Kdy sbírat květ pampelišky?
Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.Sbírá se kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben), listy (květen – září) a nať s kořenem (březen – duben). Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.Jak pampelišku sbírat

Důležité je pampelišku, jakož i jakékoli bylinky, sbírat v co nejčistším prostředí jako např. na zahrádce, louce, či v lese. Vyhýbejte se oblastem v okolí silnic, ale i parku, kde lidé chodí venčit pejsky. Ideální je sbírat pampelišku 1-2 dny po dešti.

Jak zpracovat květ pampelišky : Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

Kdy sbírat květy pampelišky

Sběr pampelišky

Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.

Jak sbírat kořen pampelišky : Sběr kořene

Když rostlina začne kvést, jsou z kořene tyto látky posílány do květu, aby se později mohla vytvořit semena a rostlina se rozmnožila. Na podzim se tyto látky zase stahují zpět do kořene. Sběr je ideální po dešti i za deště. Kořeny jdou pak lehce vyrýpnout.

Listy (čím mladší, tím lepší) jsou skvělé do salátu, z voňavých květů se tradičně vyrábí pampeliškový sirup, stvoly můžeme žvýkat čerstvě utržené. Podporují trávení, jsou zdravé na játra, pomáhají rozpouštět žlučníkové kameny a harmonizovat hladinu cukru v krvi.

Takže fleky od pamelišek jsme měli snad na všem oblečení. Já vyzkoušela ARIEL PROFESSIONAL OSTRAŇOVAČ SKVRN, a flíčky pustily i z již vypraného prádla. Stačí potřít flíčky, nechat cca 24 hodin působit, a pak hodit do pračky, kam samozřejmě přidám i odstraňovač skvrn . A stačí prát na 40 :-)).

Co udělat z květů pampelišek

Využít se dají květy, listy i kořen

Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.Pampelišky nacházíme nejčastěji na loukách, podél cest i na cestách, na mezích, polích a zahradách. Listy je nejlepší sbírat před květem, přidáváme je čerstvé do salátů, polévek či zeleninových příloh. Kořen sbíráme nejlépe časně zjara, ještě před květem, či na podzim, po odkvětu.Pampeliškový kořenový čaj nebo odvar může být užíván dlouhodobě, pokud nejsou přítomny žádné zdravotní potíže nebo kontraindikace. Pampeliškový kořen obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou inulin, flavonoidy a karotenoidy, a může být užitečný pro podporu zdraví jater, trávicího traktu a imunitního systému.

Čaj z kořene pampelišky. Jednu vrchovatou lžičku kořene dejte na noc do ¼ litru studené vody, ráno zahřejte a přiveďte do varu, poté sceďte. Vypijte po doušcích půl hodiny před jídlem a po snídani. Můžete osladit medem nebo sirupem z květů pampelišky.

Jak se dělá čaj z pampelišek : Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.

Jak vyprat mléko z pampelišek : Často pomůže žlučové mýdlo, které lze zakoupit v běžné drogerii. Vlhkým mýdlem skrvnu potřete a nechte chvíli působit. Poté vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Jinou z babských rad při odstraňování pampeliškových fleků je použití jarového přípravku.

Na co je dobrý květ pampelišky

Pampeliška květ – účinky

Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.

Čaj z kořene pampelišky je mírnější a vhodný pro každodenní konzumaci. Má příjemnou chuť a jeho příprava je jednoduchá. Působí diureticky (podporuje vylučování vody z těla), pomáhá při problémech s trávením a je dobrým zdrojem vitaminů a minerálů.Přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 5 minut.

Kdy pít pampeliškový čaj : Je vhodné pít čaj buď 30 minut před jídlem nebo asi hodinu po jídle, aby se podpořilo trávení. Kontraindikace a interakce: Pampeliška je obecně považována za bezpečnou.