Očkování hexavakcínou by mělo proběhnout od 9. týdne věku dítěte. Povinné očkování je i vakcínou MMR, jehož první dávku děti absolvují mezi 13. až 18.První dávka hexavakcíny se podává od 9. týdne věku dítěte. Následuje další dávka v odstupu nejméně dvou měsíců a přeočkování mezi 11. – 13.Na očkování MMR vakcínou je podle vyhlášky čas do 18. měsíce věku dítěte, ale samozřejmě můžete očkování odložit i na pozdější dobu.
Kdy je dítě Chraneno po Hexavakcine : Tato ochrana obvykle trvá okolo 3–4 měsíců a v dalším období je proto důležité, aby dítě již bylo chráněno vlastním očkováním. Národní očkovací programy a očkovací schémata jednotlivých vakcín jsou tak tvořeny s ohledem na optimální ochranu dětí.
Co nedělat po očkování dětí
Po očkování se mohou objevit celkové reakce, jako jsou únava, slabost, zvýšená teplota, ale i místní reakce, bolest v místě vpichu, otok. Ty pak mohou znemožňovat běžné denní aktivity. Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž.
Kdy dát čípek po očkování : Vhodné je dát dítěti večer – kolem 18. hodiny Paralen čípek. zarudnutí – studený obklad (mokrý kapesník lze dát přímo na kůži), gelové polštářky z mrazáku jen přes suchou látku (pozor na omrzliny!)
Jedinou účinnou prevencí je očkování, které je u nás zařazeno mezi pravidelná a realizuje se u dětí od 3. měsíce věku. Dále se podávají posilovací dávky dle očkovacího kalendáře a použité očkovací látky během celého života. U dospělých osob se obvykle podávají posilovací dávky co 10–15 let dle věku a zdravotního stavu.
Po očkování se mohou u některých dětí objevit nežádoucí reakce. Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní.
Kdy se nesmí očkovat
mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.Nejčastější lokální reakcí je otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu. Miminku lze v takovém případě ulevit chlazením gelovými polštářky, které se přikládají opakovaně zhruba na deset minut přes suchou tkaninu (plenku). Celkovou reakcí bývá nejčastěji podrážděnost, pláč, únava nebo horečka.Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.
Zvýšená teplota
Teploty by měly během dvou dnů po aplikaci vakcíny ustoupit.
Kam se píchá injekce proti tetanu : U dospělých je nejvýhodnější podání do deltového svalu, protože odtud aktivní složka putuje do podpažních mízních uzlin, kde se vytváří dobrá imunitní odpověď. Využívají se ale i jiné svaly, například pro očkování proti tetanu u dospělých svaly hýžďové.
Jak se chovat po očkování proti tetanu : V době očkování nesmíte být akutně nemocní, 2–3 dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.
Co nedělat po očkování proti tetanu
V době očkování nesmíte být akutně nemocní, 2–3 dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.
Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.
Kam se aplikuje Hexavakcina : Hexavakcína je injekce, kterou lékař aplikuje do svalu, obykle do vnější strany stehna, u starších dětí pak do deltového svalu paže.