Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů. Díky vysokému obsahu antioxidačních flavonoidů a fenolů užíváním sirupu posílíte imunitu. Neopomenutelný je i vysoký obsah vitamínu C.Postup je naprosto jednoduchý. Výhonky opláchneme pod tekoucí vodou, vložíme do hrnce a spaříme 1 litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z citrónu, zakryjeme a necháme dva dny odležet. Potom scedíme, do výluhu z výhonků přidáme cukr a vaříme 1 – 1,5 hodiny, podle toho, jak chceme mít med hustý.
Jak sušit smrkové výhonky : Smrkový čaj či koupel (která pomáhá při boji s nespavostí) si můžete vyrobit sušením – výhonky rozložte v tenké vrstvě na mírně hřející topení a nechte vysušit, dále s materiálem nakládejte jako s jakýmikoli bylinkami, které rádi louhujete.
Jak dlouho louhovat smrkový sirup
Do sklenice postupně vkládáme vrstvy smrkových výhonků a cukru, které střídáme tak, aby tu poslední tvořil cukr. Vše vždy stlačíme, aby sklenice byla pěkně napěchovaná. Plnou sklenici pak uzavřeme, postavíme na slunné místo (ideálně k oknu) a necháme zrát cca 6 týdnů. Poté šťávu vymačkáme přes plátýnko a máme hotovo.
Kdy sbirat Borovicove vyhonky : Pupeny borovice se sbírají před jejich rozvinutím, na konci března a na začátku dubna. Sbírat se samozřejmě mohou pouze mimo chráněné přírodní lokality. Pupeny sbírejte z více stromů, abyste stromu nekomplikovali další vývoj.
Závěr: Který sirup je nejlepší Ze souhrnu nutričních hodnot je ti nyní jasné, že nejlepší variantou nejen do diety bude sirup čekankový! Nejen že obsahuje nejméně cukru, ale obsahuje opravdu velké množství rozpustné vlákniny (inulinu). To oceníš i při redukci tuku.
Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm. V lidovém léčitelství najdeme spoustu receptů, kde tyto výhonky využít.
Jak dlouho vydrží smrkový sirup
Sklenici postavte na slunné, teplé místo a může začít proces uvolňování cenných látek ze smrkových výhonků. Louhování trvá 4-8 týdnů dokud se nerozpustí veškerý cukr. Následně přeceďte sirup do lahví přes jemné plátýnko a je hotovo. V lednici vydrží i rok.Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm. V lidovém léčitelství najdeme spoustu receptů, kde tyto výhonky využít.Prostě až se rozpustí cukr. 🙂 Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.
Sirup můžete skladovat v ledničce zhruba měsíc.
Kdy sbírat smrkové výhonky : Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm. V lidovém léčitelství najdeme spoustu receptů, kde tyto výhonky využít.
Kdy sbírat borovicové šišky : LEDEN. Vrcholí sběr šišek borovice lesní. Nasbírané šišky se skladují v nízkých hromadách, které často přehazujeme a co nejdříve je dopravíme k uskladnění a vyluštění do luštírny. V lednu také sbíráme šišky modřínu.
Na co je dobrý sirup z agáve
Sirup z agáve je sladidlo s oblibou užívané místo řepného cukru. Pro svůj velmi nízký glykemický index nezatěžuje slinivku, je vhodný pro diabetiky i ty, kteří se klasickým cukrům či cukrovým produktům vyhýbají obloukem.
Sukralóza může negativně ovlivnit právě ty lidi, kteří ji konzumují, aby snížila spotřebu cukru a stabilizovala hladinu glukózy v krvi. Nicméně bylo prokázáno, že sukralóza zvyšuje hladinu glukózy v krvi a hladinu inzulínu a zároveň snižuje citlivost na inzulín.Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm.
Jak uchovat Smrkovy sirup : Prostě až se rozpustí cukr. 🙂 Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.