S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).Preventivně se aplikuje postřik fungicidem ihned po odkvětu a poté za týden. Pokud je počasí mimořádně příznivé pro vývoj choroby, lze révu fungicidem ošetřit i před květem. Pokud teplé na vlhké počasí pokračuje i v červenci a réva byla perensporou napadena, můžete v ošetřování fungicidy pokračovat.Řez révy provádějte v době, kdy je rostlina ještě ve vegetativním stavu, ale zároveň již skončily silné mrazy. Ideální venkovní teplota pro řez je mezi 6 – 10 °C, což v našich končinách znamená časné jaro neboli v měsících únor a březen.
Kdy se hnojí vinná réva : Plné hnojivo použijte poprvé začátkem léta, podruhé začátkem srpna. Na podzim kolem sazenice zryjte půdu a přidejte vyzrálý kompost nebo zetlelý hnůj. Před zimou k sazenici opět přihrňte okolní zeminu.
Jak ošetřovat vinnou révu
Vinici ochráníme před prvními škůdci a chorobami révy vinné. První postřiky aplikované ve vinici jsou zaměřené spíše proti přezimujícím škůdcům. Mezi nejběžnější patří jistě každoroční postřik proti Hálčivci révovému přípravkem Sulka (lze použít i na moření česneku).
Kdy se provádí řez třešní : Řez provádíme nejčastěji v červenci nebo v srpnu, ihned po sklizni, stejně tak i řez následující, tedy udržovací. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici a dosahujeme tak dostatečného prosvětlení koruny. Odstraňujeme staré, přemrzlé a překážející výhony.
Základem je použití hnojiv do půdy na počátku vegetace, a to nejlépe v květnu a červnu. Dobrým řešením je použití organických hnojiv, která účinkují v půdě po dobu až tří měsíců, a navíc nezasolují půdu chemickými látkami (např. Trumf réva).
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Jaký postřik na vinnou révu
Vinaři používají již léty osvědčený Kumulus, nebo přírodní Rock Effekt. Ten navíc můžete použít i na ošetření ovocných stromů. Síra je ve vinohradě potřená také z pohledu výživy vinné révy. Pozn: Kumulus doporučujeme přidávat do každého postřiku a to 0,5%.V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.AGRO Hnojivo pro vinnou révu je hnojivo s nízkým obsahem chlóru a je určeno pro přihnojování vinné révy. Díky optimálnímu poměru dusíku, fosforu a draslíku splňuje požadavky pro zdravý a silný růst révy, bohatou plodnost a vysokou kvalitu hroznů.
V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.
Jaké postřiky na vinnou révu : Mezi postřiky na peronosporu patří např. Kuprikol, Polyversum, Dithane, Folpan nebo Champion. Více informací je v detailech produktů nebo na jejich etiketě. Další houbové choroby révy vinné jsou Oidium (padlí révové) a plíseň šedá.
Kdy provádět řez : Jednoduše v době, kdy (na konci podzimu až začátkem jara) strom už nebo ještě aktivně neroste, čili je v období vegetačního klidu. Je důležité řez provést před vyhnáním prvních výhonků a lístků. U některých druhů stromů (třešně, meruňky) je důležité provést řez až po sklizni plodů.
Po kolika letech plodí třešeň
Plody se objevují již ve 2. nebo 3. roce po výsadbě. Strom plodí velmi bohatě a pravidelně.
Řízky na množení vinné révy lze odebírat od podzimu, a to v době, kdy opadají vinné révě listy, až do jara těsně před rašením révy. Každý termín má svoje plus i minus. Kde hrozí silné mrazy, které mohou poškodit pupeny, je vhodné odebrat řízky už v říjnu.2x/ rok Po odkvětu (před nasazováním bobulí): 47 g/ 1 m2 (mladé vinice 34 g); rozhoz a zapravení do půdy, max. 2x/ rok Dále se doporučuje v systému hnojení révy vinné jednou za 3 roky použít hnůj nebo zahradnický kompost v dávce 4 – 6 kg/ m2. Při použití sušeného, peletovaného hnoje, je dávka 0,8 – 1,2 kg /1 m2.
Kdy postřik na broskve : Harmonogram postřiků proti kadeřavosti
- jarní postřik v době nalévání pupenů (únor, březen, duben – podle toho kdy se nalévají květní pupeny)
- jarní postřik v době rašení listů (7 až 10 dní po prvním postřiku)
- postřik se provádí na podzim, po shození listů, před příchodem mrazů (listopad).