Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.Listy a mladé výhonky lze sklízet po celý rok. Nejvíce aromatické jsou však v červenci a srpnu. Rozmarýn se snadno suší a po usušení si zachovává své aroma. Na jaře je nejlepší keře silně prořezat.Má dezinfekční a antiseptické účinky, povzbuzuje oběhový systém, posiluje paměť a zlepšuje soustředění. Blahodárně působí na játra a hojí namožené svaly. Čerstvý nebo sušený rozmarýn dodá pokrmu nezaměnitelnou chuť a vůni. Rozmarýn použijte k pečenému masu, do dipů, polévek, salátů apod.
Jak se starat o rozmarýn : Pokud chcete pěstovat více než jednu rostlinku, umístěte je ve vzdálenosti alespoň 20 cm od sebe. Rozmarýn má rád teplé a vlhké prostředí, proto jej pravidelně zalévejte, pokud už je půda okolo něj suchá. Se zálivkou to však není nutné přehánět, občasné krátké sucho rozmarýnu prospěje.
Kdy zazimovat rozmarýn
Před příchodem prvních mrazíků rostlinu přeneste na bezmrazé místo. Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu. Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C.
Kdy se suší rozmarýn : Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.
Můžeme si také udělat rozmarýnovou koupel. Pěstování: Rozmarýnu můžete vypěstovat ze semene, ale roste velmi pomalu. Na první sklizeň musíte čekat nejméně 3 roky.
Před příchodem prvních mrazíků rostlinu přeneste na bezmrazé místo.
- Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu.
- Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C.
- V zimním období zálivku omezíme na minimum.
Co léčí rozmarýn
Vhodný je zvláště při revmatismu, kašli, astmatu, bušení srdce, nervozitě, nespavosti a migréně. Příznivě podporuje i činnost jater. Pomáhá na nateklé klouby, edémy, pohmožděniny, revmatismus, ale také jako dezinfekční ústní voda pro výplach ústní dutiny i ucpaného nosu. Rozmarýn podporuje trávení i chuť k jídlu.Z rozmarýnu sbíráme především stonky s lístky. Ty lze sbírat v podstatě bez omezení, kdykoli během vegetačního období. Řez, i radikální, snáší velmi dobře. Je však třeba dávat pozor na to, abyste keříček rozmarýnu řezem nezredukovali až příliš.Rozmarýn není třeba příliš často zalévat, protože nesnese přílišnou vlhkost. V žádném případě by neměl stát ve vodě. Keřík zalévejte teprve tehdy, když půda v květináči zcela vyschne. Rozmarýn můžete pěstovat po celý rok, je však nutné ho na zimu přesunout do tepla.
Pokud nechceme pažitku zamrazovat, zabalíme ji do navlhčené papírové utěrky, vložíme do pytlíku se zipem a uložíme v lednici. Stejný postup volíme u rozmarýnu a tymiánu. Naopak postup, jak uchovat bazalku, vyžaduje teplo. Bazalka nesnese chlad, vložíme ji tedy do vody a necháme na kuchyňské lince jako květinu.
Jak voní rozmarýn : Silně aromatická kulinářská bylina s vůní kadidla s kafrovitými a mátovými podtóny.
Proč mi usychá rozmarýn : Pokud jste rozmarýn uložili na balkon nebo terasu, v podzimních měsících jej přeneste do teplejší místnosti, která jej ochrání před mrazem a následnou vlhkostí. Další možnou variantou, proč rozmarýn usychá je vlivem škůdců, konkrétně padlím.
Jak uchovat rozmarýn
Pokud nechceme pažitku zamrazovat, zabalíme ji do navlhčené papírové utěrky, vložíme do pytlíku se zipem a uložíme v lednici. Stejný postup volíme u rozmarýnu a tymiánu. Naopak postup, jak uchovat bazalku, vyžaduje teplo. Bazalka nesnese chlad, vložíme ji tedy do vody a necháme na kuchyňské lince jako květinu.
Rozmarýn pochází z oblastí u Středozemního moře, kde je vlhký vzduch. Latinský název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa. Již staří Řekové a Římané využívali jeho kulinářské a speci˹cké vlastnosti. Vyráběli z něho víno, neboť věřili, že účinkuje proti srdeční slabosti.Rozmarýn se snadno rozmnožuje řízkováním. Jednoduše odřízněte zdravý výhon a nechte ho zakořenit ve vlhké půdě nebo vodě.
Kdy množit rozmarýn : Rozmarýn řízkuju od brzkého jara až do podzimu.
Jistota je s řízkováním počkat na pozdní jaro anebo léto. Stříhám vrcholové řízky (v podstatě nejmladší přírůstky) o délce 5-15 cm. Mám vysledováno, že čím kratší řízek je, tím lépe se mu koření.