Kdy psát dlouhou pomlčku?
Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.Spojovník klademe mezi slova nebo jejich části bez mezer, protože výrazy jím spojené tvoří těsný celek. Naopak pomlčku mezerami buď oddělujeme, nebo ve zvláštních případech neoddělujeme. Pozn.: Existuje i ČSN, která kodifikuje užití interpunkce.Windows. Na většině počítačů s Microsoft Windows je možno pomlčku zadat podržením Alt a zápisu číselného kódu znaku: krátkou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 0 , dlouhou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 1 .

Jak vložit pomlčku : Klikněte na místo, kam chcete vložit pevnou pomlčku. Stiskněte kombinaci kláves Ctrl+Shift+Spojovník .

Co by nemělo být na konci Radku

Jednopísmenné předložky a spojky jako jsou např. u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně.

Kde se v textu musí psát mezera : Špatně: Mezera patří za tečku,čárku,spojovník,otazník a některé další druhy interpunkčních znaků. Při neoddělení interpunkčního znaku mezerou považuje většina textových editorů jednotlivá slova (viz výše: tečka, čárka, spojovník, otazník) za slovo jediné, tudíž jej podtrhne červeně a označí za neexistující.

Stačí stisknout levý Alt, napsat odpovídající číslo na numerické klávesnici a Alt opět uvolnit. To je příhodné, především když potřebujeme zapsat znak, který se na klávesnici zkrátka nenachází. Například Alt + 0150 je zkratka pro pomlčku (nikoli spojovník).

Jak napsat zavináč

Na české klávesnici je obvykle možné zapsat zavináč kombinací kláves Pravý Alt + V nebo Alt + 64 (na numerické části).

Jak správně napsat časové rozmezí

Časová rozmezí se píšou s pomlčkou BEZ mezer. Příklady použití: Otevírací doba je 9–⁠16 h. Pauza na oběd probíhá v čase 12.00–⁠12.45.Vytvoření pevné pomlčky

Na kartě Vložení ve skupině Symboly klikněte na Symbol. V okně, které se otevře, klikněte na Další symboly. V dialogovém okně Symbol klikněte na kartě Speciální znaky na řádek Nerozlomný spojovník , který chcete zvýraznit, a potom klikněte na Vložit.Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.

Za tzv. kontrakčními zkratkami, které obvykle končí samohláskou, tečku nepíšeme (např. ca, cca, fa, pí). Jestliže věta končí jakoukoli zkratkou s tečkou, další tečka se na konci věty už nepíše, věta končí jednou tečkou: Pozvání přijal PhDr.

Jak napsat dlouhou mezeru : Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera. V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.

Kdy se píše mezera za tečkou : Jestliže věta končí zkratkou nebo datem končícím tečkou, další tečka se na konci nepíše. Mezera za tečkou se píše po zkratkách jako a. s., o. p. s., s. r. o. apod. Za slovem „viz” se tečka nepíše (jde o rozkazovací způsob slovesa „vidět”, nikoli o zkratku).

Jak napsat dlouhou pomlčku bez numerické klávesnice

Na klávesnici se píše pomocí kombinace levý ALT + 0150. Můžete narazit i na delší pomlčku (tzv. „m“ pomlčka), která se píše kombinací kláves levý ALT + 0151 (—).

Klikněte nebo klepněte na místo, kam chcete vložit speciální znak. Přejděte na Vložení symbolu > >Další symboly. Přejděte na Speciální znaky. Poklikejte na znak, který chcete vložit.Nejstarší dochovaný dokument, kde se objevuje symbol pro zavináč, pochází zřejmě z roku 1345. Do souvislosti s e-mailovou korespondencí jej uvedl Raymond Tomlinson. Zatímco u nás máme zavináč, v Nizozemsku v e-mailových adresách používají opičí ocásek.

Jak napsat po 15 hodině : Hodiny, minuty a sekundy se podle ČSN 01 6910 oddělují dvojtečkou, za níž se nedělá mezera: 03:25, 10:30:15, dostavte se v 7:15 h. V Pravidlech českého pravopisu se mezi hodinami a minutami uvádí tečka: 7.30. Lze tedy připustit psaní 12:30 i 12.30.