Kdy se dává Priorix?
Na očkování MMR vakcínou je podle vyhlášky čas do 18. měsíce věku dítěte, ale samozřejmě můžete očkování odložit i na pozdější dobu.Rozpětí očkování hexavakcínou v souladu s vyhláškou:

  • dávka od 9. týdne do 10. měsíce života.
  • dávka nejpozději do 12. měsíce života.
  • dávka mezi 11. a 13. měsícem života.

MMR (zarděnky, spalničky, příušnice) – zůstává schéma 1+1, první dávka mezi 13. a 18. měsícem věku, ale druhé přeočkování až mezi 5.

Kdy po MMR do kolektivu : Dodržujte klidový režim po očkování v délce alespoň 5-7 dní. , jako by dítě bylo nemocné. Vynechejte cestování, návštěvy u vás doma, nákupy, všechny sportovní či jinak fyzicky namáhavé činnosti.

Kdy se nesmí očkovat

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Kdy jít na MMR : V současnosti mohou rodiče očkování takzvanou MMR vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím odložit a nehrozí jim za to žádný postih. Zákon totiž neukládá, do kdy musí být podána první dávka očkovací látky. Uvádí pouze, že to má být nejdříve „první den patnáctého měsíce po narození dítěte“.

Hexavakcínou se od 1. 1. 2018 očkuje ve schématu 2+1: základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi 11.

Od ledna 2018 je změna ve schématu hexavakcíny, a to z 3+1 na 2+1. První dávka se aplikuje od 9. týdne věku, druhá za 2 měsíce po první, to je přibližne ve 4. měsíci a třetí, přeočkování, mezi 11.

Kdy je reakce na MMR

Jaké jsou očekávatelné nežádoucí účinky po tomto očkování Vedle běžných lokálních reakcí, které se zpravidla objevují bezprostředně po očkování nebo do několika málo hodin, se u zhruba třetiny očkovaných mohou dostavit opožděné reakce v podobě zvýšené teploty až horečky v období mezi 5. a 12 dnem po očkování.MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.První dávka je obvykle podávána dětem ve věku od 9 měsíců do 15 měsíců, druhá dávka je podávána ve věku 15 měsíců až 6 let, přičemž mezi dávkami musí být rozmezí nejméně 4 týdny. Po dvou dávkách je chráněno 97 % očkovaných proti spalničkám, 88 % proti příušnicím a nejméně 97 % proti zarděnkám.

Vakcína Priorix chrání proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, určena je pro děti a dospělé nejdříve od devátého měsíce života. Vakcína se očkuje do horní části paže.

Kolik dávek má Hexavakcína : Hexavakcínou se od 1. 1. 2018 očkuje ve schématu 2+1: základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi 11.

Jak se chovat po očkování MMR : Po očkování pro možnou případnou reakci na očkování vyčkejte v čekárně 30 minut. V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim – bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení.

Jak dlouho je dítě po očkování oslabené

dítě bylo v kontaktu s nemocným a je v tzv. inkubační době (ta trvá dle typu nemoci většinou 1-3 týdny) dítě je oslabené po nemoci (je v rekonvalescenci), u běžných dětských onemocnění stačí většinou 1 – 2 týdny.

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.Další kontraindikace

Například je možné, že osobám s poruchami imunitního systému nebo osobám podstupujícím určitou léčbu nebude možné podat některé vakcíny, například vakcínu proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, planým neštovicím nebo perorální vakcínu proti tyfu.

Jak dlouho trvá reakce na MMR : Reakce po očkování

Trvají většinou krátce (1–3 dny), pokud se objeví exantém, není většinou po celém těle a pře- trvává podle intenzity i týden a déle. Jako vedlejší reakce se vyskytuje celková únavnost, nechutenství a velice zřídka zduření uzlin a příušních žláz.