po upečení perníku a jeho vychladnutí – aby poleva rychle ztuhla. po namazání marmeládou – aby se poleva hned nevsákla do těsta.Nechte ve formě na mřížce chladnout asi 10 minut, pak bábovku vyklopte a nechte úplně vychladnout. Mezitím ohřejte čokoládovou polevu podle návodu na obalu. Opatrně ji nakapejte na bábovku. Před podáváním nechte asi 10 minut stát, aby poleva trochu ztuhla.V kastrůlku rozmícháme na mírném plameni za stálého míchání máslo s mlékem, cukrem, kakaem a pudinkovým práškem (plnější lžíce). Vše necháme krátce provařit a dále polevu použijeme podle potřeby. Mléka dáváme dle požadované hustoty. Pokud je poleva hustá, dá se dobře naředit a opět rozmíchat.
Kdy nalit čokoládu na perník : Ve vodní lázni zahřejte smetanu, ta by měla být horká, ale neměla by se vařit. Poté do ní nalámejte čokoládu, míchejte gumovou stěrkou, dokud se čokoláda ve smetaně dokonale nerozpustí. Polevu nalijte na perník a rovnoměrně rozetřete. Nakonec posypte strouhaným kokosem.
Jak na lesklou polevu
Aby čokoláda byla i po opětném ztuhnutí krásně lesklá a křupavá (to se hodí zejména při polévání či výrobě pralinek), je potřeba ji zahřívat a chladit tak, aby se krystalky opět poskládaly do původní formy.
Kdy dát citronovou polevu na buchtu : Upečený perník vyndejte z trouby a položte formu na kovovou mřížku. Pomocí lžíce naneste na ještě teplý perník citronovou polevu a rovnoměrně ji rozetřete. Posypte ji proužky citronové kůry, pokud je používáte.
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.
V mističce smíchejte třtinový moučkový cukr s horkou vodou a postupně přidávejte citrónovou šťávu tak, aby vznikla tekutá hladká poleva. Polevou přelijte vychladlou bábovku a dozdobte dle vaší inspirace. Podávejte.
Čím naředit polevu
Čokoláda je schopna přijímat vodu, a proto ji můžete naředit máslem, tukovou polevu ale máslem naředit nemůžete, protože by se srazilo,“ vysvětluje Pavlína Berzisová. Za nejideálnější považuje naředění čokolády kakaovým máslem, když ho ale doma nemáte, můžete použít smetanu vysokoprocentní nebo zmiňovaný kousek másla.Na plotýnku dáme ohřívat hrnec s vodou. Nad hrnec s horkou vodou položíme misku (nerez nebo skleněnou) a do ní vložíme nalámanou čokoládu. Během pozvolného rozpouštění čokoládu mícháme, aby se rozehřála rovnoměrně. Voda ve spodním hrnci nesmí být příliš horká, aby se nám čokoláda nezačala odspodu připalovat.Jak připravit stékanou polevu
Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.
Rozehřejte ve vodní lázni 100 gramů čokolády a přimíchejte do ní 3 až 4 lžíce smetany, popřípadě lžičku oleje či ztuženého rostlinného tuku. Do čokoládové polevy na cukroví namočte jednotlivé kousky nebo polevou naplňte cukrářský sáček a ozdobte cukroví podle fantazie.
Jak dlouho vydrzi Citronova poleva : Zbytek polevy uchováváme v lednici, kde nám vydrží i 3 dny.
Jak správně udělat citronovou polevu : Citronovou polevu si umícháme tak, že do cca 20 dkg cukru moučky přidáme malou lžičku oleje a po lžičkách přidáváme přecezenou citronovou šťávu. Mícháme dohladka, konzistenci neděláme příliš hustou, aby šla roztírat na korpusy, rolády. Tuhne docela rychle a nepotřebujeme na tuhnutí chladno.
Jak dobře vyklopit bábovku
Po upečení na povrch formy přiklopíme rovný talíř nebo plochou mísu a formu obrátíme. Neodpadne-li bábovka od formy hned, zchladíme obrácený povrch formy utěrkami namáčenými ve studené vodě. Tak se bábovka odlepí od stěn formy a dobře se vyklopí, aniž bychom ji potrhali.
Po vyndání z trouby necháme bábovku přibližně 2 minuty odpočinout a pak můžeme začít vyklápět. Někdo doporučuje tuto dobu prodloužit na 5-10 minut. Ideální je, když získáte zkušenost s konkrétní pečicí formou.Sražená poleva
Pokud se poleva srazí, napravíme ji opětovným zahřátím ve vodní lázni a postupným přilitím několika lžic vařící vody. Mícháme, dokud se poleva nespojí. Někdy pomůže i pár kapek oleje. Musíme si dát pozor, aby nám do polevy nekápla voda – to je také jedna z příčin sražení.
Jak připravit polevu z čokolády na vaření : Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.