Kdy se píše čárka před Např?
Při psaní čárky je nutno si ujasnit:

  1. jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
  2. jaká je mezi nimi závislost (tzn.
  3. jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
  4. ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.

Dalo by se v podstatě říct, že v souvětí vždy oddělujeme věty vedlejší od jejich vět řídících čárkami, a to bez ohledu na to, jakým spojovacím výrazem připojeny. Jinak řečeno: vedlejší větu musíme vždy oddělit čárkou, pokud stojí vedle věty hlavní, na které je závislá.Je‑li výčet neúplný, píše se za ním interpunkční čárka a tři tečky (viz Tři tečky) s oddělující mezerou, např. Člověk má pět smyslů: zrak, sluch, … Při pomalém výdechu počítejte do deseti: jedna, dva, … Z důvodu interpunkční úspornosti lze tři tečky připojit i za poslední vyjmenovanou položku výčtu.

Jak se píše např : Pokud takováto spojení zkracujeme, píšeme zkratku vždy dohromady, tedy např. = na příklad i například, kupř. = ku příkladu i kupříkladu, popř. = po případě i popřípadě.

Kdy se píše čárka před Například

Před a to, totiž, např., tj., jako: výrazy, které uvádějí různá doplnění , vysvětlení věty. Čeští skladatelé, například Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, jsou známí po celém světě. ! Čárku nepíšeme!

Jak správně psát čárky v oslovení : pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku). Ve Vaší větě bych tedy oslovení čárkou oddělila. Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju.

pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku). Ve Vaší větě bych tedy oslovení čárkou oddělila. Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju.

vyjádření času (nadlouho / na dlouho, nastálo / na stálo, navěky / na věky, ale NAVŽDY píšeme pouze dohromady!!!) míra (naplno / na plno, nastejno / na stejno, napolovic / na polovic, ale NAPOLO a NAPŮL píšeme pouze dohromady!!!)

Jak se správně píše PS

Pokud chceme po ukončení dopisu připojit ještě nějaký text, napíšeme P. S. (post scriptum – latinsky „po napsaném“) a pod to nebo vedle uvedeme dodatek. Vyvarujte se ale přehnaného užívání těchto dodatků: výsledný efekt deseti P. S. je spíše kuriózní a svědčí o nevyrovnanosti či nezralosti pisatele.= to je, to jest, mj. = mimo jiné, např. = například, na příklad, kupř. = kupříkladu, ku příkladu, popř.Díky. Dobrý den, pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku).

Přístavek – jedná se o volně připojený shodný přívlastek, jehož základem je podstatné jméno – má za úkol zpřesnit, vysvětlit řídící větný člen.

Jak správně oslovit v mailu : Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.

Jak se píše napořád : Toto slovo se píše výhradně dohromady pouze ve významu „po řadě, po sobě, bez rozdílu a výběru: kácet stromy napořád“. Ve významu časovém („Zůstaneme tu už na pořád“) můžeme psát zvlášť i dohromady.

Jak poznat Sprezky

Spřežky tedy mají stejný význam a plní ve větě tytéž funkce jako jejich dvouslovné protějšky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na příklad (předložka + podstatné jméno) i například (příslovce). Jediný rozdíl bývá v četnosti užívání, některé výrazy se v úzu objevují psané spíše jako dvě slova, u jiných převažuje podoba jednoslovná.

post scriptum, doslova „po napsání“) označuje původně dodatek dopisu, obvykle za podpisem. Česky se dříve nazývalo také douška. Zkracuje se jako PS, P.S. nebo P. S.Pokud chceme po ukončení dopisu připojit ještě nějaký text, napíšeme P. S. (post scriptum – latinsky „po napsaném“) a pod to nebo vedle uvedeme dodatek. Vyvarujte se ale přehnaného užívání těchto dodatků: výsledný efekt deseti P. S. je spíše kuriózní a svědčí o nevyrovnanosti či nezralosti pisatele.

Jak správně psát c p : = číslo jednací, č. p. (i čp.) = číslo popisné, j.