Kdy používat blesk?
Ovládejte výkon blesku

Pokud je světlo příliš silné, může dojít k přepálení objektů a ztrátě detailů. Naopak, příliš slabý blesk může vést k tmavým a nejasným snímkům. Snižte sílu blesku, pokud máte problémy s přepalováním, a naopak zvyšte sílu, pokud jsou vaše snímky příliš tmavé.Blesk je přírodní fenomén, známý jako elektrostatický výboj, který dokáže zahřát vzduch až na teplotu přes 30 000 °C, tedy několikrát vyšší, než je teplota povrchu Slunce.Zpětným výbojem může blesk skončit, ale přibližně v 50 % případů po J- a K- procesech v oblaku následuje výboj šípový. To je výboj letící k zemi rychlostí 10 000 000 m/s, zpravidla se nevětví a nejeví známky krokového chování.

Jakou teplotu má blesk : Vzápětí se objeví zpětný výboj, který přenese kladný náboj ze země k mraku. Právě tento zpětný výboj ohřeje kanál blesku na teplotu až 30 000 °C, což je pětkrát vyšší teplota než na povrchu Slunce.

Jak fotit ve tmě bez blesku

Velmi hezky také vypadají stany v noční krajině, zevnitř nasvícené baterkou nebo svíčkou. Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 – 200, clonu přibližně 5,6 – 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte.

Jak fotit blesky ve dne : Jestli ale chcete fotit blesky ve dne, kdy je na použití dlouhého času moc světla, stačí na objektiv nasadit šedý filtr, který umožní použití dlouhých časů i za dobrého světla. Nastavení času tedy máme. A co clona a citlivost Doporučuji použít nízkou citlivost ISO (třeba ISO 100), aby byly fotky bez šumu.

koincidence – kulový blesk se od pevných povrchů odráží, vyhýbá se jim nebo s nimi koliduje (někdy vznikají i popáleniny, deformace či dojde k explozi), někdy jimi vzácně dokáže i procházet (!), a to jak nedestruktivně (někdy dokonce inertně, jakoby intaktně a „nehmotně“), tak destruktivně (propálením, proděravěním, …

Řeč bude o kulovém blesku, záhadné ohnivé kouli, která se objeví z ničeho nic. Proletí domem, vytrhá ze zdí zásuvky a zničí elektrické spotřebiče. Potom se vypaří, anebo s ničivou silou vybuchne.

Proč při bouřce vidíme blesk okamžitě ale zvuk hromu slyšíme později

Rychlost světla je tak vysoká, že světlo od výboje k pozorovateli dorazí za nepostřehnutelnou dobu, prakticky okamžitě. Naproti tomu rychlost zvuku ve volné atmosféře činí přibližně 340 m/s, za dobu 3 sekund pak zvuk hromu urazí asi 1 020 metrů.Délka vertikálního blesku je průměrně 5 až 7km, při horizontálních výbojích 8 až 16km a výboje uvnitř mraků mohou mít délku jen několik metrů. Při tzv. hlavním výboji protéká kanálem blesku krátký vysoký proud s typickou hodnotou několika desítek kA, může však dosáhnout i několika stovek kA.S vodotěsným pouzdrem Aquapac dosáhnete nejlepších výsledků, když bude průhled těsně přiléhat k objektivu fotoaparátu nebo kamery. Vyhýbejte se použití blesku. Pokud však potřebujete blesk použít, ověřte si, zda k němu pouzdro těsně přiléhá, aby nedocházelo k odrazu záblesku před objektiv.

Postupujte takto:

  1. Vypněte blesk.
  2. Hodnotu ISO (citlivost) nastavte co nejníže, aby vám fotka zbytečně nešuměla.
  3. Rychlost závěrky nastavte na 8 sekund.
  4. Zaostřete ručně na nekonečno nebo těsně před tuto hranici.
  5. Časovač nastavte na 3 sekundy.
  6. Vyvážení bílé nastavte na hodnotu 1400K.
  7. Umožněte ukládání fotky ve formátu RAW.

Proč vzniká blesk : Jestliže se ve spodní části oblaku seskupí dostatečné množství záporného náboje, aby překonal odpor vzduchu, začne proud elektronů rychlostí přes 90 km/s klikatě sestupovat k povrchu země. Elektrony se při své pouti k povrchu srážejí s molekulami vzduchu a ionizují je. Tím se uvolňují další elektrony.

Jak vypadá kulový blesk : Kulový blesk je vzácný přírodní jev vyskytující se při bouřce. Mívá tvar bílé, žluté nebo červené koule o průměru od několika centimetrů po více než metr.

Co se stane když blesk udeří do písku

Pokud blesk zasáhne písek, půdu či tvrdou horninu, dokáže je někdy prudkým nárazem extrémního tepla roztavit až k varu a vytvořit působivou křehkou a dutou sklovitou trubici. Tyto geologické útvary se nazývají fulgurity nebo česky bleskovce a jsou velmi populární.

Především pak, když hromosvod není v pořádku. I on stárne a je potřeba ho udržovat. Následky jsou většinou více než nemilé. „Svody mohou korodovat, přeruší se a pak může úder blesku stavbu poškodit – zapálí například střechu," vysvětluje rychnovský hasič Roman Šritr.Světlo blesku se šíří rychlostí 300.000 km/s, zvuk hromu rychlostí jen 340 m/s. Blesk uvidíme prakticky okamžitě, zvuk hromu až mnohem později. Je-li bouře ve vzdálenosti 1 km, uslyšíme hrom až přibližně za 3 sekundy po spatření blesku.

Kolik decibelu má blesk : Hrom dosahuje úrovně kolem 120 dB, ale pokud blesk udeří jen několik desítek metrů od vás – a je ještě kladně nabitý, může hladina zvuku vystoupat nad 150 dB. Proto byste měli bouřku sledovat z bezpečí vašeho domova. Kromě toho, že vám nehrozí riziko zasažení bleskem, má dům zvukoizolační vlastnosti a chrání váš sluch.