Kdy se dělá 3 screening v těhotenství?
Vyšetření délky stehenní kosti

Screening ve 3. trimestru se provádí mezi 30. a 32. týdnem těhotenství a jeho hlavním cílem je kontrola růstu miminka, vyšetřuje se ale i několik dalších věcí.Ve třetím trimestru jsou kontroly nejčastější, do 32. týdne každé tři týdny.Nejrizikovější období z celkového množství spontánních potratů je v prvním trimestru. Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se snižuje na pouhá dvě procenta.

Co se nesmí v třetím trimestru : Ve třetím trimestru neužívejte léky, které patří do skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik (Acylpyrin, Ibuprofen a jiné). Pak je možné užít lék Degan či Cerucal. Tuto běžnou těhotenskou obtíž můžete zmírnit bezpečným lékem Maalox.

Co se kontroluje na 3 screeningu

Ultrazvukový screening vrozených vývojových vad ve III. trimestru provádíme ve 30-32. týdnu těhotenství. V rámci tohoto vyšetření hodnotíme odhadovanou hmotnost plodu, polohu plodu, uložení placenty a množství plodové vody.

Co odhalí triple test : Provádí se v těhotenství, v druhém trimestru, a slouží k detekci rizik genetických poruch a poruch vývoje nervové trubice. Testem lze například odhalit riziko Downova nebo Edwardsova syndromu. Detekuje poruchy s úspěšností 70 % a naopak 5 % zdravých případů rozpozná jako porušené.

Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.

Spontánním potratem končí až pětina všech těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru. Těhotenství tak někdy zamlkne dokonce dříve, než se na něj přijde. Co dělat, když žena potrácí opakovaně a jaká je nejčastější příčina

V kterém týdnu dochází nejčastěji k potratu

U samovolných potratů činil příslušný podíl plodů šestého a sedmého týdne stáří 40,2 %. K samovolnému potratu dochází často také v 8. týdnu těhotenství – počítáme-li všechny tři frekventované týdny stáří plodu, zahrnovaly v roce 2018 celkem 59,3 % registrovaných samovolných potratů.Nevhodné jsou hluboké dřepy a předklony (mrtvý tah) a ostatní cviky namáhající silově břicho a pánevní dno. Cviky tlakové, vyžadující zatínání břicha. Ve druhém a hlavně třetím trimestru jsou nevhodné cviky v lehu na zádech a cviky rotační!Na konci 32. týdne miminko váží kolem 1,7 kilogramu a měří i 41 cm. Přibývá mu podkožní tuk a jeho váha přibývá s každým týdnem o 200 g. Jeho pohyby jsou výrazné a mnohdy i nepříjemné.

PRENATÁLNÍ PÉČE

jednočetná gravidita vícečetná gravidita
UZ screening III trimestru, vč. růstové restrikce 1200,- Kč 1600,- Kč
Screening růstové restrikce 800,- Kč 1000,- Kč
Foto černobílá 1 ks 200,- Kč
Foto 3D 1 ks 300,- Kč

Jak dlouho se čeká na výsledky triple testu : Výsledek je znám do 3 dnů od odběru. Výsledek testu je následně zhodnocen naším genetikem. V případě zjištěných odchylek či pozitivity je doporučena genetická konzultace.

Co zvyšuje riziko Downova syndromu : Jen riziko pravděpodobnosti roste s věkem matky. Genetika: Pokud má rodina již dítě s Downovým syndromem, zvyšuje se taktéž pravděpodobnost, že i další dítě bude mít tento syndrom, zejména v případech translokačního Downova syndromu.

Na co si dávat pozor v těhotenství

Co nejíst v těhotenství

  • Výrobky z nepasterizovaného mléka – měkké sýry a další potraviny z nepasterizovaného mléka mohou být kontaminovány bakterií listerií, která může vyvolat otravu jídlem.
  • Syrové maso – vepřové, hovězí nebo jehněčí maso může být napadeno Toxoplasmou.
  • Ryby – v rybách je nebezpečná zejména rtuť.


Zvedání a nošení těžkých břemen je rizikové během těhotenství zejména kvůli tlaku, který vzniká ve středu těla. Při zvedání a nošení těžkých věcí se zapojují celé svalové skupiny břišních a zádových svalů (pochopitelně i svalů na končetinách) a na dutinu břišní se vyvíjí tlak.Nejčastěji se děti rodily ve 41. týdnu těhotenství (tj. přesná délka těhotenství 40 týdnů + 0 dní až 40 týdnů + 6 dní, tzn.

Co zvysuje riziko potratu : Příčin potratu je celá řada a často se jedná o vyšší věk rodiček nebo nezdravý životní styl. Dalšími důvody jsou genetická onemocnění a poruchy, nerovnováha pohlavních hormonů, poruchy imunitního systému a žláz s vnitřní sekrecí, infekční a hematologická onemocnění, vrozené vady a anomálie dělohy a mnoho dalších.