planoucí tam co slzy lásky. Máj zpočátku okouzluje barvitým líčením májové přírody, ale pak přijde zvrat. Jarmila čeká na svého Viléma, ale dozví se, že její milý „strašný lesů pán" bude popraven. Zabil totiž Jarmilina svůdce a netušil, že je to jeho vlastní otec.Mácha se silným příběhem otcovraždy inspiroval a vtiskl jej do hlavní dějové linky básně Máj, kde vůdce loupežnické bandy Vilém zabije svého soka v lásce, o němž neví, že je to jeho otec, který se jej v dětství zřekl. Svedená Jarmila se ze zoufalství vrhá do jezera. Otcovrah Vilém je popraven.poloviny 19. století a pojal ji jako osobní zpověď rozervaného romantického člověka plného nejistot a otázek po smyslu života.
Kde se odehrává Máj : “Děj se koná u města Hiršberg mezi horami, na nichž hrady Bezděz, Pernštejn, Houska a v dálce Roll k východu, západu, poledni a půlnoci okazují.” Máchova nejznámější a nejslavnější lyricko-epická báseň Máj se rodila v Doksech, tehdejším Hiršberku, u Velkého rybníka (dnešní Máchovo jezero) a v okolí Dubé.
Kdy se odehrává Dej Máje
První zpěv (Jarmila) se odehrává během prvomájového večera, druhý (Vilém) v první polovině noci, první intermezzo (duchové) od půlnoci do svítání, třetí zpěv (poprava) pak ráno následujícího dne a druhé intermezzo (chór loupežníků) opět večer.
Jak zemrela Jarmila v máji : Jakoby toho nebylo málo, řekne jí také, že mrtvý byl Vilémův otec a trest za otcovraždu je lámání v kole. Nakonec nebohou dívku obviní z osudu svého vůdce a prokleje. Nešťastná Jarmila poté ukončuje svůj život.
máje sedí na břehu jezera dívka Jarmila a čeká na svého milého Viléma. Ten ale nepřichází. Místo něho posel předává zlou zprávu: Vilém byl uvězněn za vraždu vlastního otce a má být popraven. Nešťastná Jarmila spáchá sebevraždu skokem do jezera.
Jungmannův výraz se rychle ujal a vytlačoval původní název máj, pocházející z latinského „maius“. Obrozenci v něm ale viděli název totožný s německým Mai.
Kdy se Odehráva Máj
První zpěv (Jarmila) se odehrává během prvomájového večera, druhý (Vilém) v první polovině noci, první intermezzo (duchové) od půlnoci do svítání, třetí zpěv (poprava) pak ráno následujícího dne a druhé intermezzo (chór loupežníků) opět večer.6. listopadu 1836, LitoměřiceKarel Hynek Mácha / Úmrtí
Praha – Před 180 lety, 6. listopadu 1836, zemřel v pouhých 26 letech při hašení požáru v Litoměřicích romantický básník Karel Hynek Mácha. Nejvýznamnější představitel českého romantismu se proslavil zejména lyricko-epickým dílem Máj, které vyšlo sedm měsíců před jeho smrtí.
Karel Hynek Mácha | |
---|---|
Literární hnutí | romantismus |
Významná díla | Máj, Obrazy ze života mého (Večer na Bezdězu, Marinka), Pouť krkonošská, Cikáni, Křivoklad |
Partnerka | Eleonora Šomková (1817–1891) |
Děti | Ludvík Šomek (1836–1837) |
Hynek – sám autor, poutník. Jarmila – mladá dívka, která miluje Viléma. Vilém – otec ho vyhnal z domu, stane se loupežníkem, později otce zabije, protože svedl jeho dívku Jarmilu, neobviňuje sebe, ale celou společnost.
Proč byl Máj kritizován : „To je také jeden z momentů, pro který byl Maj v době, kdy vyšel, tedy v roce 1936, kritizován: pro domnělý Máchův nihilismus a rozervanectví jako problém, který byl v soudobé české kultuře vnímán jako velmi rušivý, zvláště na pozadí ideologie národního obrození,“ vysvětlil vědec.
Co je hlavním motivem v máji : Děj básně byl inspirován skutečnou událostí. Roku 1774 byl poblíž Mladé Boleslavi popraven lámáním v kole Hynek Ignác Šifner, který zavraždil svého otce. Mácha toto vyprávění zaslechl o 60 let později a tento motiv do Máje zapracoval.
Co studoval Mácha
Studoval na gymnáziu, později filozofii a práva. Zajímal se o divadlo, ochotnicky hrál v Kajetánském divadle. Krom divadla se zajímal i o historii a politické dění. Roku 1832 ukončil Mácha filosofii a pod vlivem Jungmannových přednášek začal psát české verše uveřejňované většinou v časopisech.
hřbitov Vyšehrad, PrahaKarel Hynek Mácha / Místo pohřbenímáje sedí na břehu jezera dívka Jarmila a čeká na svého milého Viléma. Ten ale nepřichází. Místo něho posel předává zlou zprávu: Vilém byl uvězněn za vraždu vlastního otce a má být popraven. Nešťastná Jarmila spáchá sebevraždu skokem do jezera.
Kde pracoval Mácha : 199, kde se nacházela jeho kancelář. Mácha se v Litoměřicích rozhodl nejen pracovat, ale i žít. Proto si pronajal byt v patrovém domku vinárníka Lorenze v sousedství biskupské rezidence, dnes ulice Máchova 177/5, kde se nachází i vinárna Vikárka.