Kdy sbirat semena měsíčků?
Semena sbíráme vždy jen ze zdravých, dobře vyvinutých rostlin, které dají vznik kvalitnímu potomstvu. Ke sběru použijeme papír stočený do kornoutu, jehož spodní část zajistíme tak, aby semínka nepropadla, a rostlinou nad ním zatřeseme nebo semena uvolníme lehkým mnutím mezi prsty.Pro léčivé účinky sbíráme od června do září květ, nať, listy i semeno.Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.

Jak často zalévat semínka : Abychom množení bakterií omezili, měli bychom vodu alespoň třikrát denně vyměnit za čerstvou. Bakterie mohou způsobit hnití semen. Máčení patří ke způsobům, jak překonat nedostatek vláhy v čase setby. Někdy je půda vyschlá jen do několika centimetrů pod povrchem, přičemž hlouběji se nachází dostatek vláhy.

Kdy se seje měsíček

Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív.

Jak dlouho namáčet semínka : Sázení do substrátu a média. Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

Nástup účinku biologicky aktivních látek lichořeřišnice začíná asi 2 hodiny po její konzumaci. Maximálního účinku je dosaženo asi po 4 až 8 hodinách od podání. Podání je třeba opakovat.

Lichořeřišnice preferuje slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Roste i v polostínu, ale nebude dobře kvést. Semena klíčí za 7 až 21 dní.

Jak pěstovat meduňku ze semínek

Semena meduňky lze vysévat na jaře přímo do země nebo do květináčů. Semena pokryjte tenkou vrstvou půdy a udržujte ji vlhkou. Během vegetační sezóny je dobré rostlinu občas přihnojit. Použijte kompost nebo organické hnojivo bohaté na dusík, které podpoří růst listů.Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá, ale můžete je skladovat ještě pár dní v lednici, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Obaly semen, vnější slupky, nejsou na škodu, ale ani zdrojem množství vitamínů, tedy je před konzumací můžete vypláchnout.

Květy měsíčku se sklízejí od jara až do podzimu, kdy jsou ozdobou každé zahrádky. Je nutné je sbírat za suchého a slunného počasí. Pokud měsíček seříznete, rostlina znovu obrazí a vykvete.

Jak zazimovat měsíček : Využijte poslední kvítky a snítky bylinek, které před zimou ostříháte. K masu si připravte mátové či meduňkové želé, šafrán v kuchyni nahraďte sušenými okvětními lístky měsíčku. Dřevnaté bylinky jako je šalvěj už ale nechte na pokoji a rozmarýnu nezapomeňte zazimovat. Víc už teď pro bylinky na zahradě neuděláte.

Proč namáčet semínka : Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.

Jak dlouho můžu brát lichořeřišnice

V případě, že chceme odstranit zánět, který máme v celém organismu, můžeme lichořeřišnici užívat 14 dní ve vyšších dávkách, případně měsíc v běžným dávkách. Poté je zapotřebí vytvořit týdenní až nejlépe 14-denní pauzu, kdy užívání lichořeřišnice vynecháme.

Lichořeřišnice větší je mezi rostlinami považována za přírodní antibiotikum. Rostlina má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Dobře se osvědčila u zánětů dýchacích cest, močových cest a trávícího ústrojí. Doporučuje se i přidávat k antibiotické léčbě, protože zabraňuje nežádoucímu přemnožení bakterií.Použití: Tinktura z lichořeřišnice začíná působit přibližně po 2 hodinách od požití, maximální účinek má po 9 hodinách a zhruba po 16 hodinách její účinek vymizí. Pro rovnoměrný účinek proto dodržujte rozdělení denní dávky do 3 dílčích dávek, jak je určeno v dávkování.

Co s lichořeřišnici na podzim : Ještě na podzim lichořeřišnice na zahradě kvete a rozjasňuje zahradu pestrobarevnými květy, které jsou všechny jedlé. Přidejte je společně s listy do pomazánek, omáček, ozdobte květy salát nebo si vyrobte lichořeřišnicové pesto.