Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.Zimolez kamčatský, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročná rostlina, která roste na slunném i polostinném stanovišti, nemá speciální nároky na půdu a zálivku, také péče o keř samotný není nijak náročná. Jakmile nám rostlina zakoření, není třeba se o ni prakticky vůbec starat. Navíc je plně mrazuvzdorná.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".
Proč neplodí zimolez : Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.
Jak hnojit zimolez
Účinky rostliny:
Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.
Jak rychle roste zimolez kamčatský : Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.
Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.
Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením. Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm.
Kdy plodí zimolez
Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.
- Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
- Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.
Mnoho řízků z jednoho výhonu
U keřů s delšími výhony z nich můžeme připravit několik řízků, nemusíme sázet pouze vrcholové. Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující.
Zimolez kamčatský se množí většinou vegetativně řízky a tím si zachovává vlastnosti matečních rostlin. Jde o nenáročný keř menšího vzrůstu plodící chutné ovoce, nezabere ani moc prostoru, a proto se domnívám, že by si zasloužil místo v každé zahradě.