Druhý kondicionál vyjadřuje nereálnou, hypotetickou podmínku a odpovídá na otázku, co by bylo, kdyby… Kdybych…, tak bych… Má tento tvar: If = KDYBY + minulý čas prostý, podmiňovací věta s would (udělal bych) / could (mohl bych).Pomocí druhého kondicionálu mluvíme o nereálných věcech, o tom, co by bylo, kdyby…. Říká, co by teď bylo, kdyby podmínka byla splněna (ale ve skutečnosti splněna není a tak to tak není). Člověk je zvláštní tvor a rád o podobných věcech mluví, i když je to zbytečné.První kondicionál zahrnuje i ty případy, kdy je v hlavní větě rozkazovací způsob (udělej něco, jestli…). Potom není vlastně budoucí čas v žádné části souvětí. Vedlejší podmínková věta je opět v přítomném čase (v následujících větách je zvýrazněna tučně), v hlavní větě je rozkazovací způsob: Shout if you need anything.
Co znamená kondicionál : Podmiňovací způsob (kondicionál) je slovesný způsob, jímž se vyjadřuje, že uskutečnění určitého děje nebo stavu je podmíněno jistými okolnostmi. Kondicionál je rovněž možné využít k vyjádření zdvořilé žádosti (mohl byste mi prosím říci…).
Co jsou podmínkové věty
Ve vedlejší větě podmínkové je vyjádřen předpoklad nebo podmínka realizace či nerealizace děje věty hlavní. Podmínková věta vedlejší se tradičně označuje termínem protasis (česky předvětí), věta hlavní termínem apodosis (česky závětí).
Co je Zero Conditional : U nultého kondicionálu má sloveso v obou větách souvětí tvar přítomného prostého času. Jestliže se stane tato věc, stane se tamta věc. Stejně jako v případě ostatních typů kondicionálů není pořadí vět v souvětí pevně dáno.
Zatímco must vždy povinnost uděluje, přikazuje (povinnost vychází od mluvčího), have to ji pouze oznamuje (povinnost vychází z okolností, pravidel, či od jiných mluvčích). You must get up. You have to get up at six, don't you I must study tonight.
Druhý kondicionál = Second Conditional. Nereálná situace / Nepravděpodobná situace v přítomnosti / budoucnosti.
Jak poznat podmiňovací způsob
Způsob podmiňovací vyjadřuje děj, který by se mohl (za určitých podmínek) uskutečnit. Často ho využíváme k vyjádření přání nebo zdvořilých žádostí. Kdyby měla čas, seděla by často v kavárně a popíjela by tam kávu. Chtěla bych jet na dovolenou do Venezuely.Vedlejší věta podmínková
Vedlejší věta (příslovečná) podmínková vyjadřuje příslovečné určení podmínky věty hlavní (Jestli dnes přijede tetička, upečeme na oběd husu.). Ptáme se na ni podobně jako na příslovečné určení podmínky otázkou za jaké podmínky (Za jaké podmínky upečeme na oběd husu → Jestli přijede tetička.).Jak vedlejší větu podmínkovou poznáme Vedlejší věta příslovečná podmínková vyjadřuje příslovečné určení podmínky věty hlavní, jinými slovy nám říká, za jaké podmínky se stane situace popsaná větou hlavní, můžeme ji tedy použít například při obchodování anebo v situaci, kdy máme potřebu někomu vyhrožovat.
HAVE TO – muset
Co musíme a nemusíme, vyjádříme nejlépe pomocí slovesa, které už by mělo být každému důvěrně známé – sloveso HAVE. Ve významu muset/nemuset za slovesem HAVE následuje infinitiv s částicí TO.
Jak pouzivat should : Kdy použít SHOULD Should je modální sloveso, kterým vyjadřujeme, že bychom měli něco udělat. My sami tedy cítíme nebo víme, že bychom to měli udělat, protože je to rozumné, dobré, potřebné či správné, nebo říkáme, že někdo by měl nebo neměl něco udělat, protože je to rozumné, dobré, potřebné či správné.
Jak se pouziva IF : První kondicionál se používá pro podmínky, jejichž naplnění mluvčí vidí jako reálné, možné, uskutečnitelné. If it rains… – Je možné, že bude pršet, vidím to jako reálnou možnost. If he has time… – Je možné, že bude mít čas, uvidíme. Protože je reálné splnění podmínky, je tedy možný i následek.
Jaký je čas u podmiňovacího způsobu
Způsob podmiňovací (kondicionál) U podmiňovacího způsobu rozlišujeme čas přítomný a minulý. Tvoříme ho za pomoci slovesa BÝT (bych, bys, by, bychom, byste, kdybych, kdybys, býval by, kdybychom byli bývali,…) Použijeme ho, když chceme vyjádřit podmínku, přání, žádost nebo se snažíme o zdvořilost.
Slovesné způsoby
Slovesa v češtině vyjadřují oznamovací, rozkazovací a podmiňovací způsob.Vedlejší věta příslovečná
Ptáme se na ni: kde, kdy, jak, proč, do jaké míry, za jakým účelem, za jakých podmínek, i přes co atd. + věta řídící.
Jak poznat větu účelovou : Vedlejší věta účelová
Vedlejší věta (příslovečná) účelová vyjadřuje příslovečné určení účelu věty hlavní (Neprozradili jsme jí celou pravdu, ať se příliš netrápí.). Oproti VV příčinné vyjadřuje situaci, která nastane po ději věty hlavní (1. neprozradíme celou pravdu, 2. nebude se trápit).