Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.Čaj z kořene pampelišky je mírnější a vhodný pro každodenní konzumaci. Má příjemnou chuť a jeho příprava je jednoduchá. Působí diureticky (podporuje vylučování vody z těla), pomáhá při problémech s trávením a je dobrým zdrojem vitaminů a minerálů.Pampeliškový čaj je tak vhodný například pro lidi trpící nechutenstvím, chudokrevností, problémy s močovými cestami, jaterními nemocemi i diabetiky, protože pomáhá regulovat množství cukru a cholesterolu v krvi. Pomoci dokáže také při dietě a detoxikaci organismu.
Jak správně uvařit čaj z kořene pampelišky : Do kávovaru nebo French pressu dejte 1-2 lžičky mletého kořene na šálek (cca 250 ml) vody. Nalijte na kořen horkou vodu (ne vroucí) a nechte louhovat asi 3-5 minut. Po uplynutí doby louhování kávu přeceďte přes jemné sítko nebo filtr a nalijte do šálku.
Co léčí kořen z pampelišky
Léčivá síla pampeliškového kořene. Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému.
Jak je zdravá pampeliška : Pampeliška je známá svými detoxikačními účinky, zejména co se týče podpory funkce jater. Její kořeny obsahují látky, které podporují tvorbu žluči, čímž napomáhají odplavování toxinů z těla. Kořen pampelišky bývá často v detoxikačních bylinných směsích.
Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.
Pampeliška květ – účinky
Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.
Na co je dobrý pampeliškový med
Smetánka lékařská neboli pampeliška je u nás hojně rozšířená, a jakmile na jaře žluté květy zaplní většinu luk, můžete snadno využít jejích léčivých vlastností. Oblíbený pampeliškový med totiž nejen dobře chutná a nahrazuje med klasický, ale zároveň pomáhá od viróz, kašle a problémů s průduškami.Přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 5 minut.Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému. Pampeliška podobně jako kopřiva čistí krev, proto je vynikající bylinkou, pokud máte potíže s pokožkou – akné, ekzémy, nehojící se rány na kůži.
2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.
Jak zpracovat květ pampelišky : Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.
Na co je dobrý pampeliškový sirup : Pampeliškový sirup je mimořádně zdravý a pomáhá při léčbě nachlazení a kašle. Využívá se také k jarním detoxikačním kůrám a zažene i jarní únavu! TIP! Pampeliškový sirup se dá užívat jen tak po lžičkách, ale skvěle se hodí i k přípravě lahodných nápojů.
Jak dlouho vydrží pampeliškový med
Jak dlouho vydrží pampeliškový med Pampeliškový med vydrží až do zimy. My jej máme ve spíži a při podzimním a zimním nachlazení si ho rádi přidáváme do teplého čaje.
Jak sbírat kořen pampelišky
- Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
- Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
- Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
- Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
- Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.
Čaj: Na přípravu čaje použijte čerstvý nebo sušený kořen pampelišky. Na každou šálek vody dejte jednu čajovou lžičku drogy a zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat 10-15 minut a poté sceďte. Čaj můžete sladit medem, přidat citron nebo jiné bylinky podle chuti.
Kdy sbírat květy pampelišky : Sběr pampelišky
Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.