a také při žaludečních obtížích. A kytička sušeného smilu zavěšená ve skříni údajně odpuzuje moly.

Smil je letnička pěstovaná k sušení, kdy se sklízí polorozvitá květenství a suší se zavěšená ve svazcíh květy dolů na tmavé, vzdušném místě. Vyhovují jin slunná stanoviště s propustnou půdou.

Na co se používá smil

používá se k léčbě akné, dermatitidy, lupénky, zánětů a drobných popálenin; ošetřuje jizvy, křečové žíly, bolavé svaly, stará se o pokožku po opalování; posiluje nervy, zklidňuje, podporuje snění, velmi oblíbený je i při meditacích.Smil je letnička pěstovaná k sušení, kdy se sklízí polorozvitá květenství a suší se zavěšená ve svazcíh květy dolů na tmavé, vzdušném místě. Vyhovují jin slunná stanoviště s propustnou půdou.Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.

Hrnek důkladně propláchnuté rýže nasypte do hrnce a zalijte ji 2 hrnky vody. Přidejte špetku soli, kapku olivového oleje a na mírném ohni chvíli vařte. Přidejte 2 lžičky kari koření, promíchejte a opět vařte až do změknutí rýže. Často rýži v hrnci promíchejte, aby se vám nepřipálila.

Jaké koření ke kari : Kari koření je směs

Neexistuje žádná receptura,podle které by se kari prášek přesně vyráběl, nicméně toto jsou tři základní složky. Další druhy koření, které může obsahovat, jsou hlavně červený nebo černý pepř, hořčičné semínko, zázvor, hřebíček, kardamon, bobkový list nebo fenykl.

Kdy můžu dát bylinky na balkon : Na předpěstování teplomilných bylinek doma v teple za oknem je v dubnu již nejvyšší čas, ty méně choulostivé můžete zasít i později a květináče dát rovnou ven. Zakoupené sazeničky umístěte trvale na balkon raději až po 15. květnu, kdy již obvykle nehrozí přízemní mrazy.

Co léčí měsíček

Měsíčková mast je základním lékem na všechny těžce hojící se rány, vředy, otoky, opruzeniny, proleženiny, omrzliny a popáleniny. Zevně se užívá i čerstvá šťáva nebo tinktura při rakovině kůže, na pihy, stařecké skvrny, pohmožděná čerstvá droga na křečové žíly.

Smilu – nenápadné, drobné, žlutě kvetoucí rostlince, která vám ozdobí zahradu, přinese další chuť do kuchyně, a dokonce i léčí – se přezdívá písečná protěž. Smilů (Helichrysum) je mnoho druhů, které jsou si podobné vzhledem i účinky. Nejčastěji se využívají smil písečný a smil úzkolistý neboli italský.Slaměnky je třeba řezat ještě předtím, než se plně rozvinou. Květy, kterým se už začíná měnit barva středu, se pro sušení nehodí, mohly by zhnědnout nebo se přímo rozpadnout. Rostlinám zachováváme co nejdelší stonky, lépe se pak budou sušit. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby rostlinu nevysilovaly.

Jak sušit Smil italský : Květy i listy sbíráme nejlépe za slunečného dne, sušíme kvůli obsahu silic při teplotě nepřesahující 35°C. ZAJÍMAVOST: Smil italský velmi nechutná vysoké zvěři, pokud tedy máme neoplocenou zahradu a ohraničíme ji rostlinkami smilu, můžeme tím ochránit ostatní rostliny před ožíráním.