Z kopřivy sbíráme list a nať a to vždy jen vrcholové čerstvé mladé části rostlin. Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září.S jarem přichází vhodná doba na sběr a sušení mladých výhonků kopřivy, protože její účinky jsou nejsilnější. Sběr je vhodný do konce května a můžete si ji předzásobit na celou zimu. Kopřivu žneme nejlépe po ránu, a to buď celé rostliny nebo strhneme z lodyh pouze listy.Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.
Kdy sbírat kopřivy na sirup : Kopřivový sirup je úplně úžasná věc, pokud vám teda nevadí zelená barva. Nejlepší je kopřivy sbírat na jaře, kdy mají nejvíc minerálů a vitamínů. V létě sbírám vrchní lístky mladých (nekvetoucích) rostlin. Vyhněte se skládkám a znečištěným místům.
Co udělat z mladých kopřiv
Kopřivový čaj vám vyčistí krev
Kopřiva je výborným čističem krve, pomáhá ovšem také s léčbou chudokrevnosti, problémy s trávením, průjmy nebo plynatostí. Čaj si naordinujte jako jarní očistnou kúru. Jednu lžičku kopřivových listů zalijte v šálku 250 ml vroucí vody.
Jak dlouho sušit kopřivy : Sušené kopřivy
- 35°- 40°C.
- 6 – 10 hodiny.
Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.
Kopřivu najdeme spíše ve stínu: v příkopech, u stromů, na louce. Než ji ale sebereme, je důležité zvážit místo. Je třeba, aby rostlina nerostla u silnice, ale ani u továren, zkrátka všude, kde může být silně znečistěná. Z mladé kopřivy sbíráme listy, dá se využít i nať, z nekvetoucí rostliny.
Kdy sušit kopřivy
Sběr a sušení
Kdy: březen–září, nejlépe však březen–květen, kdy rostliny obsahují nejmenší obsah dusičnanů.Zalijte je vroucí vodou a nechte 10–15 minut luhovat. Poté čaj sceďte. Čaj z kopřiv můžete pít až třikrát denně.Listy se suší hned po sběru v tenké vrstvě, nejlepší a rychlé sušení je v sušičce nastavené na 35°- 40°C. Zhnědlé nebo zčernalé listy svědčí o špatném sušení a nejsou vhodné do čajů a nálevů pro vnitřní použití.
… kopřiva má vysoký obsah vitaminu C, vitaminy skupiny B, spoustu chlorofylu, ale také minerálních látek a stopových prvků. … ji lze použít čerstvou do omelet, na špenát, do polévek, nádivek, placek, do těstovin, spařenou do salátů nebo na šťávu!