Pokud jde o pozitivní vymezení působnosti správního řádu (odstavec 1 komentovaného ustanovení), lze zjednodušeně říci, že se správní řád vztahuje na veškeré postupy správních orgánů při výkonu jejich působnosti v oblasti veřejné správy.Je ovšem nezbytné upřesnit, že správní řád se nevztahuje na všechny činnosti veřejné správy, ale jen na tu část, v níž správní orgány uplatňují v nadřazeném postavení své pravomoci vůči jiným subjektům a rozhodují o jejich právech a povinnostech. Výsledkem této činnosti je právně vynutitelné rozhodnutí.Pokud odvolání chybí některý ze základních rysů tohoto podání (jako např. odvolání podané účastníkem, který se práva na odvolání vzdal či podání odvolání v situaci, kdy je odvolání vyloučeno), lze říci, že jde o odvolání nepřípustné.
Kdy je ukončeno správní řízení : Řízení je ukončeno nikoli samým vydáním rozhodnutí, ale až nabytím právní moci tohoto rozhodnutí. Vydaným rozhodnutím je správní orgán vázán a nemůže je proto měnit.
Kdy se použije správní řád
Správní řád se aplikuje na všechny oblasti, ve kterých o právech a povinnostech osob rozhodují orgány veřejné moci. Jeho ustanovení se použijí tehdy, nestanoví-li zvláštní zákon jiný postup (zásada subsidiarity správního řádu).
Co zahrnuje správní právo : Obsahuje značné množství různorodých právních norem řešících například územní rozdělení státu, správní řízení, přestupky, správu daní a poplatků, správu školství, správu zdravotnictví a další. Správní právo není upraveno nějakým jednotlivým základním předpisem (zákoníkem – kodexem).
Jde o úkony, které jsou zpravidla realizovány "v terénu" ústně, gestem, posunkem či prostřednictvím technického zařízení a – zpravidla – jim nepředchází formalizovaný správní proces (jsou okamžitou, bezprostřední reakcí úřední osoby na určitý skutkový stav).
Odvolání je třeba podat do osmi dnů od doručení rozsudku a mohou ho podat jak státní zástupce, tak obžalovaný, případně i jeho příbuzní, poškozený, který uplatnil nárok na náhradu škody, nebo zúčastněná osoba proti výroku o zabrání věci. V neprospěch obžalovaného ale jen státní zástupce či poškozený.
Kdy není přípustné odvolání
V případě, že: nebyly splněny podmínky řízení, rozhodoval věcně nepříslušný soud prvního stupně, rozhodnutí soudu prvního stupně vydal vyloučený soudce (přísedící) nebo soud prvního stupně byl nesprávně obsazen.Na zahájení správního řízení má správní orgán 60 dnů od doby, kdy se o přestupku dozvěděl (kdy mu jej např. policie oznámila). Tato lhůta ale lze prodloužit a není v ničem „směrodatná“.Odvolání – může je podat do 15 dnů od vydání rozsudku každý účastník prvostupňového správního řízení. Napadnout lze jen výrok rozhodnutí, nikoli jen jeho odůvodnění. S odůvodněním ale musíte pracovat, abyste podpořili své argumenty proti výroku. Odvolání vždy adresujte správnímu orgánu, který napadené rozhodnutí vydal.
Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].
Co se řeší ve správním řízení : Správní řízení (též správní proces) je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.
Co spadá pod veřejnou správu : Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce. správa věcí, ke kterým má veřejnost vlastnická práva.
Kdy má smysl podávat odvolání
Největší smysl má podávat odvolání v případě, kdy uchazeč skončil první, druhý, třetí pod čarou.
Co se stane, když se odvolám Pokud se odvoláte, nebude váš rozsudek vykonán, ledaže by soud nařídil, že musí být vykonán. Pokud soud rozhodne, že musíte být vzat do vazby, nebo ve vazbě zůstat, můžete proti tomuto rozhodnutí podat mimořádný opravný prostředek.Občanskoprávní věci rozhoduje u obvodního soudu samosoudce bez poroty. Odvolání proti rozhodnutím okresního soudu se projednávají formou opětovného slyšení a rozhodnutí obvodního soudu je konečné a nelze proti němu podat další opravný prostředek.
Kdy mi přijde pokuta : Za jak dlouho přijde pokuta O spáchání některých přestupků (např. překročení rychlosti) se často dozvíte, až když obdržíte oznámení. Pokuta za rychlost obvykle přijde v řádu týdnů, ale může to trvat i měsíce.