Kdy roubovat ze stromu na strom?
První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.Roubování

  1. Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení).
  2. Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Kdy roubovat sakuru : Když má podnož dostatek mízy, aby šla odloupnout kůra. Jenže to samo o sobě nezaručuje úspěšné ujmutí roubu. U peckovin se ukázalo, že vhodná doba, kdy se rouby ujímají, nastává až horně pozdě, zhruba 2 týdny po odkvětu. Není lehké do té doby udržet rouby, aby nebyly zaschlé nebo naopak narašené.

Kdy roubování třešní

Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Kdy roubovat Jadroviny : Jedny odebrané na podzim – většinou z vykopaných stromů, jejichž odrůdy bylo třeba zachovat, pak rouby cíleně nařezané v březnu a nakonec rouby odebrané na poslední chvíli – již v době toku mízy – těsně před narašením.

Chcete-li být šetrnější, odchlípněte jen jednu polovinu a roub zasuňte řezem do neodchlípnuté části. Plošně seříznutý roub vložte do zářezu pokud možno po celé délce řezné plochy, roubovací páskou pak větvičku s roubem po celé délce řezné rány pevně omotejte.

Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.

Jak na roubování stromů

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.Starší větvě odstraňujeme v nezbytném případě postupně v předjaří. Málo kvetoucí větve převislých odrůd zkracujeme ihned po odkvětu. Korunku zmlazujeme v srpnu, a pouze do tří až pětiletého dřeva.Dřínky můžete sbírat už když dostávají červenou barvu. Jak zrají, postupně tmavnou a padají na zem a tak je pravděpodobné, že pokud budete čekat až na příchod prvních mrazíků, nenajdete na stromě již žádné ovoce.

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Kdy odebírat rouby třešní : V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Kdy porazit ovocný strom : Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Po kolika letech plodí jabloň

V 5. roce by již většina stromů měla plodit. Pokud tomu tak není, řez neprovádíme a pouze provedeme nejnutnější průklest. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici, kdy provádíme zmlazování základních větví.

Meruňky pěstujeme nejčastěji ve dvou tvarech – jako čtvrtkmen s volně rostoucí korunou a terminálem, zde se doporučuje spon 6×4-5m, nebo jako volně rostoucí zákrsky s dutou korunou (bez terminálu), zde se doporučuje spon 5×3-4m.Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Jak dlouho kvetou sakury : Název SAKURA se vžil pro speciálně vyšlechtěné kultivary, které rostou buď jako větší keř nebo menší strom a hlavně nádherně kvetou od dubna do května velkými bílými nebo růžovými květy různých odstínů; květy mohou být plné, většinou voní.