Úplatkem se dle § 334 odst. 1 trestního zákoníku rozumí „neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě, a na kterou není nárok“.Další formou korupčního jednání je nepřímé úplatkářství. [6] Zde jde o přijetí úplatku za to, že daný člověk bude ovlivňovat nebo již ovlivnil úřední osobu.Podplácení je nekalosoutěžní jednání, jehož účelem je získání přednosti nebo jiné neoprávněné výhody v hospodářské soutěži na úkor jiných účastníků této soutěže. Upraveno je v § 2983 občanského zákoníku.
Co je to korupční jednání : Korupce může být jak drobná nebo velká, organizovaná nebo neorganizovaná. Projevuje se podplácením, úplatky, vydíráním, zastrašováním, neoprávněnými příjmy či výhodami a jejich vyžadováním, podvody při využívání veřejných peněz (zakázky, dotace) nebo protežováním.
Co je zneužití pravomoci veřejného činitele
Zločinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a) tr. zákoníku se dopustí úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu.
Kde je největší korupce na světě : V rámci sedmadvacítky členských zemí EU se tak ČR drží třetím rokem na 19. místě. V roce 2021 se na sdíleném prvním CPI místě umístilo Dánsko, Nový Zéland a Finsko, shodně s 88 body, na posledním místě pak Jižní Súdán s 11 body.
Korupci je možno charakterizovat jako zneužití postavení, které je spojeno s porušením principu nestrannosti při rozhodování. Je motivováno snahou po materiálním zisku nebo získání jiných výhod.
Lze konstatovat, že nejčastější subjekt korupčního jednání je subjekt, který je součástí veřejném sektoru. Korupce uvnitř veřejného sektoru je mnohem častější než v sektoru soukromém.
Kdy je trestný čin promlčený
K promlčení trestného činu, jehož horní hranice trestní sazby odnětí svobody činí nejméně tři roky dochází po uplynutí pěti let. U ostatních trestných činů dochází k promlčení po třech letech.Dle státního zástupce „využití tajemství v úmyslu opatřit sobě neoprávněný prospěch“ předpokládá, že pachatel se znalostí skutečností získaných za porušení listovního tajemství uskuteční nějaké jednání směřující k získání neoprávněného majetkového nebo jiného prospěchu, nikoli toliko skutečnost, že se pachatel seznámil …V roce 2021 se na sdíleném prvním CPI místě umístilo Dánsko, Nový Zéland a Finsko, shodně s 88 body, na posledním místě pak Jižní Súdán s 11 body.
Podezření z korupce hlaste Službě kriminální policie a vyšetřování, popřípadě státnímu zástupci, a to nejlépe podle místa, kde ke korupci došlo. V případě, že Služba kriminální policie a vyšetřování není v daný moment k dispozici, můžete se obrátit na libovolné oddělení policie.
Kde všude může být korupce : Korupci lze pozorovat na vysoké (politické) úrovni (tzv. grand corruption), kde se na ní podílejí politici a mezinárodní hráči, na střední úrovni (firmy) nebo konečně na úrovni jednotlivců (tzv. petty corruption), kde se na korupci podílí veřejnost a běžní občané.
Co nelze promlčet : Dále platí omezení pro některá práva, která nelze promlčet vůbec. Jsou jimi právo na výživné, právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a právo na vykoupení reálného břemene.
Kdy zaniká trestnost činů
Pro dospělé pachatele trestní odpovědnost zaniká, jestliže pachatel dobrovolně škodlivému následku trestného činu zamezil nebo jej napravil, nebo učinil o trestném činu oznámení v době, kdy škodlivému následku trestného činu mohlo být ještě zabráněno (§ 33 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, dále jen „TZ“).
Bezdůvodné obohacení je soukromoprávní institut upravující mimosmluvní závazkové vztahy, které vznikají, když se někdo neoprávněně obohatí na úkor druhého. Je jedním z projevů zásady neminem laedere (nikomu neškodit) a poskytuje ochranu majetkovým právům.Podle § 14 odst. 1 správního řádu je úřední osobou každá osoba bezprostředně se podílející na výkonu pravomoci správního orgánu. Jedná se o nejširší vymezení úřední osoby, tedy úředníka, který se nějakým způsobem podílí na výkonu veřejné správy.
V jaké zemi je největší korupce : V rámci sedmadvacítky členských zemí EU se tak ČR drží třetím rokem na 19. místě. V roce 2021 se na sdíleném prvním CPI místě umístilo Dánsko, Nový Zéland a Finsko, shodně s 88 body, na posledním místě pak Jižní Súdán s 11 body.