Kdy se jedná o zvysenou teplotu?
Zvýšená teplota se pohybuje mezi 37,5 a 38,5 stupně, o horečce se mluví od 38,5 stupně. Mírná horečka je mezi 38,5 a 39,5 stupně. Od 40°C je to už dramatičtější, mluvíme o vysoké horečce.Při horečce je důležité zvýšit příjem tekutin o 20 % na každý 1 °C nad 37 °C. Dehydratované a vysílené tělo si také žádá větší množství energie, proto by měl pacient přijímat o trochu více potravy (lehké a zdravé).Z obecného hlediska hovoříme o zvýšené teplotě v rozmezí37-38°C, nad 38°C se již jedná o horečku a nad 40°C se jedná o hyperpyrexii. Život ohrožuje jak „vysoká horečka", tak i teplota, která je abnormálně nízká. V případě silného podchlazení je nutné zvyšovat teplotu pozvolna, aby nedošlo k nevratnému poškození tkání.

Kdy je během dne nejvyšší teplota : Je nutno vzít v úvahu, že nejnižší tělesná teplota bývá kolem 4h ráno, nejvyšší kolem 18h večer. Teplota by se neměla měřit bezprostředně po probuzení, po fyzické námaze, po koupeli či sprše.

Jak poznat že mám zvýšenou teplotu

Normální teplota lidského těla je kolem 36,5°C. Při více než 37°C jde o zvýšenou teplotu, při 38°C jde o horečku. Při rychlém nárůstu teploty se může objevit třesavka až zimnice. Většinou bývá horké celé tělo, končetiny mohou být chladné.

Kdy je teplota vyšší ráno nebo večer : Teplota by se měla měřit jen ráno, v poledne, večer a případně v noci, abyste měli jasno v tom, jak se vyvíjí. Večer je obvykle vyšší než ráno. Nemá smysl ji měřit častěji. Ani rychlý vzestup teploty až ke čtyřicítce, či dokonce výše nemusí znamenat, že je hodně zle, a to ani tehdy, pokud dítě či dospělý blouzní.

36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka. Nižší než 36,0 °C je subnormální teplota – doprovází šok, otravy (alkohol, hypnotika). Cílená hypotermie se používá při chirurgických výkonech na srdci či mozku (pro útlum metabolické aktivity). 37,0–37,9 °C je subfebrilie.

Horečka může být většinou rozpoznána pomocí viditelných a hmatatelných příznaků: Dítě má zarudlý obličej nebo kůži, která je teplá na dotek, zejména na čele a krku. Na druhou stranu nohy a paže mohou být na dotek chladné.

Co je to Febrílie

Subfebrilie (zvýšená teplota) je zvýšení tělesné teploty na 37 až 38 °C (měřeno v podpaží), vyšší teplota je febrilie (horečka). Zvýšením tělesné teploty může organismus reagovat na různé patologické stavy, např. běžné virové nebo bakteriální infekce.Naše tělesná teplota se během dne mění, v průběhu dne je vyšší a v noci klesá, ale udržuje se v rozmezí 36 – 37 °C. U žen se teplota mění i podle fáze menstruačního cyklu.Každodenní naměřené hodnoty pak tvoří křivku, z které lze vypozorovat, kdy u ženy dochází k ovulaci. Bazální teplota po ukončení menstruace se pohybuje okolo 36,5°C, těsně před ovulací dochází k poklesu a poté se opět zvyšuje asi o 0,3–0,6°C s výkyvy nad 37°C.

Vaše tělo upravuje teplotu tak, aby vytvořilo ideální prostředí pro životně důležité funkce, jako jsou enzymatické reakce metabolismu (enzymy potřebují určitou okolní teplotu pro to, aby řádně fungovaly). Z tohoto důvodu tělesná teplota během celého dne kolísá až o 1 ° C.

Co je normalni teplota těla : 36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka. Nižší než 36,0 °C je subnormální teplota – doprovází šok, otravy (alkohol, hypnotika). Cílená hypotermie se používá při chirurgických výkonech na srdci či mozku (pro útlum metabolické aktivity). 37,0–37,9 °C je subfebrilie.

Co kdyz mám teplotu 35 6 : Pokud by potíže přetrvávaly či teplota klesla pod 35°C je třeba konzultovat zdravotní stav s pediatrem. Mohlo by se jednat např. o poruchu funkce štítné žlázy.

Co znamená když mám teplotu 35

Když rtuť klesne pod 30°C, dochází k závažným poruchám jako je například fibrilace srdečních komor. Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.

Obvyklé příznaky horečky jsou:

  1. Zvýšená tělesná teplota.
  2. Bolest hlavy.
  3. Únava.
  4. Bolesti svalů a kloubů
  5. Zimnice a třes.
  6. Pocení
  7. Zarudlá kůže a horké čelo.
  8. Zvýšená srdeční frekvence.

Čelový teploměr

Slouží pouze k orientačnímu měření teploty v rozsahu 36 – 40 °C přiložením na suché a čisté čelo. Ze všech teploměrů je tento způsob měření nejméně přesný.

Jaká je normální teplota : 36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka. Nižší než 36,0 °C je subnormální teplota – doprovází šok, otravy (alkohol, hypnotika). Cílená hypotermie se používá při chirurgických výkonech na srdci či mozku (pro útlum metabolické aktivity).