Kdy pěstovat petržel?
Rané odrůdy petržele kořenové se vysévají na záhony v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy na počátku jara. Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm.Jak sázet petržel v květináči

  1. Květináč umístěte na slunné místo v zahradě nebo na balkoně.
  2. Semínka umístěte 6 milimetrů hluboko. Přikryjte je, uhlaďte půdu a jemně zalijte.
  3. Petržel v květináči také vyžaduje pravidelné zalévání.
  4. V květináči si svůj domov najde spíše petržel naťovou/ petrželku kadeřavou.

Petrželku na zimu pěstujeme na chráněném jižním stanovišti. V chladnějších oblastech ji zakryjeme krytem, čímž zajistíme nerušený růst i v zimě, nebo jednu až dvě sazenice přesadíme do květináče a pěstujeme je doma. Semena vyséváme do rýhy 5 mm hluboko přímo na konečné stanoviště.

Jak pěstovat petržel v bytě : Pro domácí pěstování vyžaduje středně těžkou zeminu a dostatek místa na parapetu, potřebuje totiž hodně slunce. V zimě ji dáme k oknu na východní nebo jižní straně, jinak bude trpět, zežloutne a uvadne. Nemusíme se ale bát ji dát do pokojů, kde je chladno, petržel vám poroste v květináči i při 15 °C.

Kdy se sází mrkev a petržel

Půda bývá v březnu už rozmrzlá a čeká, až do ní vložíme malé spící životy – semínka. Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev. Na některé plodiny je ale ještě trochu zima, tak je s jejich výsevem lepší počkat až do druhé půlky března.

Jak dlouho klíčí petržel : Petržel dlouho klíčí (až 35 dní) a v době klíčení je citlivá na přísušky a škraloup na povrchu půdy. Podzimní výsev je alternativou jarního setí. Doporučujeme vysévat těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby nenaklíčily.

Kořenovou petržel vyséváme na záhon co nejdříve z jara – od února do dubna ve sponu cca 7 x 30 cm. Naťovou petržel vysévejte později – od března do dubna ve vzdálenosti 2 x 10 cm. Výsev je lepší provádět hustěji a do doporučeného sponu vyjednotit vzešlé rostlinky, protože ne všechny semena vyklíčí.

Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev.

Jak uchovat petržel na zimu

Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.

Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)

Čím se hnojí petržel : Hnojení: Nelepoužívejte minerální hnojiva ani čerstvý hnůj. Nemáte-li k dispozici kompost, použijte jako zásobní hnojivo do květináčú vydatné organické hnojivo. Můžete zalít kopřivovou jíchou (domácí biohnojivo). Sklizeň: Sklízejte teprve tehdy, když se vytvoří mnoho silných listů.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co sázet vedle petržele

Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)

Jak zmrazit petrželovou nať

Nejjednodušší způsob uskladnění bylinek v dnešní době je zamrazení. Sklizenou petržel omyjte, nechte okapat a nadrobno nakrájejte. Práci vám usnadní elektrický sekáček. Pak petrželku uložte do krabičky či sáčku, nezapomeňte označit názvem, poté dejte do mrazničky.Kvůli maximálnímu zachování vitaminů a minerálních látek byste petrželovou nať neměli při dochucování pokrmů tepelně upravovat. Do jídla ji proto přidejte až na samém konci jeho přípravy. Nasekaná se hodí například do zeleninových polévek, do salátů, na brambory a také na rybí maso.

Co se dá pěstovat ve skleníku v zimě : Existuje totiž zelenina, které zimní teploty neublíží, ba naopak! V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.