Kdy se solí fazole?
Jak vařit fazole, aby nenadýmaly

Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin.Fazole bílé velké namočte na 8-12 hodin, propláchněte a vařte do měkka 60-70 minut.1. Namočit – druhy luštěnin, které se musí namáčet (ale můžeme všechny luštěniny), zalijeme dostatečným množstvím vody a necháme minimálně 6-16 hodin dle druhy luštěniny v pokojové teplotě máčet. 2. Slít – vodu z luštěnin slijeme a luštěniny propláchneme.

Jak uvařit fazole aby byly měkké : Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla. Pokud se na povrchu utvoří pěna, odstraníme ji. Při vaření můžeme přidat oblíbené bylinky, které působí proti nadýmání např.

Kdy jsou fazole jedovaté

Pozor, fazole se nesmí jíst syrové!

Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin. Tento lektin se nachází v syrových nebo nedovařených semenech některých druhů luštěnin. V nejvyšší koncentraci se fytohemaglutinin nachází v červených a bílých fazolích, v menším množství v různých odrůdách zelených fazolí a také v cizrně.

Jak dlouho se vaří fazole bez Namoceni : Vaření luštěnin v papiňáku (rychle a klidně bez předmáčení)

  1. menší fazole (bílé, černé) 20-25 minut.
  2. adzuki – 15-20 minut.
  3. soja – 25-30 minut.
  4. velké druhy fazolí – 35-40 minut.
  5. cizrna – 35-40 minut.
  6. čočka – 15-20 minut.
  7. hrách – 20 minut.

Vaření fazol bez namáčení

Cizrna potřebuje 12 hodin. Pokud jste na tento krok zapomněli, dobu vaření si můžete zkrátit několika způsoby. Například tím, že fazole propláchnete v sítku pod tekoucí vodou a vysypete je do hrnce. Dále napusťte vodu tak, aby byla 2 cm nad fazolemi.

Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Jak dlouho se namáčí fazole adzuki

Adzuki je potřeba namáčet minimálně 8 hodin. Následně je nutné je vařit cca 45 minut. Po uvaření mají lehce světlejší barvu do fialova a nerozpadají se. Adzuki se často nazývají fazole, ale o fazole se nejedná, jsou spíše příbuzností bližší mungu.Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.Poslední vodu z namočených fazolé slijte a připravené fazole dejte vařit samostatně nebo přímo do pokrmu. Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny.

Toxikologové nedoporučují ani endoskopické odstranění fazolí, které může být u malých dětí rizikové (11, 16, 17). Po požití 5–10 syrových čerstvých nebo sušených bobů potravinových fazolí Phaseolus vulgarispodat co nejdříve několik tablet aktiv- ního uhlí, rozpuštěných ve vodě.

Jak urychlit namočení fazolí : Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Co se stane když sním sýrové fazole : Obsahují totiž poměrně vysoké procento kyseliny šťavelové, která může vážně poškodit ledviny a v extrémních případech způsobit i smrt. Fazole v žádném případě nejezte syrové, a to ani v sušeném stavu Tato potravina totiž obsahuje toxin jménem lektin a už pár hodin po požití přicházejí první komplikace.

Co se stane kdyz snim sýrové fazole

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy.

Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.První pomoc: Po požití syrových fazolí zjistit počet, podat tekutiny, několik tablet aktivního uhlí. Vyhledat lékaře při požití více než 4-6 ks fazolí. Nadzemní části rostliny obsahují jehličky šťavelanu vápenatého, které mechanicky poškozují sliznice. Pokojová rostlina je méně jedovatá než divoce rostoucí.

Proč jsou fazole jedovaté : Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.