Kdy se projevi hepatitida?
Inkubační doba hepatitidy C je velice dlouhá, až 180 dní. Příznaky v akutní fázi infekce jsou velice mírné, nechutenství, nevolnost, bolesti svalů a kloubů, proto je akutní infekce zjištěna velice zřídka. Zežloutnutí je u hepatitidy C velmi vzácné.Jaké jsou příznaky hepatitidy A

  • žloutenka (zežloutnutí kůže nebo očního bělma),
  • tmavá moč,
  • únava,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • břišní diskomfort,
  • pocit na zvracení,
  • zvracení,
  • horečka.

Inkubační doba je dlouhá, 50–150 dní. Příznaky akutní infekce mohou připomínat jiná virová onemocnění: typické je nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota, bolesti kloubů, vyrážka.

Jak dlouho trvá hepatitida : Akutní hepatitida E většinou samovolně odezní po 6–7 týdnech. Těžší průběh má infekce v těhotenství (mortalita matky 15–25 %) a u osob s těžkým chronický jaterním onemocněním (zejména u alkoholiků, kde mortalita dosahuje 60–70 %). Mnohdy probíhá infekce asymptomaticky zaznamenaná jen vzestupem hodnot jaterních enzymů.

Jak poznám že mám žloutenku typu C

Symptomy hepatitidy C

Akutní infekce se projevuje horečkou, únavou, sníženou chutí k jídlu, nevolností, zvracením, bolestí břicha, tmavou močí, bolestí kloubů a zažloutnutím kůže. Zhruba u 80 % nakažených se však bezprostředně po infekci neprojevují žádné symptomy.

Jak zacina žloutenka : Onemocnění začíná náhle, s těmito příznaky: zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů nevolnost, nechutenství, zvracení zežloutnutí očního bělma, žluté zabarvení kůže – odtud název „žloutenka“; nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici (tyto typické příznaky však nemusí být přítomny vždy)

Když se před spláchnutím otočíte k záchodové míse, zjistíte, že vaše stolice má nápadně světlou barvu, zatímco vaše moč je pro změnu nepřirozeně tmavá. Kromě toho barva vaší kůže získá nažloutlý odstín a zežloutnou vám i bělma očí. Zmíněné příznaky vás dovedou k lékaři, který vám diagnostikuje virovou hepatitidu.

Nejčastější příčinou akutní hepatitidy je alkoholové poškození a dále virové hepatitidy. Častou příčinou akutních hepatitid je i toxické poškození, v tomto kontextu často zmiňované léky paracetamol a halotan, a mnoho dalších příčin.

Jak začíná žloutenka

Onemocnění začíná náhle, s těmito příznaky: zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů nevolnost, nechutenství, zvracení zežloutnutí očního bělma, žluté zabarvení kůže – odtud název „žloutenka“; nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici (tyto typické příznaky však nemusí být přítomny vždy)Akutní hepatitida se většinou léčí klidem na lůžku, mírní se příznaky onemocnění (teplota, zvracení), jaterní dietou, vitamíny, ve výjimečných případech se podávají antivirotika. Léčba trvá asi 2 týdny. Chronická virová hepatitida B a C se léčí antivirotiky. U virové hepatitidy C trvá léčba obvykle 2 až 3 měsíce.Přenos: Onemocnění se přenáší podobně jako virová hepatitida B, tzn. kontaktem s krví nebo tělesnými tekutinami infikované osoby. Přenos krevní transfuzí se uplatňoval ve zdravotnických zařízeních v období před zavedením testování krve dárců na přítomnost hepatitidy C (v ČR v roce 1992).

Při onemocnění virovou hepatitidou B se akutní infekce projeví chřipkovitými příznaky, nevolností, zvracením, nadýmáním či neurčitými bolestmi břicha. Může se objevit „zežloutnutí“ kůže, tmavá moč a světlá stolice. Stejně tak mohou být přítomny bolesti drobných kloubů rukou a nohou.

Která žloutenka je nejhorší : Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.

Co způsobuje Hepatitida C : Hepatitida C se přenáší kontaktem s nakaženou krví, narušenou kůží či sliznicí a způsobuje zánětlivé onemocnění jater s pomalým rozvojem, proti němuž neexistuje očkování. Infekce se zpravidla neprojevuje žádnými příznaky a nejčastěji je objevena až ve stadiu jaterní cirhózy nebo nádoru jater.

Co zpusobuje hepatitida

Způsobuje ji virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.

Základní očkování proti hepatitidě A jsou 2 dávky v odstupu přibližně 1 roku, proti hepatitidě B a kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B jsou 3 dávky v odstupu 1 a 6 měsíců po první dávce. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě.Hepatitida B je infekce jater způsobená virem hepatitidy B, která se šíří kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. K většině infekcí dojde v důsledku kontaktu s infikovanou krví, ale infekční může být i sperma, sliny a vaginální tekutiny.

Kdy se očkuje proti hepatitidě B : Očkování proti hepatitidě typu B je státem hrazené v rámci pravidelného dětského očkování (tj. pro novorozence a děti ve věku 12 let). Kromě toho je toto očkování ze zákona hrazeno i dospělým osobám, které jsou v relativně vysokém riziku ohrožení hepatitidou typu B (zdravotníci, příslušníci záchranného systému, apod.).