Jeho svátek připadá na 3. listopadu. Dodržování mysliveckých tradic ani na tomto honu nesmí nikdy chybět. Dbá se na tradiční oblečení, slavnostní zahájení, vzdání pocty zvěři, výřad, poslední soud i nezbytné zakončení honu na poslední leči.Myslivecký rok oficiálně začíná už prvního dubna, ale až období od prvního listopadu do konce roku je označováno za loveckou sezonu. Myslivci loví společně pouze drobnou zvěř, což jsou bažanti a zajíci. Každý hon má svá daná pravidla. Začíná troubením na přivítanou.Zvěř srstnatá
Druh | Doba lovu | |
---|---|---|
Liška obecná | celoročně | |
Muflon | muflon | 1. července – 31. března |
muflonka | 1. července – 31. prosince | |
zvěř do dvou let věku | celoročně |
Kdy končí hony : Dnem 30. listopadu končí doba lovu kachny divoké, poláka velkého a poláka chocholačky. Listopad je měsícem, ve kterém se konají společné hony na drobnou zvěř. I když to dnes žádný předpis neukládá, správný hospodář vždy ponechá část honitby nehoněnou a při kruhovém honu na zajíce nenechá celé kolo "dostřílet".
Kdy se střílí husy
„Husy se střílí ve středu, v sobotu a v neděli," říká Zdeněk Humpál, který je hospodářem myslivců v Záboří už 30 let. Zákon také určuje dobu lovu od poloviny srpna do poloviny ledna. Nedílnou součástí činnosti myslivců je péče o zvěř.
Jak probíhá hon : Jak probíhá hon a čím se střílí drobná zvěř „Drobná zvěř se střílí brokovnicí, postřelenou zvěř dohledávají a přinášejí lovečtí psi, kteří ji odevzdají svému pánovi, buď myslivci, nebo psovodovi,“ popisuje Viktor s tím, že ulovenou a dohledanou zvěř pak nosí honci. „Po skončení leče se provádí výlož zvěře.
Na honu organizoval práci ostatních honců, což bylo mimo nošení a vyhánění také vymačkávání, svazování a věšení zajíců na voze. Nenechal žádného honce, aby se vyhýbal nošení, aby neproklepával řádně chrásty na mezích. Za své si bral i uložení zvěře a výzdobu výřadu čerstvým smrkovým chvojím.
Je únor a vrcholí doba kaňkování lišky obecné. Je to období, kdy bychom se měli intenzivně věnovat lovu této malé, ale všemi mastmi mazané psovité šelmy. Ne nadarmo se říká chytrý jako liška.
Na co chytit lišku
Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.U housera tvoří pouze malou štěrbinu, u husy jsou více vzdálené od sebe. U housera se můžeme pokusit také o vytlačení penisu. Pomocník nám domnělého housera položí na hřbet (například na stole) a prsty nahmatáme vzdálenost pánevních kostí: jedná-li se o housera, podaří se nám vytlačit z kloaky i zakrnělý penis.Než se totiž vyhrnete na škubání ručně nebo pomocí škubačky, je nutné husí peří na celý proces připravit. A to tak, že celou husu spaříte ve vařící vodě pomocí spařovacího kotle, který vše zařídí za vás. A pokud máte škubačku, pak už jen stačí husu vložit do bubnu a škubačka také vše zařídí bez vaší větší pomoci.
Oblečení na hon musí být zásadně myslivecké. Přípustné barvy oblečení jsou pouze zelená, hnědá, případně šedá, avšak vždy na oděvech loveckého střihu. Nevhodné jsou různé pestrobarevné svetry, modré džíny, bundy nebo i firemní střelecké vesty vhodné spíše na střelnici a podobně.
Kolik psů je potřeba na hon : 2) Počet psů vzhledem k počtu myslivců na společných honech
Tento počet stanoví § 16 prováděcí vyhlášky k zákonu o myslivosti. Při společném lovu je stanoven pro první tři střelce a pro každých dalších i započatých deset střelců jeden lovecký pes se zkouškou z výkonu, pro druh zvěře, který má být loven.
Proč myslivci piji levou rukou : Nejpravděpodobnější je ovšem historické vysvětlení, které se přiklání k životu knížete Huberta. Ten ani při poslední leči neopomněl na své lovecké pudy a pravou rukou se věnoval dámě a levou rukou poháru s vínem. Odtud tedy přísloví, že „levá ruka připíjí a pravá loví“.
Kolik je druhů lišek
Líska druhy. Tento rod obsahuje přibližně dvacet jednotlivých druhů, které se vyskytují především mírném až subtropickém pásmu. Na našem území najdeme hlavně nejznámější, planě rostoucí lísku obecnou. Sporadicky se zde vyskytuje také například líska turecká.
Jak lišky loví Lišky útočí na slepice ve všechny hodinách dne. Loví ve dne i v noci. Jsou rychlé, záludné, vypočítavé a někdy je i těžké identifikovat, zda útočila liška nebo jiný predátor.Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.
Kdy může House do vody : Na výběhy zvykáme housata od tří týdnů pozvolna, podle počasí. Pokud se stane, že je jim chladno, nebo se smáčí, musí mít možnost se ohřát. Zejména zpočátku odchovu je důležité, aby byl zdroj tepla snadno dostupný a housata neprochladla. Také na vodu je pouštíme později, protože sama si peří promašťují až od tří týdnů.