I pro nás je kopřivové semínko vhodné při vypadávání vlasů, zdravou pokožku a zdravé nehty. Semínka kopřivy obsahují vitamíny A,B,C, a E navíc draslík, vápník, železo, chlorofyl a karotenoidy. Čas sběru kopřivových semen je od konce srpna do cca. poloviny září.Celé kopřivy se semínky pak suším buď na sušáku, nebo zavěšené ve svazcích. Po dokonalém usušení (rostlina při rozemnutí praská a není vláčná) zdrhnu z dřevnaté lodyhy listy i semínka. I čerstvá semínka můžete ochutnat, ale zřejmě vám trochu popálí jazyk. Při usušení už žádné rozsáhlé popálení nehrozí.Z kopřivy sbíráme list a nať a to vždy jen vrcholové čerstvé mladé části rostlin. Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září.
Co obsahují Kopřivová semínka : Semínka kopřivy, obsahují vitamíny A, B, C a E, železo, vápník, draslík a také chlorofyl a karotenoidy. Všechny tyto látky podpoří naše játra, žlučník, působí preventivně na nemoci prostaty, proti ledvinovým kamenům a stabilizují hladinu cukru v krvi při hyperglykémii.
Jak dlouho namáčet semínka
Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.
Jak uchovat okrasné kopřivy : Většinou se rostlina zase vzpamatuje, pokud by to však nepomohlo, seřízněte ji, znovu obrazí. Kdybyste chtěli africké kopřivy uchovat i přes zimu, bude pro ně nejvhodnější místnost s teplotami od 10 do 12 stupňů Celsia, nejsou totiž mrazuvzdorné (při vyšší teplotě je nutné zajistit jim velmi světlé umístění).
Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená.
Jak uchovat čerstvé kopřivy Čerstvé kopřivy po natrhání rozložíme na bedničky a lehce natřepeme, chráníme je před zapařením. Uchováváme je v suchu a zbytečně je nevystavujeme světlu. Spotřebujeme je co nejdříve po natrhání, buď do jídel a nápojů, nebo je usušíme.
Jak sbírat a sušit kopřivy
Sběr a sušení
Ke sběru, který lze opakovat, vybíráme mladé, dosud nekvetoucí porosty. Jeden den můžeme nechat kopřivy zavadnout na slunci, potom je sušíme co nejšetrněji ve stínu na sítech nebo lískách ve vrstvě přibližně do 10 cm, aby se nezapařily a nezčernaly. Posléze je uchováme nejlépe v suchu a temnu.Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.
Díky vláknině jsou pomocníkem při zažívacích potížích a zácpě. Vitamíny (vit. K, E, B) a minerály (draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo) působí blahodárně na celý organismus, především na nervový a imunitní systém. Semínka jsou však nejen vitamínovou bombou, ale také i kalorickou.
Jak dlouho nechat semínka ve vodě : Sázení do substrátu a média
Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.
Proč namáčet semínka : Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.
Kdy zazimovat okrasné kopřivy
Z interiéru můžeme kopřivy přemístit do venkovních prostor jakmile teploty nebudou klesat pod 12 stupňů Celsia, tedy přibližně v druhé polovině května.
Semínkům se lépe daří v chladu. Dobře vysušené osivo v neprodyšném obalu je možné uchovávat v ledničce či přímo v mrazáku. Při skladování v ideálních vlhkostních podmínkách a teplotě -18 °C vydrží některá semena klíčivá i více než 20 let.Semínka propláchneme v cedníku, rozprostřeme je na plech nebo čistou utěrku a necháme proschnout. Skladovat je můžeme v chladné spíži, v lednici i v mrazáku. Pokud slunečnice začíná vadnout za deštivých dnů, raději ji odstřihneme rovnou a necháme ji sušit květem dolů v suché místnosti.
Co z čerstvých kopřiv : Čerstvé kopřivy se dají využít jako dezinfekce či antirevmatikum. Úplně nejlepší je vytvořit si čaj z čerstvých kopřiv. Odvar z kopřivy pomáhá při chudokrevnosti a při špatné krvetvorbě. Taktéž dokáže vylepšovat výměnu látek v těle.