Kdy se sbírají fíky?
Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.Fíky zrají na podzim druhého roku v zelená, fialově zelená nebo načernalá nepravá plodenství. Některá data mohou pocházet z datové položky. Fíkovník je pěstován pro své chutné plody, které se konzumují čerstvé, nebo sušené.Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jak Dozrava fik : Fíkovník smokvoň je na zimu opadavý keř, který u nás dorůstá do výšky i šířky 2-4 metrů a má rozložitou korunu. Můžete z něj však vytvarovat i stromek. Pěstování je velmi jednoduché a nenáročné. Potřebuje jen slunce a teplo, přes léto vodu a v zimě chladné místo, kde přečká zimu a připraví se na jaro.

Jak urychlit dozrávání fíků

Ale ani na jižní Moravě mnelze vysadit fíkovník úplně kamkoli, je potřeba vybrat speciální místo, nejlépe v krytém dvoře nebo alespoň u silné zdi směřující na jih či jihozápad. Rozdíl mezi takovým stanovištěm a volnou plochou někde v sadu je natolik výrazný, že dokáže urychlit zrání fíků o několik týdnů.

Kdy Sklizet fíky : „Fíkovník v nádobě, na zimu schovaný do haly nebo zimní zahrady, nabídl plody ke sklizni už v červnu. Z fíkovníků pěstovaných venku budeme fíky sklízet až koncem léta. Rostliny plodí na vyzrálých výhonech.

Čerstvé fíky ze středomořských zemí jsou k dostání od července do listopadu. Sušené fíky jsou k dostání po celý rok.

Čerstvé datle mají oválný tvar a jejich kůže je mírně vrásčitá. V závislosti na druhu mohou mít barvu od tmavě hnědé až po jantarovou. Fíky naopak jsou kulatější a plné. Čerstvé mohou mít barvu od zlatavě žluté po tmavě fialovou, a když jsou sušené, mají světle hnědou barvu.

Kdy Zaštipovat fíkovník

Zaštipování letorostů

Provádí se za pátým až šestým listem mladého letorostu. Počítá se s tím, že za každým ponechaným listem nasadí rostlina zárodek fíku. Fíkovník většinou utlumí růst letorostů a energii vrhne na růst fíků. V případě obnovení růstu výhonů musíme zaštipnutí letorostů opakovat.od jara do podzimu, hnojte fíkovník jednou měsíčně hnojivem určeným pro pokojové rostliny. V zimě hnojení omezte nebo zastavte. Fíkovníky rostou poměrně rychle, takže je možná budete muset každé 2 – 3 roky přesadit do většího květináče. Přesazování pomáhá obnovit živiny v půdě a poskytuje rostlině více místa pro růst.Čerstvé datle mají oválný tvar a jejich kůže je mírně vrásčitá. V závislosti na druhu mohou mít barvu od tmavě hnědé až po jantarovou. Fíky naopak jsou kulatější a plné. Čerstvé mohou mít barvu od zlatavě žluté po tmavě fialovou, a když jsou sušené, mají světle hnědou barvu.

Ale ani na jižní Moravě mnelze vysadit fíkovník úplně kamkoli, je potřeba vybrat speciální místo, nejlépe v krytém dvoře nebo alespoň u silné zdi směřující na jih či jihozápad. Rozdíl mezi takovým stanovištěm a volnou plochou někde v sadu je natolik výrazný, že dokáže urychlit zrání fíků o několik týdnů.

Co s Nedozralymi fíky : Nezralé fíky by mohly jít kandovat a nebo z nich dělat čalamády – ale je to jenom nápad. U nás se také tak používají nezralá rajčata. Ja cetl recept kde se doporucovalo vyplnit bricho platyze nezralymi fiky, zabalit do alobalu a pak paci.

Co udělat z čerstvých fíků : Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní. Jejich chuť ladí s různými ořechy, bazalkou, tymiánem, kvalitním olivovým olejem, s růžovým pepřem, parmskou šunkou, mozzarellou, medem, mátou či rozmarýnem.

Jak se jí plod fíků

Nejjednodušší je opuncii oloupat podobně jako banán. Aby se vám lépe loupala, nechte ji na pár hodin koupat ve studené vodě a půjde to raz dva. A teď už vám nic nebrání v tom si opuncii, jak se patří vychutnat. Chuťově vám může připomínat šťavnatější fík či hrušku.

Střih fíkovníku

Jak tvarovat Uvědomte si, že fíkovník na zimu budete zakrývat, takže by měl mít takový tvar, který se vám bude dobře balit. Roční rostlinu seřízněte tak, aby vám zůstal kmínek dlouhý 15 – 20 cm, od tohoto místa se začne větvit. Dvouletému rozvětvenému fíkovníku zastřihněte větve na délku cca 40 -50 cm.Listy jsou velké, kolem 30 cm na délku i do šířky, někdy i více, výrazně vonné, středně zelené, spíše matné a opadavé. Raší nejpozději až v poslední vlně exotických opadavých keřů a stromů společně s perskou akácií nebo ibišky. Koncem léta se tvoří středně velké, temně červené plody.

Kdy odkrýt fíkovník : Každopádně by se měl fíkovník zabalit před příchodem mrazů větších než -10°C, ať se nepřipravíme o část, nebo v horším případě o všechnu, jarní breba násadu, a o to nám přece hlavně jde.