Pohlavní pud se u kanců projevuje již ve věku 4-6 měsíců. Nákup kanců do chovů probíhá na aukcích ve věku 6-9 měsíců a do samotné plemenitby se kanci zařazují až ve věku 9-10 měsíců. Kanci v plemenitbě jsou využíváni pro přirozenou plemenitbu nebo častěji pro umělou inseminaci.Samice je březí 114–118 dnů. Ve střední Evropě vychází většina vrhů na období od března do května. Počet mláďat ve vrhu se pohybuje od 3 do 12. Těsně před vrhem se samice odpojuje od své skupiny a zpět se k ní připojuje až v době, kdy jsou již selata odrostlá.Jeden den do půlnoci, druhý od půlnoci třeba do 3h do rána a další od 3h do rozednění. Jinak to asi nepůjde. Záleží taky jak často tam ty prasata chodí.
Kdy jsou prasata nebezpečná : Obecně divoká prasata před člověkem prchají, ale právě v období, kdy bachyně vodí svá selata, je velmi nebezpečná, neboť v případě překvapivého setkání neváhá své potomky velmi razantně a agresivně bránit.
Jak dlouho trvá výkrm prasat
Do porážkové hmotnosti okolo 120 až 130 kg se prasata běžně vykrmují šest měsíců. Pokud jde o přeštická prasata, vyšší růstová schopnost je s ohledem na kvalitu a vyzrání masa na škodu. Při špatném krmení přeštík nabírá sádlo již v hmotnosti od sedmdesáti, osmdesáti kilogramů, ale kotletu má malou.
Jak dlouho je březí prasnice : f) Březost u divokých, volně žijících a domácích prasat trvá přibližně 115 dní. Jeden nebo dva dny před porodem prasničky a prasnice projevují zásadní změny chování.
Pokud dojde k setkání a bachyně se bude cítit ohrožena, může to mít fatální následky pro vás i pro vaše čtyřnohé svěřence. Takže pokud již dojde k nechtěnému setkání, je nutné zachovat chladnou hlavu a postupně se pomalu a potichu vzdálit. V žádném případě se k praseti nepřibližujte.
Pokud chcete od vašich pozemků divoké prase odradit, kombinujte odpuzovače černé zvěře společně s vnaděním prasat na jiná místa. Toho můžete dosáhnout třeba i pomocí kaštanů, žaludů, kukuřice, brambor, jablek nebo i jiného ovoce, které umístíte na vhodná místa v blízkosti vašich pozemků, kde prasata neudělají škody.
Co odpuzuje prasata
Pachový ohradník – Stop černé zvěři se používá k odpuzování divokých prasat a ke snížení škod způsobených černou zvěří. Používá se v oblastech pěstování kukuřice, chmele, vína, na zahradách, loukách, chalupách, a všude tam, kde je pohyb divokých prasat nežádoucí.Velikost vrhu se pohybuje okolo 9-12 selat u prasniček, 12-15 selat u prasnic. Váha narozeného selete se pohybuje kolem 1,3-1,6 kg.V krmných směsích mají u prasat důležitou úlohu hlavně jadrná krmiva. Nejčastěji se zkrmuje pšenice, ječmen nebo oves. Žito se využívá méně, protože může působit negativně na zažívání. Oblíbeným krmivem je také kukuřice, která však negativně ovlivňuje kvalitu sádla (může být nažloutlé a hořké).
Dobrá chovná prasnice má 14 struků a v současné době například v Dánsku ve více než polovině případů velikost vrhů překračuje počet 14 živě narozených selat. Tradičním řešením praktikovaným v mnoha zemědělských podnicích je kompenzace jednotlivých vrhů.
Kolik toho sežere prase : Pokud krmíme pouze jadrnými krmivy, pak orientačně počítáme se spotřebovaným množstvím 220 až 250 kg jadrného krmiva na prase za výkrm (na začátku zkrmujeme cca 1,2 kg/ks/den s postupujícím výkrmem se dávka zyšuje až na 3,0 kg/ks/den).
Co nemají rádi divoká prasata : Nastříkejte Wild-Schwein-Stopp na látku na hliníkových pásech. Tyto hliníkové pásky poskytují při sebemenším závanu větru pohyb, konstantní hluk a odraz světla. Kombinace těchto složek, ve spojení s vůní vycházející z plstěných skladů, nabízí jedinečný úspěch jak zastavit divočáky.
Co pomáhá proti divokým prasatům
Bezesporu nejefektivnější metodou k ochraně proti divočákům jsou elektrické ohradníky. Na zvěř působí jako fyzická i psychická překážka a řadí se tak k nejúčinnějším zařízením na trhu. Jde o permanentní mechanickou zábranu, jejíž základ tvoří generátor elektrického napětí neboli zdroj.
Recepty z divočáka
- Svíčková s fazolkami.
- Plec z divokého prasete s hořčicovou omáčkou.
- Koleno pečené na černém pivě
- Svíčková se špenátem.
- Kýta z divokého prasete s kořenovou zeleninou.
- Svíčková na rozmarýnu.
- Svíčková z divokého prasete s Chilli marinádou.
- Kýta z divokého prasete s paprikou a rajčaty.
Pokud chcete od vašich pozemků divoké prase odradit, kombinujte odpuzovače černé zvěře společně s vnaděním prasat na jiná místa. Toho můžete dosáhnout třeba i pomocí kaštanů, žaludů, kukuřice, brambor, jablek nebo i jiného ovoce, které umístíte na vhodná místa v blízkosti vašich pozemků, kde prasata neudělají škody.
Proč prasata Ryjí : Divoká prasata hledají v zahradách potravu. Řídí se mimořádným čichem a svalnatými ryji obracejí travnaté drny. Hledají hlízy rostlin, kořínky, ale také larvy brouků, žížaly, myši, rejsky, myšice nebo krtky. Hbitě vyberou, co je v hlíně k požití a v rytí vytrvale pokračují.