Květy sbíráme za plného rozkvětu. Jakmile totiž bylinka začne odkvétat, obsah účinných látek v ní rychle klesá. Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat.Kromě kopřiv (celý popis a využití) přidávejte do polévek mladé listy nebo celé rostlinky hluchavky, popence (má příjemnou pikantní chuť, polévku okoření), česnáčku a medvědího česneku. Ten můžete využít i samostatně na česnekovou polévku, do pomazánek nebo jen pokrájené listy na chleba s máslem.květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.
Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Kdy a jak se suší bylinky
Bylinky vždy sušíme na stinném, suchém a dobře větraném místě při běžné pokojové teplotě. Tma zabraňuje ztrátě barvy a chuti rostlin. Čím rychleji byliny sušíme, tím méně přicházejí o své aroma. Ať je to sebevíc lákavé, nikdy je však nenecháme sušit na přímém slunci!
Kdy přesazovat bylinky : Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště.
Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …
Přidejte do vaší lékárničky bylinné čaje
- máta ‒ podporuje trávení (nať)
- heřmánek ‒ mírní záněty (květ)
- fenykl ‒ ulevuje při žaludečních křečích a plynatosti (semena)
- šalvěj ‒ pomáhá při kašli a infekci dýchacích cest (nať)
- levandule – uklidňuje a uvolňuje a mírní nespavost (kvetoucí nať / květ)
Co sbírat v březnu
Máme tu březen, sníh pomalu ustupuje z luk a polí a sluníčko nabírá na síle. S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …Jaké bylinky pěstovat společně a které se naopak nesnesou
Následující bylinky se ale do jednoho květináče rozhodně nemusíte bát umístit: Majoránka, kopr a pažitka si rozumí s heřmánkem. Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky. Šalvěj a oregano.
Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.
Kdy se stříhají bylinky : Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.
Jaké bylinky se sbírají v květnu : Jaké bylinky a které jejich části sbíráme v květnu
- Borůvka brusnice. (Vaccinium myrtillus L.) Sbírají se listy (nejlépe mladé).
- Černý bez. (Sambucus nigra, L.)
- Hluchavka bílá (Lamium album L.)
- Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus, non L.)
- Kopřiva dvoudomá palčivá (Urtica dioica)
- Rybíz černý (Ribes nigrum)
Které bylinky mohou být spolu
Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.
Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.
Jaké bylinky sbírat v březnu : Máme tu březen, sníh pomalu ustupuje z luk a polí a sluníčko nabírá na síle. S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.