Kdy roste obilí?
Celkově potřebuje ozimá pšenice pro zdárný růst od vzejití 50 až 60 vegetačních dnů v podmínkách krátkého dne do nástupu na dlouhý čtrnáctihodinový den.Setí Termín setí doporučujeme v agrotechnické lhůtě pro danou výrobní oblast v rozmezí od poloviny září do poloviny října. Nejvhodnějším termínem je polovina agrotechnické lhůty, v BVO a OVO do 30.9. v ŘVO a KVO do 10.10.Seje se buď na podzim jako ozimá nebo na jaře, kvete v červnu a červenci.

Jak si vypěstovat pšenici : Pšenici vyhovují hlubší, hlinité a jílovitohlinité půdy s neutrální až slabě kyselou půdní reakcí a s dostatečnou zásobou živin. Velmi dobré podmínky pro pěstování pšenice jsou zejména v oblastech s průměrnou teplotou v jarním a letním období 14–17 °C a s nízkými srážkami 250–350 mm.

Jak rychle roste obili

Osení vysáváme zhruba 14 dní před Velikonocemi. Osení vyklíčí a vyroste zhruba za deset dní od výsevu. Po této době je již krásné a může plnit svou dekorační funkci.

Jak rychle roste obilí : Semínka na jarní osení máte doma

Skvěle se hodí obilí, které vám do hezké travičky vyroste zhruba za týden: oves. ječmen. pšenice (ozimá, špalda i jiné neloupané druhy)

Průměrný výnos všech obilovin v roce 2022 se předpokládá na úrovni 5,92 t/ha a produkce téměř 8,2 mil. t. Výnos pšenice ozimé i jarní v průměru ČR dosáhl 6,07 t/ha.

V dubnu jsou práce na polích v plném proudu. Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi.

Jak se pozná pšenice

Tab. 12 Hlavní morfologické znaky obilnin I.

Rozlišovací znaky Pšenice Ječmen
Barva vzcházejících rostlin zelená zelená se šedým nádechem
Stavba listů :
a) jazýček krátký, po okraji vroubkovaný krátký, úzký
b) ouška malá, ochmýřená velká, objímající stébla, často překřížená

K základním produktům patří obilniny, které se pěstují na 55% rozlohy orné půdy.na celkové produkci se zhruba 1/2 podílí pšenice, pěstuje se po celé ČR, ale nejvyšší kvality a výnosů dosahuje v oblastech s nejpříznivějšími podmínkami-Polabí, Moravské úvaly.Termín setí souvisí s vhodně zvolenou předplodinou a optimální včasnou přípravou půdy k setí. Pokud je toto v souladu, volíme termín setí od poloviny září do poloviny října. Při brzkém setí je třeba přihlédnout k možnost vysokého odnožení porostu ještě před zimou a incidenci výskytu přenašečů virových chorob.

Do misky nebo květináče si připravíme zeminu do výšky přibližně 8 centimetrů. Zeminu lehce stlačíme posypeme ji semínky obilí. Semínka vysejeme hustě vedle sebe a lehce je zasypeme cca 2 cm silnou vrstvou zeminy. Lehce ji stlačíme a výsev osení je hotový.

Jaký je rozdíl mezi Obilninou a obilím : skripta České zemědělské univerzity, Praha uvádějí „pojmy obilniny a obiloviny označují oddělené oblasti. Obilniny označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, kdežto obiloviny mají význam produktu, zrna.

Kolik stojí 1 kg pšenice : Pšenice zrno 50 Kg

katalogové číslo: OB003
věrnostní body: 6
cena bez DPH: 491,07 Kč
hmotnost balení: 50 Kg
Cena za 1 Kg: 11,00 Kč

Co stojí metrák pšenice

Aktuální ceny výkupu krmné pšenice v lednu 2022

Firma Cena – prosinec 2021 (Kč) Cena – leden 2022 (Kč)
Firma 2 6200-6400Kč 5800-5900Kč
Firma 3 6000Kč 6200-6300Kč
Firma 4 6000Kč 6300Kč
Firma 5 6200Kč 6000Kč


Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny se sklízejí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně. Zrno musí být dostatečně zralé (tvrdé) a suché, aby jej mohl kombajn vymlátit a aby při skladování nezplesnivělo.obilí se seje na podzim, na jaře vyroste a v létě se sklidí. – nebo jako jařina – tzn., že se zaseje na jaře a sklízí se ten samý rok na konci léta. Dříve se i celé pole selo ručně – obilí se rukou rozhazovalo z „rozsívky“, ošatky nebo třeba i ze zástěry či ubrusu.

Kde se pěstuje obilí v ČR : Nejvíc se v Praze pěstuje pšenice, v ČR také

Co se týče obilovin – pšenice se v Praze pěstuje na 4449 hektarech, žito na 104 hektarech a ječmen na 1664 hektarech. Z pícnin na orné půdě se v metropoli na 163 hektarech pěstuje kukuřice na zeleno a na siláž.