Kdy se smí lovit Liška?
Je únor a vrcholí doba kaňkování lišky obecné. Je to období, kdy bychom se měli intenzivně věnovat lovu této malé, ale všemi mastmi mazané psovité šelmy. Ne nadarmo se říká chytrý jako liška.použijte návnadu – podle výzkumu lišky nejvíce přitahuje uzená ryba, vnitřnosti divoké zvěře, psí granule, slepičí hlavy nebo paštika. Liška však nepohrdne ani vajíčky, syrovým masem nebo obyčejnou rybou.V našich podmínkách se dožívají nejvyššího stáří okolo 8 let, avšak jedinci staří 6 let představují pouze 1 – 4% populací.

Kdy vábit lišky : Ve kterém období můžeme vábit lišky a lovit lišky pomocí vábení Lišky můžeme lovit pomocí vábení v podstatě po celý rok, ale zejména je pro to vhodné období kaňkování, tedy rozmnožování lišek, koncem ledna a začátkem první poloviny února.

Kolik je lišek v ČR

Výsledek je ten, že v letech 1974 a 1975 se stavy zajíců pohybovaly mezi 27 500 – 43 000, v letech mezi rokem 1980 až 1985 poklesly na 7000 až 26 000 kusů a od roku 1986 až do současnosti kolísaly mezi 4000 až 14 000 kusy.

Proč je liška škodná : Liška loví především menší zvěř například bažanty či zajíce. Podle oborníka Jana Peška ze Slavické obory právě tyto druhy z našich lesů kvapem ubývají, což je také důvod, proč je už myslivci prakticky nestřílí. Přemnožené lišky však stavy drobné zvěře ještě zmenšují.

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.

Obvykle zabíjí slepice tím, že jim kousne do krku nebo do hlavy, a pak je zardousí. Může také slepici zranit nebo omráčit tím, že ji udeří do těla nebo do křídel. Liška pak slepici odnese do bezpečí, nebo ji roztrhá na kusy a sní na místě.

Proč liška smrdí

Lišky sice mají pachové žlázy, z nichž vylučují takový pižmový zápach. To je opravdu nepříjemné a právě to je asi důvodem, že se o liškách říká, že smrdí.Jak lišky loví Lišky útočí na slepice ve všechny hodinách dne. Loví ve dne i v noci. Jsou rychlé, záludné, vypočítavé a někdy je i těžké identifikovat, zda útočila liška nebo jiný predátor.V naší členité krajině prakticky neexistuje místo, kde bychom se nemohli s tímto obratným lovcem setkat. Díky vyšší potřebě krytu dávají lišky přednost hustým lesním porostům. Spokojí se však i s úkryty v podobě křovinatých roklí, remízků a rákosem porostlých břehů velkých rybníků.

Liška není příliš rychlým běžcem, ale za to vytrvalým. Při slídění a přikrádání se ke kořisti, dělá krátké kroky. Svůj revír, který bývá podle potravních možností a četnosti lišek, kolem 100 ha, si značkuje močí, trusem a výměšky análních žláz.

Jak vyzrát na lišku : Aby k odchytu lišky došlo co nejdříve, je potřeba ji připravit takovou dobrotu, které neodolá. Použít můžete syrové maso, ryby nebo speciální aromatickou návnadu s chutí a vůní ryb. Aby si liška získala důvěru, doporučujeme návnadu umístiti nejprve do okolí pasti a vyčkat, až ji liška sežere.

Jak útočí liška : Lišky dávají přednost lovu brzy ráno před východem slunce a za soumraku. Pokud loví myším podobnou zvěř, nejprve určí místo výskytu sluchem, pak zaútočí až 5 m dlouhým skokem, v letu kormidlují oháňkou a zvysoka dopadají na kořist. Mršiny typicky požírají jen v pozdních večerních hodinách a v noci.

Jak zabít lišku

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.

Čmelíky lze vypudit i obyčejným dřevěným popelem. Studeným popelem posypte slepici po celém těle. Nevynechejte ani hlavu, ale pochopitelně zde buďte opatrnější. Posypání slepic popelem je třeba provádět vícekrát denně po dobu několika dní, než čmelíci zcela zmizí.Liška obecná (Vulpes vulpes; Linné, 1758)

Ve dne totiž vycházejí na lov obvykle pouze v době výchovy mláďat. Liška obecná se vyznačuje vysokou mírou inteligence a přizpůsobivostí. Přestože se jen u nás ročně uloví téměř 100 000 lišek, jejich počty se nijak nesnižují. Spíše naopak.

Jak škodí liška : Jejich jediným nepřítelem jsou totiž u nás jen nemoci a právě myslivci," vysvětlil Čmejla. Podle něj lišky škodí především dvěma způsoby. Jejich největší nebezpečnost spočívá ve vzteklině. "Slinami nebo přímým kousnutím může nakazit vzteklinou ostatní zvěř i člověka.