Pravidla stanovují, že řidiči musí jet jen tak rychle, aby zvládli zastavit vozidlo před přejezdem v případě, že začnou blikat červená světla. Důvod je jasný – železniční přejezd patří mezi nejrizikovější místa na silnici.Obecné pravidlo říká, že řidič může na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 30 km/h. Pouze v případě je-li přejezd vybaven světelným zabezpečovacím zařízením, na kterém bliká přerušované bílé světlo, může řidič na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 50 km/h.Neměli bychom zapomínat ani na to, že na železničním přejezdu a v jeho blízkosti se nesmíte ani otáčet a couvat nebo zastavit a stát ve vzdálenosti kratší než 15 metrů.
Proč se nesmí solit na železničních přejezdech : Proč se nesmí solit na železnič- ních přejezdech Solit, ale s mírou! Lidský organis- mus se sice bez soli neobejde, ale nadměrný příjem soli vyvo- lává zvýšení krevního tlaku. Člověk si tak může i vážně poškodit zdraví.
Kdy se nesmi vjet na železniční přejezd
Velkou chybou je vjet na železniční přejezd ihned po projetí vlaku, nebo když se závory zvedají. Vždy počkejte, až světla zhasnou. Počítejte s tím, že z druhé strany může jet další vlak, který nevidíte. Zvedající se závory v takovém případě rychle spadnou a mohou vás náhle uvěznit na přejezdu.
Kdy můžu zastavit na prechodu : Řidič nesmí předjíždět na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním. Řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním.
Na přejezd se smí vjet až když neblikají červená světla, ty jsou nadřazena závorám. Závory mohou být také rozbité, proto nikdy nevjíždějte na přejezd, pokud blikají výstražná červená světla. Na tomto typu přejezdu buďte velmi opatrní a také dobře poslouchejte.
Paragraf 28, odstavec třetí: Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů za hodinu. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, pak může jet rychleji, ovšem maximálně rychlostí 50 kilometrů v hodině.
Jakou maximální rychlostí je dovolené přejíždět železniční přejezd Pokud nesvítí přerušované bílé světlo přejezdového Zabazpečovacího zařízení
Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/h.Chodec nemá přednost před tramvají a vozy s právem přednostní jízdy (Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, záchranáři). Je-li na křižovatce semafor, vždy respektujte světelná znamení. Nikdy nepřecházejte na červenou!„Cyklista jedoucí na kole je z pohledu zákona vnímán jako řidič, rovnoprávný s řidičem motorového vozidla. Jelikož při přejíždění přechodu pro chodce vjíždí do vozovky z místa mimo pozemní komunikaci, musí dát na přechodu bez světelné signalizace přednost v jízdě ostatním řidičům,“ vysvětluje David Horatius.
Železniční přejezdy, které jsou označené pouze výstražným křížem a nedisponují žádným zabezpečovacím a siganlizačním zařízením, vyžadují největší pozornost řidičů. Ti se musí před přejezdem rozhlédnout a přesvědčit, že nepřijíždí vlak. Vlak před tímto typem přejezdu musí houkat, proto je vhodné zapojit i sluch.
Kolik se smí jet v obci : Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h.
Kdy musím pustit chodce : Chodec musí přechod pro chodce využít tehdy, je-li od něj vzdálen méně než 50 metrů. Přednost na přechodu chodec má, nikoli však absolutní a ničím neomezenou. Na přechod může vstoupit ve chvíli, kdy přijíždějící vozidlo stihne zastavit. V takovém případě musí dát řidič chodci přednost.
Kdo má přednost chodec nebo auto
Chodci mají přednost v momentě, pokud jsou již na přechodu. Potom je povinnost každého jedoucího auta zastavit. Chodce na přechodu nesmíte jako řidič auta podle platných předpisů ohrozit. To platí i v případě, kdy se chodec chystá vstoupit na přechod.
Nenechte se zmást tvrzením, že chodec má na přechodu pro chodce absolutní přednost. Žádné takové pravidlo neexistuje! Řidiči vozidel sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení, ale chodec NESMÍ vstupovat do vozovky „bezprostředně" před jedoucí vozidlo.Ale tak tomu není,“ upozornil Vacek. „Zákon říká, že cyklista nesmí ohrozit a omezit řidiče. Jedete po cyklostezce, auto vám bude křížit cestu, tak mu musíte dát přednost. Ovšem ve chvíli, kdy již je cyklista v prostoru přejezdu, a teprve poté přijede automobil, nesmí kolo ohrozit,“ vysvětlil dikci zákona Vacek.
Kde můžu jet 110 km h : Na silnici, která je směrově rozdělená, je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h. Značením je možné na této silnici rychlost zvýšit nebo snížit. Na silnici, která není směrově rozdělená, je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h.