Kdy rostou břízy?
Alergie v březnu

Březen je prvním jarním měsícem, kdy po dlouhé zimě konečně přichází teplejší počasí. To znamená více pylů v ovzduší. V březnu kvete především bříza, dub, jalovec, líska, jilm, olše, topol a vrba.Bříza: Na přelomu března a dubna začínají dozrávat pylová zrna břízy, ale mohou způsobovat problémy už od začátku března, kdy se objevují její jehnědy. Většinou záleží na množství teplých dnů a počasí. Pokud máte potvrzenou alergii na pyl břízy, pravděpodobně budete mít alergii také na pyl buku, dubu, lísky nebo olše.Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Jak rychle rostou břízy : Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.

Jak se projevuje alergie na břízu

Projevuje se svěděním, pálením a otokem rtů, jazyka, patra a hltanu, škrábáním v krku, může dojít k vyrážce nebo otokům kolem úst nebo méně často k otoku hrdla, poruchám polykání, a dokonce dušnosti.

Jak dlouho kvetou břízy : „Bříza kvete několik týdnů, má vrchol sezony, který trvá asi 10 dní. Dohromady s nástupem a ústupem něco přes měsíc,“ upřesnil Ondřej Rybníček. K zajímavostem patří, že pyl břízy stoupá podél kmenu nahoru, takzvaným komínovým efektem.

Mezi hlavními příznaky alergie na roztoče je vodnatá rýma, svědění a pálení očí, vyrážky, ale i dušnost, která se v neléčeném stavu může překlenout i do astmatu. Od těchto příznaků vám nejlépe pomohou antihistaminika. Zbavit se roztočů zcela nejde. Ale můžete si pomoci pravidelným vysáváním a utíráním prachu.

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Kdy co stříhat na zahradě

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.Ze všech bylin a květin, které dnes existují Pod břízu můžete vysadit kosatce nebo konvalinky, sněženky nebo kapradiny, jiřiny nebo krokusy. Lesní brčál a trávníkové trávy budou na mýtině u břízy vypadat docela pěkně a sofistikovaně.Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se ovšem dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ale zvyšuje.

Druhá polovina jara a první polovina léta je ovlivněna převahou pylu travin a obilovin. Ve vrcholném létě a časném podzimu jsou hlavní alergizující složkou byliny a jejich pyly společně se sporami různých plísní. A právě plísně se nejhojněji rozmáhají na podzim.

Kde rostou břízy : Výskyt. Je vysazována i v monokulturách, (paseky a osluněná místa s narušenou půdou, skrývky, výsypky, výskyt uhelných slojí apod.), je jako příměs přítomná prakticky ve všech lesích (mimo lužní) od nížin, přes pahorkatiny až do hor, kde ji střídá její příbuzný druh bříza pýřitá.

Kdy začíná alergie : Časné jarní období, kdy se v ovzduší vyskytuje zejména pyl dřevin (stromů a keřů). Druhá poloviny jara až první polovina léta s převahou pylu travin a obilovin. Období vrcholícího léta a časného podzimu, ve kterém jsou hlavní alergizující složkou ovzduší pyl bylin, ale často také spory plísní.

Jak řezat starou třešeň

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Kdy prořezávat jabloně

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené.Rudbekie stříhání

Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.

Kdy stříhat Tavolu Kalinolistou : opadavý keř, dorůstá do výšky 3-4 m, vykvétá na konci léta drobnými růžovými květy složenými v dlouhých latách, listy jsou šupinovité, zelené až šedozelené barvy, roste poměrně rychle a pro dobrý tvar a hustotu je dobré jej každoročně zjara stříhat, ideální je zpětný řez, kdy zjara před rašením zkrátíte loňské větve o …