Kdy pít čaj z pampelišky?
Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.Čaj z kořene pampelišky je mírnější a vhodný pro každodenní konzumaci. Má příjemnou chuť a jeho příprava je jednoduchá. Působí diureticky (podporuje vylučování vody z těla), pomáhá při problémech s trávením a je dobrým zdrojem vitaminů a minerálů.Pampeliškový čaj je tak vhodný například pro lidi trpící nechutenstvím, chudokrevností, problémy s močovými cestami, jaterními nemocemi i diabetiky, protože pomáhá regulovat množství cukru a cholesterolu v krvi. Pomoci dokáže také při dietě a detoxikaci organismu.

Jak správně uvařit čaj z kořene pampelišky : Do kávovaru nebo French pressu dejte 1-2 lžičky mletého kořene na šálek (cca 250 ml) vody. Nalijte na kořen horkou vodu (ne vroucí) a nechte louhovat asi 3-5 minut. Po uplynutí doby louhování kávu přeceďte přes jemné sítko nebo filtr a nalijte do šálku.

Co léčí kořen z pampelišky

Léčivá síla pampeliškového kořene. Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému.

Jak dlouho louhovat pampelišky : Přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 5 minut.

Je nedostižným pomocníkem při ledvinových kamenech, při onemocnění žlučníku a potížích s játry. Skvělé jsou jarní detoxikační kúry, kdy si každý den přichystáme nálev z pampeliškového kořene. Tento čaj hořké chuti pročišťuje tělo, revitalizuje, má celkově tonizační účinek, podporuje pocení a je močopudný.

Je nedostižným pomocníkem při ledvinových kamenech, při onemocnění žlučníku a potížích s játry. Skvělé jsou jarní detoxikační kúry, kdy si každý den přichystáme nálev z pampeliškového kořene. Tento čaj hořké chuti pročišťuje tělo, revitalizuje, má celkově tonizační účinek, podporuje pocení a je močopudný.

Jak dlouho louhovat kořen pampelišky

2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.Pampeliškový kořen patří mezi bylinky s výrazně pozitivními účinky na lidský organismus. Podporuje činnost jater, správné trávení a normální funkci močových cest. Připravit si z něj můžete lahodný pampeliškový čaj, který vám poskytne energii do celého dne.Obvykle se však na pročišťující kůru užívá 2x denně po dobu tří týdnů odvar z čajové lžičky sekaného kořene (čerstvého či sušeného) na šálek vody. Jeho hořkou chuť můžeme vylepšit citronem a medem.

Pampeliškový kořenový čaj můžete připravit zalitím jedné čajové lžičky nasekaného sušeného kořene pampelišky šálkem horké vody. Nechte louhovat po dobu 5 až 10 minut, poté sceďte a vypijte.

Jak sbírat pampelišky : Jak sbírat kořen pampelišky

  1. Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
  2. Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
  3. Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
  4. Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
  5. Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.

Jak udělat čaj z pampelišky : Čaj z listů pampelišky

Zalijte 1-2 čajové lžičky 250 ml vody o teplotě 100 ⁰C. Nechejte 15 minut luhovat, pak sceďte a popíjejte. Doporučují se 2 šálky denně.

Jak zpracovat kořeny pampelišky

Kořen pampelišky se doporučuje nejprve dobře omyt a poté zbavit zbytků zeminy a eventuálních nečistot. Poté může být nastrouhán a použit pro přípravu čaje nebo jiné formy přípravy. Pokud je kořen starší a tvrdší, může být lehce poškrában nebo nakrájen na menší kousky, aby se urychlila extrakce účinných látek.

Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému. Pampeliška podobně jako kopřiva čistí krev, proto je vynikající bylinkou, pokud máte potíže s pokožkou – akné, ekzémy, nehojící se rány na kůži.Kořen pampelišky vykazuje výrazné detoxikační účinky. Pomáhá také vyladit jaterní procesy a usnadňuje průtok žluči, což je zapotřebí především při konzumaci tučných pokrmů. Zároveň se podílí na normálním trávení a činnosti metabolismu sacharidů.

Jak dlouho louhovat pampelišky na med : Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.