Kdy se řeže švestka?
Výchovný řez švestky se provádí dvakrát ročně. K prvnímu z nich lze přistoupit v momentě, kdy již pominou mrazy, ale ještě se neobjevily květy. Druhý lze poté provádět začátkem léta. V rámci výchovného řezu tedy můžete tvarovat korunu stromu.Jak omladit starou švestku Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost.Některé stromy je nejvhodnější řezat v zimě, kdy jsou v klidovém stavu, aby se podpořil jarní růst, jiné se řežou v létě, kdy odstranění přebytečných listnatých výhonů pomůže dozrát plodům a listům. Na podzim, obvykle v listopadu, se prořezávají zejména suché větve a lze také odřezávat celé odumřelé stromy.

Kdy dělat Výchovný řez : Co je výchovný řez Výchovný řez ovocných stromů se provádí v období 2–5 let po výsadbě stromku, když strom začíná aktivně růst. Tento druh řezu se zaměřuje na ořezání a zkrácení přírůstků, které se objeví na hlavním výhonu stromů a hlavních větvích během prvního růstu.

Kdy stříhat mladou švestku

Tento článek by se měl jmenovat spíše Kdy a jak stříhat slivoň. To je totiž správný název pro ovocný strom plodící švestky. Řez se provádí od září do listopadu, zkrátka před zimou.

Kdy stříhat vlky na švestce : Jádroviny, tedy jabloně a hrušně, můžeme opravdu prořezat v létě i v zimě – i když vlky, jak vysvětlil v ukázce Vlastimil Šindelář, je výhodnější odstraňovat v létě. Ale u peckovin, třešní, višní, rynglí, švestek, je vhodný pouze letní řez, nejlépe po odkvětu.

Výhony prvního patra musí být vždy seříznuty do jedné roviny, aby rostly stejnoměrně a zůstaly podřízeny střednímu výhonu (terminálu). Kdybychom totiž výhony sestříhli nestejnoměrně, ty silně zakrácené by rostly jen slabě a naopak výhony slabě zakrácené by rostly silně.

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Jak správně řezat větve

Větev nejprve ze spodní strany do půlky nařízněte. Dodržte vzdálenost cca 50 cm od kmene. Nyní větev nařízněte seshora, cca 60 cm od kmene. Visící větev odřízněte tak, aby větevní kroužek zůstal na stromě.Zastřihávání kvetoucích keřů

Časně kvetoucí keře je vhodné zastřihávat po odkvětu, nejpozději však v létě. K nim patří trojpuky, zlatice, jasmíny,weigelie, kdoulovce, denivky, bezy. Některé kvetoucí keře vyžadují pro stimulaci kvetení stříhání. To je případ vistárie: rostlina po ostřihání krásně rozkvete.Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Jaký postřik na švestky Jak už jsme zmínili výše, můžeme použít osvědčený Kuprikol 50, Lepinox Plus a TALENT. Postřik na švestky připravíme tak, že jeden z těchto přípravků promícháme s vodou v níže uvedeném poměru. Příští jaro nezapomeňte na řez švestek.

Proč padají švestky : Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Jak dlouho sterilizovat švestky : Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé.

Jak prořezat starou višeň

Jak řezat višně

S hlavní osou kmene mají postranní výhony svírat úhel nejméně 45°. Přebytečné výhony z koruny stromku odřízneme na větevní kroužek. Výchovný řez u višní obvykle trvá 4 roky. Po vytvarování koruny pak už řezem jen prosvětlujeme korunu vyřezáváním větví rostoucích dovnitř koruny.

Na ošetření stromu po řezu aplikujte stromový balzám, který chrání čerstvý řez před infekcí a dřevokaznou houbou, což by mohlo mít nepříznivý vliv na hojení rány stromu. Každou řeznou ránu můžete preventivně natřít stromovým balzámem.Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.

Kdy se stříhají stromy : Nejvhodnější doba pro řez ovocných stromů a keřů je únor/březen a červenec/srpen. Stromy dobře snášejí řez v létě, protože rány se hojí snadněji než v zimě, kdy jsou mokré a vlhké.