Kdy se otužovat ráno nebo večer?
Ideální je začít postupně, na podzim, když vzduch a voda pomalu chladnou. Mně se to nepovedlo a šla jsem se otužovat rovnou do ledu, protože jsem si dopředu nezjistila žádné informace a šla do toho impulzivně. Každopádně pro tělo to může být příliš velký šok a chtělo by to začít po malých krůčcích.Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu.Kdy otužování není vhodné

Pro osoby s vážnějším onemocněním srdce, močových cest a ledvin či neurologickým onemocněním (například epilepsií) je otužování, respektive pobyt ve studené vodě riskantní a není doporučován. Pokud si nejste jisti, zda pro vás otužování je, či není vhodné, konzultujte svůj úmysl s lékařem.

Jak dýchat ve studené vodě : Nejdříve nádech do břicha, pak do hrudníku, tak aby se vaše plíce naplnily zhruba z 90%. Mělo by to být bez tlaku tak, abyste dokázali být uvolnění. Stejně tak výdech – nejprve hrudník, potom břicho a celou dobu se snažit, aby výdech byl delší, než nádech (1,5x – 2x delší).

Co jíst po otužování

Na zahřání potřebuje organismus hodně vlastní energie a pokud se hned najíme, trávením mu ji odebíráme. V zimně a hlavně na jaře je dobré doplňovat stravu zvýšeným příjmem vitamínů, nejlépe jedením syrové zeleniny a ovoce, respektive užíváním vitamínových přípravků s kompletním spektrem vitamínů a stopových prvků.

Jak dlouho by se měl clovek otužovat : Délka a postup otužování

Otužování může probíhat tři až čtyři minuty, polévání nebo sprcha 1 až 2 minuty. Doba koupele v přírodě může trvat podle toho, jaká je teplota vody, vzduchu a jaké úrovně otužilosti již koupající dosáhl. Vždy začínáme s méně intenzivními procedurami a postupně přidáváme.

Pravidelné otužování posiluje váš imunitní systém, snižuje riziko zánětů, zlepšuje cirkulaci krve a dokonce posiluje vaši psychickou odolnost. Mnoho otužilců tvrdí, že tato zkušenost jim pomáhá lépe zvládat stres a zlepšuje kvalitu jejich spánku. Otužování je zkrátka cesta k vašemu pevnějšímu zdraví a odolnosti.

Chladová terapie Vám však dokáže pomoci nejenom po delší době pravidelného cvičení ale takřka okamžitě. Při ponoření se do ledové vody se v těle podle studií již během 20 sekund zvyšuje hladina noradrenalinu, hormonu soustředění a chutí k aktivnímu jednání (což je úplný opak skleslosti a deprese), až o 300 %.

Jak dlouho zůstat ve studené vodě

Jak dlouho je vhodné ve vodě vydržet Úplným začátečníkům se při prvním kontaktu s ledovou vodou doporučuje vydržet ponořený minimálně 30 sekund. Je ideální tento interval postupně zvyšovat. Vytrvalost se bude časem zlepšovat a pobyt ve studené vodě můžeš postupně prodloužit na 5, 10 a více minut.Pravidelné otužování posiluje váš imunitní systém, snižuje riziko zánětů, zlepšuje cirkulaci krve a dokonce posiluje vaši psychickou odolnost. Mnoho otužilců tvrdí, že tato zkušenost jim pomáhá lépe zvládat stres a zlepšuje kvalitu jejich spánku. Otužování je zkrátka cesta k vašemu pevnějšímu zdraví a odolnosti.Kdo se nesmí otužovat Otužování není vhodné pro osoby s vážnými srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo respiračními onemocněními. Kontraindikací je také těhotenství. Před zahájením otužování by měl každý zájemce svůj záměr konzultovat s lékařem.

Studie naznačují, že otužování může podpořit tvorbu bílých krvinek a dalších obranných látek v našem těle. Zvýší se tím naše odolnost vůči infekcím a nemocem. Pozitivní ovlivnění duševního stavu. Vystavení se chladu stimuluje nervový systém a podporuje produkci endorfinů, což jsou přírodní hormony štěstí.

Co je dobré na otužování : Otužujte se studenou vodou

Začněte od končetin, teprve potom přecházejte nahoru k tělu. Studenou sprchu si dávejte ráno, protože tehdy má největší účinek – můžete se otužovat i večer, ale ranní kúru tím nikdy plně nenahradíte. Navíc je třeba se sprchovat dvakrát déle než ráno.

Kolik kalorií se spálí při otužování : Bohužel její množství u dospělých lidí je relativně nízké (někdy až neměřitelné), a tak se odborníci domnívají, že za běžných podmínek hnědá tuková tkáň za den spálí méně než 20 kcal (1 % z průměrného denního energetického výdeje).

Jak vydrzet v ledove vodě

Úplným začátečníkům se při prvním kontaktu s ledovou vodou doporučuje vydržet ponořený minimálně 30 sekund. Je ideální tento interval postupně zvyšovat. Vytrvalost se bude časem zlepšovat a pobyt ve studené vodě můžeš postupně prodloužit na 5, 10 a více minut.

Studená voda posiluje organismus a obnovuje energii. Snižuje horečku a působí jako prostředek k odstranění přebytečné vody a toxinů z těla a také jako anestetikum, protože zmírňuje bolesti. Pomáhá při zácpě, otužuje organismus a přispívá k mentální odolnosti.V kádi plavat nemůžete, a proto byste se v ní neměli zdržovat tak dlouho jako v rybníce, jinak se vystavujete riziku podchlazení. Už jedna minuta bude pro začátečníky více než dost. Zkušenější otužilci v kádi vydrží v závislosti na teplotě vody o něco déle, ale stejně se bude jednat jen o minuty.

Proč se začít otužovat : Když s otužováním začnete, první příznivé účinky se dostaví zhruba za měsíc. Vyplatí se vám hned na několika frontách – nejen že posílíte imunitu a zlepší se vaše tělesná zdatnost, ale také upevníte svoji vůli, odbouráte přebytečné tuky v těle, naučíte se lépe pracovat se stresem a zmírní se i případná deprese.