Kdy se sbírají pampelišky na med?
Sběr pampelišky

Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.Správná konzistence medu by měla stékat tenkým nepřerušovaným pramínkem zvolna ze lžičky. Med je hotový. Zbývá ho nalít do čistých šroubovacích skleniček, ty otočit dnem vzhůru a nechat vychladnout. Pampeliškový med je dobré skladovat na chladnějším a temném místě.Sbíráme vždy jen hlavičky bez stonků a ukládáme je do prodyšného košíčku či do papírové nebo plátěné tašky, aby hlavičky vydržely co nejdéle čerstvé. Sběr pampelišek už není vhodný, jakmile začnou květy odkvétat.

Jak dlouho louhovat pampelišky na med : Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.

Jak sbírat pampelišky

Jak sbírat kořen pampelišky

  1. Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
  2. Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
  3. Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
  4. Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
  5. Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.

Kdy rozkvétají pampelišky : Pampeliška kvete od dubna do června, někdy pak znovu na podzim. Najít ji můžete najít v mírném pásmu severní polokoule – rostou v Evropě, Americe i Asii.

Při běžných podmínkách, které jsou ve včelstvu mimo plod, to znamená do 25 °C, vydrží med v plné kvalitě rok i dva. Hlavní podmínkou trvanlivosti medu je nízký obsah vody. Proto včely vodu z medu pracně odpařují a posléze med zavíčkují, aby vlhkost opět nenasával ze vzduchu.

Květy pampelišek omyjeme pod proudem studené vody, aby se vyplavil pyl i brouci. Vsypeme je do hrnce, přidáme šťávu z citronu a pomeranče, strouhanou pomerančovou kůru a vodu. Necháme 10 minut povařit, až se voda zbarví do světle hnědé. Necháme vychladnout a uložíme na 1 den do chladu a temna.

Jak udělat med z pampelišky

Květy pampelišek omyjeme pod proudem studené vody, aby se vyplavil pyl i brouci. Vsypeme je do hrnce, přidáme šťávu z citronu a pomeranče, strouhanou pomerančovou kůru a vodu. Necháme 10 minut povařit, až se voda zbarví do světle hnědé. Necháme vychladnout a uložíme na 1 den do chladu a temna.Pampelišky nacházíme nejčastěji na loukách, podél cest i na cestách, na mezích, polích a zahradách. Listy je nejlepší sbírat před květem, přidáváme je čerstvé do salátů, polévek či zeleninových příloh. Kořen sbíráme nejlépe časně zjara, ještě před květem, či na podzim, po odkvětu.Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

Důležitější je, aby se med nabíral ze sklenice vždy jen čistou lžičkou a neměla by se do něj dostat voda, jinak by mohl zkvasit, " varuje Lukáš Pleva. Zkvašený med poznáte snadno podle typického zkvašeného zápachu, který ze sklenice ucítíte po otevření.

Jak poznat Stary med : Včelí med po zahřátí pění

To může být známka nekvalitního medu, ale také nemusí. Pěna mívá původ v různých příměsích (voda + cukr + barvivo). Avšak přírodní med také často pění, protože obsahuje bílkoviny a pyl. Naopak průmyslově zpracovávané medy bývají kvůli zvýšení trvanlivosti nadměrně filtrovány.

Kolik je potřeba pampelišek na med : Na zhruba 1 litr „medu“ potřebujete:

  1. asi 250 květů pampelišek,
  2. 1 litr vody,
  3. 1 citron,
  4. 1 pomeranč,
  5. 1 kg cukru.

Na co je dobrý pampeliškový med

Z terapeutického hlediska pampelišky a med z pampelišek pomáhají zejména játrům a ledvinám vykonávat svou práci a udržovat střeva ve zdravém stavu. Chuť je silná se střední sladkostí a mírně kořeněnou přetrvávající dochutí smetanky lékařské, která byla popsána jako osvěžující až magická.

Pampeliškový med

  1. 400 květů pampelišky.
  2. 2 citrony.
  3. 2 kg cukru.
  4. 2 litry vody.

Pokud vám med zkvasí, jediná rada, kterou vám můžeme dát, je med vyhodit a koupit jiný. Jakmile totiž ke zkažení dojde, už není cesty zpět. Zodpovědný včelař medy s vyšším obsahem vody zákazníkům nikdy nenabídne a použije je ihned po vytočení například na výrobu medoviny.

Jak poznat starý med : Pokud dojde k rozvrstvení obsahu dózy, pěna na povrchu – složení je nevyzrálé a brzy zkvasí. A pamatujte, že skutečný med je několikrát hustší než voda. Litrová sklenice medu váží 1,1 kg. Pokud méně, máte naředěné složení.