Abyste se mohli přihlásit na úřad práce, musíte přerušit nebo ukončit podnikání. To uděláte pomocí změnového listu, který odevzdáte živnostenskému úřadu. Nemusíte tedy informovat zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení – živnostenský úřad to udělá za vás.Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.Do kdy se přihlásit na úřad práce Na úřad práce byste se měli přihlásit do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jste ukončili školu, pracovní poměr nebo kdy jste přerušili živnost.
Kdy má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti : Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ
Nárok na podporu mají i OSVČ a podnikatelé. Platí to ovšem pouze pro ty, kteří si platili dobrovolné důchodové pojištění. V takovém případě platí stejné podmínky, tedy účast na pojištění alespoň 12 měsíců z posledních dvou let.
Co je minimální vyměřovací základ OSVČ
Pro OSVČ je minimálním vyměřovacím základem dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Od 1. ledna 2024 bude minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ 21 983,50 Kč a minimální záloha na pojistné 2 968 Kč.
Co dělat když ukončím živnost : Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Ukončení podnikatelské činnosti je nutné oznámit správě sociálního zabezpečení, příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. Tato oznámení pro další instituce lze provést prostřednictvím Centrálního registračního místa, které je zřízeno na živnostenském úřadě.
Samostatná výdělečná činnost se dělí na 2 druhy: hlavní – jde o Váš jediný příjem, vedlejší – činnost není jediným Vaším příjmem (vedle podnikání jste ještě zaměstnaní, studujete, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, osobně pečujete o dítě do 4 let věku atd.).
Zdravotní pojištění: v případě, že je nezaměstnaný vedený na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, zdravotní pojištění je hrazeno po tuto dobu státem. Sociální pojištění: stát označuje dobu strávenou na úřadu práce za tzv. náhradní dobu pojištění. Tato doba se započítává do důchodu.
Jak probíhá registrace na úřadu práce
Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku (od dubna 2022 není potřeba, jelikož budou součástí formuláře „Oznámení o ukončení zaměstnání“ zasílaného zaměstnavatelem na ČSSZ.Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti v délce nejméně 12 měsíců, a to v období 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.Obecně ke všem důvodům dobrovolné účasti na pojištění:
Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2024 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2023, tedy 3 078 Kč.
Pokud má OSVČ podnikání jako hlavní činnost, bude v roce 2024 minimální výše měsíční zálohy na důchodové pojištění včetně příspěvku na státní politiku zaměstnanosti 3 852 korun. V případě vedlejší činnosti je minimální výše zálohy 1 413 korun. Výše minimální zálohy u nemocenského pojištění je 216 korun.
Kolik se platí za zrušení živnostenského listu : žádost o zrušení živnostenského oprávnění nepodléhá správnímu poplatku, přijetí podání kontaktním místem veřejné správy (CzechPOINT) podle § 72 živnostenského zákona 50,- Kč.
Co se stane kdyz Pozastavim živnost : Svou živnost můžete pozastavit z jakéhokoliv důvodu. Jakmile svou podnikatelskou činnost pozastavíte (a dáte o tom náležitě vědět úřadům), nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. A jakmile se v budoucnu rozhodnete v podnikání pokračovat, svou živnost můžete kdykoliv jednoduše a zdarma obnovit.
Kolik si můžu vydelat jako OSVČ na vedlejsi činnost
V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.
Během podnikání na vedlejší činnost máte povinnost odvádět daně a každoročně podat daňové přiznání. Podobně jako u hlavní činnosti daníte pouze rozdíl mezi příjmy a výdaji, a to sazbou 15 %. Máte na výběr, jestli se pro výpočet daňového základu rozhodnete uplatnit své skutečné výdaje, nebo zvolíte výdajový paušál.Pokud byste neplatili sociální pojištění, vzniká vám dluh a penále. Penále se stanoví na základě repo sazby České národní banky, které je stanovené pro první den kalendářního pololetí, ve kterém dluh vznikl, zvýšené o 8 %.
Kdy je povinnost platit sociální pojištění : Zaměstnavatel odvádí pojistné na účet příslušného kontaktního pracoviště Územní správy sociálního zabezpečení (dále též „ÚSSZ“) za jednotlivé kalendářní měsíce v době splatnosti, tj. od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.