Kedlubny – sejeme ke konci února. Jakmile semínka vyklíčí a rostliny vyrostou do děložních lístků, přeneseme je do chladnější, ale také světlejší místnosti s teplotou 15-17° C.Rané odrůdy vyséváme již od února do března do sadbovačů, případně do teplého pařeniště. Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.Půdu byste si měli „předpřipravit“ hnojením ještě na podzim. Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů.
Jak dlouho roste kedluben : Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.
Kdy Pikýrovat rajčata
Při teplotě mezi 18 a 25 °C semena rajčat obvykle vyklíčí do 10 dnů. Nejprve se objeví tzv. listeny. Jakmile se objeví první pravé listy, musíte rajčata pikýrovat.
Kdy vysévat kedlubny gigant : Vyséváme od března do května. Sklízíme od srpna do října.
Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)
Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C.
Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.
Jakou teplotu vydrží kedlubna
Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)
Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C. Pokud by ale teplota dlouhodoběji klesla pod 12 °C, může dojít k jarovizaci a následnému předčasnému vybíhání rostlin do květu.K rychlému růstu patří i dostatek vláhy. Pokud zaléváme nedůsledně, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že začnou dřevnatět. Nevyrovnaná zálivka způsobuje také praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou ta, jak bychom si představovali.Odrůda snese mráz až do -12 °C. Odrůda Gigant byla vyšlechtěna v Československu v roce 1978. Výhodou této obří kedlubny je nejen její velikost a váha až 5 kg, ale také to, že i dlouhou dobu po sklizni si dokáže udržet skvělé chuťové vlastnosti.
Jakmile mají dva pravé lístky (tzn. že na rostlince jsou 4 lístky), je potřeba je poprvé přepikýrovat.
Proč se sází papriky po dvou : Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.
Kde skladovat kedluben : Potřebují chladno, sucho a ideálně tmavé prostředí. Pro krátkodobé skladování je tedy uložte zbavené listů a kořenů do sklepa. Pokud budete chtít kedlubny skladovat dlouhodoběji, uložte je do chladného sklepa i s kořenovým balem do vlhkého písku anebo zeminy a občas vlhkost zkontrolujte.
Jaký mráz vydrží kedlubny
Odrůda snese mráz až do -12 °C. Odrůda Gigant byla vyšlechtěna v Československu v roce 1978. Výhodou této obří kedlubny je nejen její velikost a váha až 5 kg, ale také to, že i dlouhou dobu po sklizni si dokáže udržet skvělé chuťové vlastnosti.
Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C. Je to poměrně široké rozmezí, vaše rostliny ale budou růst i při nižších, či naopak vyšších teplotách. Nižší teploty zpomalí růst i dozrávání plodů.Předpěstovávat můžeme rajčata, papriky, lilky, nesmíme zapomenout na rané saláty, některé druhy cibule a celer. Je čas i na košťálovou zeleninu, jako je kedlubna, brokolice a květák. Do zateplených, ale už i nezateplených skleníků můžeme sít semínka raných ředkviček a mrkví.
Kdy hnojit rajčata a papriky : Papriky jsou citlivá na minerální hnojita tak se držte těch organických. Papriky vždy hnojíme až po odkvětu, jakmile začíná násada plodů stejně jako rajčata tj 2-4x za měsíc.