Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech. Šišky s měkkými rýhovanými šupinami vytrvávají po dozrání do příštího roku a pak opadávají.Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.LEDEN. Vrcholí sběr šišek borovice lesní. Nasbírané šišky se skladují v nízkých hromadách, které často přehazujeme a co nejdříve je dopravíme k uskladnění a vyluštění do luštírny. V lednu také sbíráme šišky modřínu.
Kdy padají šišky ze stromů : Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.
Jak dlouho rostou šišky
Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm. Borovice (pinus) Šišky se semeny složené z dřevnatých šupin zrají přibližně 2-3 roky a po dozrání se většinou rozevírají (výjimku tvoří např. borovice limba).
Kdy zastřihnout smrky : Takže klidně hned další rok po zakořenění smrky stříhejte. Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat.
Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).
Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla. Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.
Kdy opadávají žaludy
Z pod dubu na talíř
Zralé žaludy padají většinou od konce srpna a ideálním časem pro sběr bývá září.Buňky tvořící pletivo uvnitř šišek reagují na vlhkost. Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).
Během zrání, které v závislosti od druhu může trvat až několik let, šiška dřevnatí a opadává v celku (borovice, smrk, modřín) nebo se rozpadá (cedr, jedle). Při uzrávání šišky otevírají šupiny, čímž se dostávají ven semena (oříšky).
Kdy tvarovat jehličnany : Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.
Kdy nejlépe stříhat jehličnany : Jak a kdy jehličnany prořezávat Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu. Rozhodně se nedoporučuje prořezávat uprostřed vegetačního období.
Který strom neopadává na zimu
Dub nikdy úplně neopadá. Část listí z dubů sice opadává už na konci podzimu, aby se zabránilo velkému odpařování vody přes zimu. Poslední lístky shazuje ale až na jaře, když už raší listy nové.
Dub (Quercus) je rod rostlin z čeledi bukovité. Duby jsou stálezelené nebo opadavé, jednodomé, často dlouhověké dřeviny se střídavými jednoduchými listy a nenápadnými květy v jehnědách, které jsou opylovány větrem. Plody jsou žaludy dozrávající v prvním nebo až ve druhém roce.Jedle bělokorá
Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.
Jak tvarovat jehličnany : Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě neseřezávají. V dalších letech se zakracují pouze boční výhony, dokud tvar nedosáhne plánované výšky (obr.). Stálezelené listnáče po výsadbě seřízneme přibližně na polovinu, abychom podpořili jejich zahuštění ve spodní části.