Brzy na jaře vyséváme semínka 8 až 12 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do vlhkých výsevních substrátů do hloubky 0,5 až 1 cm. Předpěstované sazeničky vysazujeme při 4 – 6 pravých listech mělce na záhon. Velkohlávkové ledové saláty vysazujeme mělce do sponů 30 x 30 cm.Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.Jak semena vysévat
Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.
Jak dlouho vydrzi Ledovy Salat v lednici : Ve srovnání s jinými druhy salátů může být skladován po dlouhou dobu, a přitom stále zůstává křupavý. Ledový salát v celku lze uchovávat v chladničce v zásuvce na zeleninu až dva týdny.
Co sázet v zimě
Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.
Jak daleko od sebe sázet salát : Chcete-li sklízet mladé listy, salát vysejte poměrně hustě do řádků vzdálených od sebe 5-8 cm. Když rostliny vzejdou a trochu povyrostou, můžeme podle hustoty buď postupně otrhávat vnější listy (nové budou postupně dorůstat), nebo seříznou celou rostlinu (za příznivých podmínek může znovu obrůst).
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června. Důvodem je citlivost rajčat i ke slabým mrazíkům, které je během jediné noci mohou sežehnout a zničit.
Osivo vyséváme v lednu až únoru do bedniček.
Semínka klíčí za 3–7 dní. K vyklíčení potřebují světlo, proto je jen slabě posypeme zeminou, povrch utužíme a opatrně zaléváme, lépe rosíme zavlažovačem. K výsadbě na záhon má mít sazenice 3–5 pravých listů.
Jak správně zasadit semínka
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.Další trik vám pomůže udržet salát déle čerstvý, když víte, že ho najednou nespotřebujete celý. Odkrojte mu dole kus stonku, položte ho na talířek s vodou a dejte jej do lednice. Když budete vodu denně vyměňovat, celá hlávka salátu zůstane čerstvá o pár dní déle. Čas od času může také znovu odkrojit kus stonku.Díky lactucinu působí ledový salát jako mírné sedativum – uklidňuje nervy, zmírňuje stres a přivolává spánek. Dále je ledový salát vhodný při detoxikačních kúrách a redukčních dietách, jelikož díky vysokému obsahu vlákniny snadno a rychle zasytí, a přitom dodá jen velmi málo kalorií.
Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat.
Co lze pěstovat v zimě ve skleníku : V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.
Co sázet s paprikou : Co zasadit vedle paprik: Rajče Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole Mrkev Petržel
- Rajče.
- Kapusta.
- Kedlubny.
- Česnek.
- Cibule.
- Fazole.
- Mrkev.
- Petržel.
Jak Zalevat salát ve skleníku
Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.
S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia.Středomořské druhy se vyndávají ven, když noční teploty neklesají pod 3 °C. Neuděláte chybu, pokud s tím ještě pár dnů počkáte a přemístíte je po ledových mužích. Pak již tolik nehrozí přízemní mrazíky. Pokojovky byste měli vynést na balkon či zahradu v době, kdy noční teploty neklesají pod 10 °C.
Kdy zacit zasadit semínka : Tipy pro předpěstování semen
Semena byste měli vysévat do misek v květináčích na začátku až v polovině března. Nechte je klíčit při pokojové teplotě 20-25 °C. Jakmile se vytvoří první listy, přesaďte rostliny do větších květináčů. Pokud máte vytápěný skleník, má smysl začít s pěstováním v lednu nebo únoru.