V případě privátních bazénů by voda měla projít přes filtraci alespoň dvakrát denně s dobou jednoho cyklu v rozmení 2 až 4 hodin (samozřejmě je nutné zohlednit typ, určení, zatížení bazénu a počasí). U veřejných bazénových provzů je vhodné provozovat filtraci kontinuálně pro zajištění požadované jakosti bazénové vody.Plně postačí, když náplň – filtrační písek – vyměníte jednou za dva roky. Jeho životnost je ovlivněna pravidelným proplachem. Není třeba písek při každém proplachu vyndávat z filtrace. Dnešní filtrace mají funkci zpětného proplachu, čímž se filtrace pročistí a usazené nečistoty odtečou mimo bazén.Pokud dojde k zanesení písku, ventil přepněte do polohy zpětného propláchnutí. Voda do filtrace začne proudit košem na dně nádoby, zvíří písek a uvolní z něho zachycené nečistoty. Při zpětném propláchnutí se ale voda nevrací do bazénu. Ventil ji přesměruje do výpustní příruby, kterou špinavou vodu vypustíte mimo bazén.
Jak dlouho muze být zapnutá filtrace : Vždy je však potřeba hledět na to, aby zvolená filtrace měla s ohledem na objem bazénu dostatečnou výkonnost (schopnost přefiltrovat potřebný objem krychlových metrů vody za hodinu). Obecně platí, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6-8 hodin.
Jak dlouho může běžet filtrace v bazénu
(Přičemž je třeba počítat s tím, že voda se přefiltruje asi za 4 až 5 hodin). Ideální pro vás bude, pokud si filtrování bazénu rozdělíte do více časových úseků během dne. Nechce se vám neustále zapínat a vypínat filtraci Stačí, když si pořídíte časovač do zásuvky.
Jak dlouho vydrží voda v bazénu bez filtrace : cca měsíc voda vydrží,ale nesmí být bazén hodně pod plachtou)pak se voda kazí rychleji. Takový jsme měli kdysi dávno taky, voda vydržela měsíc a pak se musela vyměnit, začal být bazén zevnitř jakoby slizký a voda smrděla.
Každoroční výměna filtračního substrátu může předejít mnoha problémům. Výměnu písku (nebo jakéhokoliv filtračního materiálu) v tlakovém filtru se nevyplatí podceňovat. Doporučuji výměnu každý rok při každém typu úpravy vody, tedy při zazimování starou náplň odstranit a na jaře při spuštění nasypat nový substrát.
U privátních bazénů doporučujeme filtrovat celkový objem bazénové vody minimálně 2× denně. Vždy však záleží na zatížení bazénu.
Jak nastavit filtraci při vysávání bazénu
Před vysáváním je důležité proprat tlakový filtr.
Následně vypněte čerpadlo a ze sacího potrubí zavřete všechny ventily kromě sací trysky na vysávání / skimmeru – konkrétní ventil otevřete naplno (podle toho kam jste hadici zapojily). Na šesticestném ventilu nechte režim filtrace, zapněte čerpadlo a můžete vysávat.Jak často používat filtraci Doporučujeme filtrovat celkový objem bazénové vody alespoň 2x denně. Voda se prokysličí a současně dojde k lepšímu rozpouštění bazénové chemie. Jedním z nejúčinnějších způsobů čistění vody je písková filtrace, která pracuje na principu filtrování vody přes pískovou náplň.Každoroční výměna filtračního substrátu může předejít mnoha problémům. Výměnu písku (nebo jakéhokoliv filtračního materiálu) v tlakovém filtru se nevyplatí podceňovat. Doporučuji výměnu každý rok při každém typu úpravy vody, tedy při zazimování starou náplň odstranit a na jaře při spuštění nasypat nový substrát.
U privátních bazénů doporučujeme filtrovat celkový objem bazénové vody minimálně 2× denně. Vždy však záleží na zatížení bazénu. Čím je bazénová voda teplejší a čím více se v bazénu koupete tím více by se mělo filtrovat.
Jak na usazeniny v bazénu : Usazeniny se projevují „drsným“ povrchem stěn a dna bazénu. Před napuštěním bazénu (např. po zimě) k čištění stěn a dna bazénu je možné použít přípravku Základní čistič. Nečistoty, které se vyskytují na vodní hladině a stěnách odstraníte přípravkem Laguna clear spray 0,5l nebo Čistič okrajů bazénu.
Kdy zapnout filtraci v jezírku : Filtraci spouštíme co možná nejdříve. Pro spuštění neexistuje žádné univerzální datum, ani hodnota teploty vody, je nutné pouze pečlivě sledovat vývoj počasí a odhadnout konec silnějších mrazů. Pro rychlé zlepšení životních podmínek v jezírku je spuštění filtrace zásadní.
Jak poznat spatny písek ve filtraci
Kdy tedy písek vyměnit V prvním kole to poznáte podle toho, že manometr u filtru bude stále častěji ukazovat zvýšený tlak, nebo podle tlaku trysek v bazénu. Když se koupete častěji, tak to dokážete celkem dobře odhadnout. Budete propírat filtr čím dál tím častěji.
Abyste vodu v bazénu projasnili, přidávejte do ní chlor. Držte se ale předepsaného rozmezí, které je 0,3 až 0,5 mg/l. Množství chloru testujte pomocí proužkového testeru. Někdy ani samotný chlor a filtrace nestačí a voda v bazénu zůstává stále mléčná.Nejprostší a nejlevnější způsob – stačí si pořídit teleskopickou tyč (cca 300 – 400 Kč) a k ní vysávací bazénovou hlavici (cca 400 – 600 Kč). To vše napojíte na svůj skimmer, z kterého se voda dostane do pískové filtrace.
Jak casto pustit filtraci v bazénu : U privátních bazénů doporučujeme filtrovat celkový objem bazénové vody minimálně 2× denně. Vždy však záleží na zatížení bazénu.