Svrab se projevuje silným svěděním celého těla, které je nejintenzivnější v noci. Zákožce se nejlépe daří v teple, takže pokud člověk leží pod peřinou nebo se zahřeje sportem, zákožky se probouzí a začínají se pohybovat. Na kůži se objevují cca 0,5-1 cm dlouhé chodbičky zakončené červenější tečkou.Příznaky: svrab charakterizuje silné svědění celého těla, které vynechává hlavu a krk. Je intenzivní v noci a působí nespavost. Na kůži můžeme pozorovat chodbičky, které mají barvu kůže nebo jsou bělavé, měří 0,5–1 cm, na koncích chodbičky je drobný puchýřek nebo pupínek.Na kůži se svrab projevuje jako drobné pupínky, většinou uspořádané do dvojic. Výjimečně lze vidět i drobné našedlé či narůžovělé linky na kůži, tj. cestičky vyvářené zákožkou. Zákožka si vybírá místa s jemnou, tenkou, měkkou kůží.
Jak poznat že už nemám svrab : U kojenců a velmi malých dětí se často první příznaky objevují na hlavě, obličeji, krku, dlaních a na ploskách nohou, u dospělých osob a starších dětí se již běžně tyto příznaky nevyskytují. U osob s norským svrabem se nemusí charakteristická vyrážka nebo svědění (pruritus) objevit vůbec, jak již bylo zmíněno výše.
Kdy je svrab nakažlivý
Problematické z hlediska možného přenosu jsou oděvy a prádlo, které se nedají prát na vyšší teploty než 40 °C. Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Nakažlivost pacienta se svrabem trvá, dokud jsou v jeho kůži přítomny živé zákožky a vajíčka parazitů.
Kde se chytne svrab : Svrab se rozšiřuje blízkým kontaktem s postiženou osobou (objímání, pohlavní styk) nebo infikovanými předměty jako jsou oděvy, ložní prádlo nebo ručníky. Snadněji onemocní lidé s oslabenou imunitou a osoby s nedostatečnými hygienickými návyky. Inkubační doba svrabu trvá 2-3 týdny.
Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Nakažlivost pacienta se svrabem trvá, dokud jsou v jeho kůži přítomny živé zákožky a vajíčka parazitů. Končí po řádně provedené protisvrabové kúře a po všech důkladně provedených hygienických opatřeních, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy či opakované nákaze.
Svrab se rozšiřuje blízkým kontaktem s postiženou osobou (objímání, pohlavní styk) nebo infikovanými předměty jako jsou oděvy, ložní prádlo nebo ručníky. Snadněji onemocní lidé s oslabenou imunitou a osoby s nedostatečnými hygienickými návyky. Inkubační doba svrabu trvá 2-3 týdny.
Jak se zbavit svrabu v bytě
Zákožky jsou roztoči a na ně dezinfekce neúčinkuje!!! Možností, jak zákožky zničit, je několik: – Oblečení a ložní prádlo vyvařit a přežehlit (zákožka hyne při teplotě nad 50 °C). při mrazivých teplotách stačí 3 dny).Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Nakažlivost pacienta se svrabem trvá, dokud jsou v jeho kůži přítomny živé zákožky a vajíčka parazitů. Končí po řádně provedené protisvrabové kúře a po všech důkladně provedených hygienických opatřeních, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy či opakované nákaze.Zákožka svrabová mimo lidské tělo dlouho nevydrží, přežije maximálně 3 dny. Přesto je důležité dbát nejen na vyléčení, ale také na důslednou dezinfekci okolí, především domácnosti. „Po zahájení terapie je třeba veškeré ložní prádlo, oblečení a ručníky používané nemocným během týdne před léčbou, dekontaminovat.